لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۷

وزارت اطلاعات‌ و فرهنگ برای حصول بدهی هوتل کابل-‌سرینا کمیته‌ تشکیل می‌دهد


هوتل کابل_سرینا

هوتل پنج‌ستارۀ کابل‌سرینا در مرکز شهر کابل حالا در مرکز توجه رسانه‌ها قرار گرفته، بابت بدهی صدمیلیونی به دولت افغانستان.

وزارت اطلاعات و فرهنگ برای حصول بدهی صد میلیونی هوتل کابل-سرینا کمیته‌ای تشکیل می‌دهد.

سخنگوی این وزارت گفته که این هوتل پنج‌ستاره اجارۀ شش‌ساله خود را نپرداخته، اما مدیران این هوتل گفته‌اند که این بدهی مربوط به دورانی است که این هوتل باید از پرداخت آن معاف می‌شد.

مالک این هوتل دولت افغانستان است و از سال ۲۰۰۲ امتیاز آن به مجموعۀ هوتل‌های سرینا وابسته به خدمات توسعه گردشگری واگذار شد. سهام‌دار اصلی این سازمان بنیاد آقاخان است.

آرشیف، هوتل کابل_سرینا
آرشیف، هوتل کابل_سرینا

منابع وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گویند، مدیریت این هوتل برای پنج سال از پرداخت اجاره معاف شده، اما پس از آن مکلف به پرداخت اجاره است.

در اعلامیه‌ وزارت اطلاعات و فرهنگ آمده که مدیریت این هوتل اجارۀ آن را از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۶ نپرداخته. اجاره این مدت آن بیش از صد میلیون افغانی می‌شود.

صابر مومند، سخنگوی این وزارت به رادیوی آزادی گفت که کمیتۀ مشترکی برای حل این موضوع تشکیل خواهد شد.

آقای مومند می‌گوید: "بر اساس محاسبۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ، کابل-سرینا ۱۰۰ میلیون افغانی باقی‌داری دارد. این موضوع در جلسۀ شورای عالی تصدی مطرح شده. تصمیم بر این است که وزارت اطلاعات و فرهنگ و کابل-سرینا یک کمیتۀ مشترک ایجاد کنند و قرارداد بررسی شود و این مشکل حل شود."

به گفتۀ آقای مومند، هوتل کابل-سرینا نیز دلایلی برای عدم پرداخت اجاره مطرح کرده که باید این کمیته آن بررسی کند.

صابر مومند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ
صابر مومند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ

مدیریت هوتل هم در اعلامیه‌ای برای تشکیل این کمیته خبر داده و گفته که این مقدار پول مربوط به سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ است. براساس این اعلامیه، در آن زمان این هوتل از پرداخت اجاره باید معاف می‌شد.

مدیریت هوتل-کابل سرینا در اعلامیه خود عدم پرداخت این مقدار پول را «موضوعی قانونی» خوانده و افزوده که این هوتل مکلفیت‌های مالی خود را اجرا کرده است.

هوتل کابل-سرینا ابتدا در سال ۱۹۴۵ به نام هوتل کابل تأسیس شد و در سال ۲۰۰۲ براساس قراردادی به مجموعه هوتل‌های سیرینا پیوست.

این مجموعه شامل ده‌ها هوتل، رستورانت و مراکز خدمات گردشگری در آسیا و افریقا می‌شود.

XS
SM
MD
LG