لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۱

عرب نیوز:‌ صادرات افغانستان به هند به ۴۶۰ میلیون دالر رسیده است


شماری از روزنامه‌های جهان
  • عرب نیوز

روزنامه انگلیسی‌زبان عرب نیوز زیر این عنوان که صادرات افغانستان به هند دوچندشده به ۴۶۰ میلیون دالر رسیده است، عکس یک خرمن خربوزه‌های افغانستان را نشرکرده است.

این روزنامه که از ریاض نشر می‌شود موضوعات مورد علاقۀ تاجران و دیپلوماتان را بیشتر تحت پوشش قرار می‌دهد.

عرب نیوز می‌نویسد که صادرات افغانستان به هند درسه سال گذشته افزایش یافته که مجموع این صادرات درسال گذشتۀ میلادی ۴۶۰ میلیون دالر بود.

روزنامه ازقول مقامات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌نویسد که این کشور سال گذشته به ارزش یک ملیارد دالر صادرات به جهان داشت.

قالین، میوۀ خشک و تازه و سنگ‌های قیمتی اقلام صادراتی عمده افغانستان محسوب می‌شود.

میرزمان پوپل رئیس بخش صادرات و بازاریابی اتاق تجارت به عرب نیوز گفته است که اکثر اقلام صادراتی خصوصا میوه تازه از میدان‌های هوایی کابل، کندهار و هرات مستقیماً به دهلی نو متقل می‌شود چون انتقالات از راه زمین طول می‌کشد و میوه تازه کیفیت ومزه خود را ازدست می‌دهد. روزنامه از کیفیت زعفران هرات نیزیادآوری کرده از قول خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌نویسد که بسیاری دهقانان درجنوب و غرب کشور از کشت کوکنار به زعفران رو آورده اند.

او زعفران را طلای سرخ نامیده می‌گوید که زعفران افغانستان یکی از بهترین زعفران‌های جهان است که یک کیلوی آن در برخی بازارهای اروپا به ۴۰۰۰ دالر فروخته می‌شود.

درحالیکه عرب نیوز به صادرات افغانستان و افزایش آن به هند پرداخته روزنامه دیلی میل یک مطلب در بارۀ انکشافات تازۀ ماجرای اخیر یک دختر نوجوان در غور نشرکرده است.

این دختر ۱۵ ساله بنام قمرگل پس از کشتن دو نفر از طالبانی که هفته گذشته درنیمه شب به خانواده وی یورش برده پدر ومادر وی را کشتند چون یک قهرمان مورد ستایش قرار گرفت. ولی روزنامۀ دیلی میل می‌نویسد که گزارش‌ های تازه از قول اقارب و مقامات می‌رساند که یکی از دوتن طالبانی که دراین واقعه توسط قمرگل کشته شدند در واقعیت شوهر وی بود که دریک نزاع خانوادگی برسرپول می‌خواست او را به چنگ خود بیاورد.

سیف‌الرحمن ملکزاده معاون والی غور نیز پس از بررسی محل رویداد روز چهارشنبه در صحبت به رادیو آزادی تائید کرد که یکی از مهاجمان شوهر قمرگل بود. اما درتماس بعدی به رادیو آزادی گفت اظهارات وی دربارۀ نکاح قمرگل اشتباه بوده و ازاین موضوع اظهار بی‌خبری کرد.

دیلی میل پس از تفصیل این نزاع خانوادگی می‌نویسد که ماجرای قمرگل انعکاس وسیع درشبکه‌های اجتماعی داشته بسیاری کاربران از حکومت خواستند که به قمرگل حمایت فراهم کند وحتی بعضی‌ها خواستار فرستادن وی به خارج از کشور شدند.

روزنامه می‌نویسد که فوزیه کوفی عضو سابق ولسی جرگه ومدافع سرشناس حقوق زنان درپیام فیسبوک خود از رئیس جمهور خواسته است تا قمرگل به یک جای مصئون انتقال داده شود چون امنیت او و خانوادۀ وی درخطر است.

XS
SM
MD
LG