لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۲۱

بستگان قربانیان: حمله هوایی بر 'گذره' ۱۲ کشته و بیش از ۲۰ زخمی برجا گذاشته است


خانواده‌های قربانیان حمله هوایی ولسوالی گذره ولایت هرات

خانواده‌های قربانیان حمله هوایی بر ولسوالی گذره ولایت هرات، خواهان به کیفر رساندن عاملان این حمله اند. این بستگان مدعی اند که در حمله هوایی نیروهای افغان در ولسوالی گذره، ۱۲ غیرنظامی کشته، بیش از ۲۰ تن زخمی و ۷ تن دیگر ناپدید شده اند.

اما مقام‌های محلی این ولایت می‌گویند نیروهای هوایی یک تجمع گروه طالبان که قصد داشتند بر تاسیسات دولتی حمله کنند را هدف قرار داده اند.

سبحان با چشمان اشک‌بار و گلوهای بغض کرده، خواستار رسیدگی به رویداد حمله هوایی بر ولسوالی گذره ولایت هرات هستند.

او دو برادر و چهار عضو دیگر خانواده‌اش را در این حمله هوایی از دست داده است. سبحان نیروهای نظامی افغانستان را عامل حمله هوایی بر غیرنظامیان می‌داند.

سبحان عضو خانواده قربانیان حمله هوایی در ولسوالی گذره
سبحان عضو خانواده قربانیان حمله هوایی در ولسوالی گذره

او می‌گوید:‌ "قربانیان حمله هوایی، دو تا برادر من هستند، قوم‌ها و پسر عموهای من اند. ما از آن‌جا بیامدیم و خبر نبودیم و آمده بودم که شکم‌های ما سیر شود و ختم قرآن بوده و خیرات بوده. ما بزرگر هستیم. و بیامدیم که نان بخوریم. طیاره‌ها آمد بمبارد کرد."

صبح روز چهارشنبه، اول ماه اسد، حملات هوایی بر روستای موسوم به «خم زیارت» ولسوالی گذره هرات انجام شد. آثار این حمله هوایی در مسجد، زمین‌های زراعتی، کلینک، خانه‌های مسکونی و وسایط نقلیه به روشنی قابل دید است.

بستگان قربانیان مدعی اند که در این حمله هوایی، دست کم ۱۲ غیرنظامی کشته، ۷ تن ناپدید و بیش از ۲۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

خانواده‌های قربانیان حمله هوایی در ولسوالی گذره ولایت هرات
خانواده‌های قربانیان حمله هوایی در ولسوالی گذره ولایت هرات

وزارت دفاع ملی افغانستان نیزگفته است که تحقیقات ‌شان در مورد حمله به غیرنظامیان را آغاز کرده است.

نجیب‌الله، یک تن دیگر از بستگان قربانیان حمله هوایی است. او می‌گوید موتر حامل‌اش با یک زن و دو کودک آماج حمله هوایی قرار گرفت. او از حکومت و نهادهای مدافع حقوق بشر خواستار تأمین عدالت است.

او افزود:‌ "ما عدالت می‌خواهیم، ما نه طالب هستیم و نه دولتی و ما مردم ملکی هستیم و ملت هستیم و مظلوم هستیم و به مظلومیت هم کشته شدیم و ما عدالت می‌خواهیم. کسی که این ظلم به ما کرده باید به چنگال قانون سپرده شود. به جهان و جهانیان و حقوق بشر و مسلمانان می‌گوییم که ای مسلمانان ظالم را به چنگال قانون بسپارید."

حمله هوایی در ولسوالی گذره هنگامی رخ داده است که بیشتر از صد تن از اقوام و دوستان قاری غلام نبی، یک تن از فرماندهان کلیدی طالبان که تازه از زندان دولت افغانستان رها شده است، به دیدن او آمده بودند.

قاری غلام نبی، می‌گوید که در هنگام حمله هوایی هیچ فرد مسلحی وی را همراهی نمی‌کرده است.

قاری غلام نبی
قاری غلام نبی

او می‌افزاید: "ما هرگز در این‌جا [خم زیارت] نه مرکز نظامی نداشتیم. این‌‍‌ها پلان‌های و گپ‌های دروغ از طرف حکومت است که می‌خواهد خیانت خود را بپوشاند. هیچ نظامی و یا فرد عادی این جا نبوده و قوماندان‌های طالبان هم این‌جا نبودند و فرد مسلح هم نبوده و تمام گپ‌ها دروغ است."

اما اداره محلی هرات روز چهارشنبه گفته بود که تجمع طالبان که قصد حمله بالای تاسیسات دولتی را داشتند، در ولسوالی گذره آماج حملات هوایی قرار گرفته است.

در واکنش به این حمله هوایی، عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه افغانستان در یک اعلامیه گفته بود که خشونت و کشته شدن افراد ملکی به هیچ صورت قابل توجیه نیست.

پیشتر از عبدالله عبدالله، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، این حمله را محکوم کرده بود.

قرار بود که مذاکرات میان گروه طالبان و حکومت افغانستان به زودی آغاز شود، اما تداوم خشونت‌ها و کشمکش به سر رهایی زندانیان طالبان، آغاز این مذاکرات را به تاخیر انداخته است.

XS
SM
MD
LG