لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۳۹

وزرات اطلاعات و فرهنگ مانع تخریب قلعه تاریخی ضحاک در غور شد


بازمانده آثار قلعه تاریخی ضحاک در ولایت غور
بازمانده آثار قلعه تاریخی ضحاک در ولایت غور

وزرات اطلاعات و فرهنگ مانع تخریب قلعه تاریخی ضحاک در غور شد.

در فاصله پنج کیلومتری شرق شهر فیروزکوه در منطقه پوزلیچ، قلعه فرسوده‌ای به چشم می‌خورد که گفته می‌شود بیشتر از سه هزار سال قدامت دارد و توسط ضحاک ماردوش در آن زمان ساخته شده است."

مسئولان اداره اطلاعات فرهنگ ولایت غور می‌گویند که قرار بود شاهراه غور-کابل با تخریب این قلعه ساخته شود، اما مسئولان اطلاعات و فرهنگ براساس قانون حفظ میراث‌های فرهنگی، مانع تخریب این بنای تاریخی شدند.

نظرمحمد ثاقب، آمر فرهنگ این اداره توضیح می‌دهد: "قلعه ضحاک از میراث‌های فرهنگی و آثار تاریخی و منسوب به ضحاک ماردوش است. گرچند ظاهراً این منطقه فرسوده است، ولی اهمیت تاریخی این ساحه می‌تواند پابرجا باشد. خوشبختانه مشکلی که بود، از سوی وزارت اطلاعات فرهنگ، وزرات فواید عامه و مقام ولایت حل شده و مسیر تغییر کرده است."

عبدالمجید صمیم رئیس اداره حفظ مراقبت جاده‌ها در غور می‌گوید که قرار بود حدود ۲۰۰ متر از شاهراه با تخریب این قلعه ساخته شود. به گفته او، این موضوع با سه ماه گفت‌وگو حل شد.

آقای صمیم می‌گوید که او مسیر قلعه ضحاک را با بعضی مشکلات به مدت سه ماه جور کرد. قبلاً نقشه‌ای که ساخته شده بود، شرکت قراردادی نیز اقدام کرد که تطبیق شود، اما متأسفانه تطبیق نشد. تا حال قسمت‌هایی از شاهراه، که ترمیم نشده همین قسمت دوصد متری قلعه ضحاک است. دیگر تمام کارهای شاهراه تکمیل شده و این مشل حل شد کار روی آن آغاز می‌شود."

به گفته آقای صمیم، اکنون مسئولان محلی با توافق وزارت اطلاعات فرهنگ مسیر شاهراه را از جنوب این قلعه تغییر داده‌اند که در آن ساختمان یک مکتب تخریب می‌شود.

غور هرچند اکنون یکی از ولایات فقیرنشین افغانستان محسوب می‌شود، اما این ولایت به دلیل این که زمانی پایتخت امپراتوری خاندان غوری‌ها بوده، دارای دها بنای تاریخی از جمله منارجام و محلات تاریخی دیگر است.

آرشیف، منار جام
آرشیف، منار جام

قلعه ضحاک هم یکی از این بناهای تاریخی است. براساس افسانه‌هایی که درباره ساخت این بنا در میان مردم رایج است، این قلعه را شخصیت اسطوره‌ای ضحاک ساخته است.

براساس همین افسانه برخی باور دارند که ضحاک از طریق لوله‌ای از چند کیلومتر دورتر به این قلعه آب آورده که هنوز هم به صورت چشمه‌ای موجود است. مردم برای بردن آب به این چشمه می‌آیند.

قلعه تاریخی ضحاک در ولایت غور
قلعه تاریخی ضحاک در ولایت غور

در گذشته این بنای تاریخی از جاذبه‌های توریستی ولایت غور شمرده می‌شد و گردشگران داخلی و خارجی از آن دیدن می‌کردند.

XS
SM
MD
LG