لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۲ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۲۸

حاشیه تازه ماجرای 'زرما عمرووا'؛ همسرش خبررسان امنیتی اتریش بوده است


مامی‌خان عمروف

زرما عمرووا بیوه ای مرد چچنیایی که در اوایل ماه جاری در حومۀ شهر ویانا پایتخت اتریش به ضرب گلوله کشته شد می‌گوید، همسرش خبررسان ادارات امنیتی اتریش بوده است.

زرما عمرووا به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته که پولیس در حال بررسی تلفن موبایل وی است که به گفته وی، در آن اسناد ثبت شده و شواهد دیگر نیز وجود دارد.

این اظهارات خانم عمرووا ۲۴ جولای یک روز بعد از آن صورت گرفت که خانوادۀ همسرش، مامی‌خان عمروف با نشر یک ویدیوی غیرمعمول مسئولیت قتل او را برعهده گرفتند و ظاهراً رمضان قادروف رهبر بدنام چچنیا را در قتل وی بی‌تقصیر دانسته اند.

اظهارات اخیر زرما عمرووا، جزئیات بیشتر را در مورد چگونگی قتل همسرش افزوده است.

زریما عمروا
زریما عمروا

قتل مامی‌خان عمروف تازه‌ترین سلسلۀ از حملات بر پناهجویان چچنییایی است که از روسیه به کشورهای مختلف اروپا فرار کرده اند.

این قتل‌ها باعث تمرکز مجدد روی رمضان قادروف شده که بیش از یک دهه چچنیا را اداره می‌کند. وی به نقض حقوق بشر و دستور دادن به گروه‌های ضربه‌ای متهم است که چچنیایی‌ها را در خارج از آن منطقه هدف قرار می‌دهند.

پلیس اتریش به حیث بخشی از تحقیقات در مورد قتل ۴ جولای مامی‌خان عمروف در گرسدورف در حومۀ شهر ویانا، دو پناهجوی چچنیایی را دستگیر کرده است.

به گفتۀ مقامات اتریشی، انگیزه سیاسی یا منازعۀ شخصی می تواند در عقب این قتل باشد.

مامی‌خان عمروف در ماه فبروری با ایجاد یک چینل یوتیوب ۳۰ ویدیو را نشر کرد و آخرین آن به تاریخ دوم جولای نشر شد. برخی ویدیو ضبط‌های صوتی را شامل می‌شود که به گفتۀ عمروف، در آن مقامات چچنیایی در مورد توطئه‌های ترور بحث می‌کنند.

زرما عمرووا خانم مامی‌خان عمروف گفته است، وی در سال ۲۰۰۹ میلادی چهار سال بعد از شوهرش به اتریش آمده و دو سال پس از آن پناهندگی سیاسی را دریافت کرده است.

وی می‌گوید: "سلسله ای از قتل‌ها از جمله تیراندازی بر عمر اسرائیلوف یکی از محافظان سابق رمضان قادروف در اتریش وی را تکان داده است."

رمضان قدیروف
رمضان قدیروف

رمضان قادروف از سال ۲۰۰۷ میلادی به این‌سو در چچنیا قدرت را بدست دارد. وی در جنگ اول چچنیا برضد نیروهای روسی جنگیده است.

رمضان قادروف توسط فعالان حقوق بشر روسیه و بین‌المللی به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه، آدم‌ربایی، ناپدید شدن‌ها، اعدام‌های غیرقانونی، ترور دشمنان شخصی و سیاسی در داخل و خارج از روسیه و جرایم دیگر متهم شده است.

XS
SM
MD
LG