لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۲

هشت صبح​: 'به آتش‌بس فکر کنید!'


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

بن‌بست در روند صلح افغانستان، از موضوع‌های اصلی مورد بحث مطالبی تحلیلی‌ بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

  • هشت صبح​

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "به آتش‌بس فکر کنید!" نوشته که دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) خواستار آتش‌بس در روز‌های عید قربان در کشور شده است.

به نوشته روزنامه، دفتر مطبوعاتی معاونت اول ریاست جمهوری افغانستان از این خواست یوناما استقبال کرده، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، می‌گوید هنوز زود است که در این مورد اظهار نظر کند.

روزنامه افزوده که گفت‌وگوهای صلح در افغانستان در یک سال گذشته به پیمانه‌ زیادی پیش‌رفت داشته است،‌ اما به باور نویسنده، اخیراً و در پی تشدید حملات طالبان، حکومت افغانستان نیز حملات هوایی سنگینی را علیه این گروه در مناطق مختلف افغانستان آغاز کرده است.

هشت صبح روند آزادسازی زندانیان طالبان را بزرگ‌ترین دلیل تاخیر و طولانی شدن گفت‌وگوهای صلح عنوان کرده است. روزنامه تاکید کرده که در اواخر هفته جاری، عید قربان فرا می‌رسد پس برای طالبان و حکومت افغانستان، عید فرصت خوبی است که دوباره به آتش‌بس فکر کنند.

مسیر

روزنامه مسیر نیز با اشاره به موضوع صلح در سرمقاله‌اش نوشته که روند صلح به بن‌بست مواجه شده و هیج نوع حرکت مثبتی در آن دیده نمی‌شود. به باور نویسنده، با رهایی ششصد زندانی دیگر طالبان گفت‌وگوهای صلح آغاز می‌شود، اگر حکومت آنها را آزاد کند.

روزنامه تاکید کرده که اگر هر دو طرف به روند صلح صادق باشند، نه تنها در برابر این روند موانع ایجاد نکنند، بلکه آماده هر نوع قربانی هم باشند. مسیر از مردم خواسته که برای شکستن این بن‌بست اعتراض کنند و جلو کسانی را که به باور روزنامه مانع گفتگوهای صلح می‌شوند، بگیرند.

  • هیواد

و روزنامه دولتی هیواد با اشاره به نشست اخیر روسیه و ایران ادعا کرده که این دو کشور به کمک گروه‌های‌ نیابتی خود در افغانستان به افغان‌کشی، برهم زدن وضعیت و گسترش جنگ ادامه می‌دهند.

این روزنامه از موجودیت اسنادی در مورد ادامه جنگ و حمایت مالی روسیه و ایران از "دهشت‌افگنان" سخن به میان آورده و نوشته که در جنگ افغانستان به پیمانه زیادی سلاح روسی و ایرانی به دست آمده است.

هیواد در پایان از حکومت خواسته که برای جلوگیری از آنچه که روزنامه آن را "تجاوز و مداخلات خونین" خوانده، دست به کار شود.

XS
SM
MD
LG