لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۷ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۰

استراتژی جدید برای بیشتر حرفه‌یی شدن اردوی افغانستان ارائه شد


رونمایی از پالیسی جامع تعلیم، تربیه و تحصیلات عالی اردوی ملی افغانستان

استراتژی همه جانبه‌ آموزش‌های عالی حرفه‌یی نیروهای اردوی افغانستان روز یک‌شنبه در پوهنتون مارشال محمد قسیم فهیم برای عملی کردن، ارائه شد.

پاینده محمد ناظم، فرمانده تعلیم و تربیه نیروهای اردو در نشستی که روز یکشنبه به همین منظور برگزار شده بود، گفت که با عملی شدن این استراتژی نیروهای اردوی کشور بیشتر حرفه‌یی خواهند شد

به گفته او، با آن که در گذشته نیز چنین استراتژی‌های ساخته شده اما در حرفه‌یی کردن نیروهای اردو زیاد سودمند نبوده‌اند.

پاینده محمد ناظم، قوماندان واحد تعلیم و تربیه اردوی ملی
پاینده محمد ناظم، قوماندان واحد تعلیم و تربیه اردوی ملی

آقای پاینده محمد با اشاره به چالش‌ها در برابر تعلیم و تربیه نیروهای امنیتی کشور گفت: "نگرانی جدی ما از ضایعات و تلفات نیروهای امنیتی کشور است، کشوری در جهان نیست که در تاریخ خود با این قدر قربانی دادن و تلفات باز هم نیروهایش برای حفاظت از جان مردم دست به ماشه باشند، شدت جنگ، عدم حمایت درست از نیروهای دفاعی، عدم تطبیق درست موارد تعلیمی و عدم استفاده درست فرماندهان جنگ از صلاحیت‌های وظیفوی‌شان از چالش‌های بزرگ ماست."

این استراتژی که ۱۷ فصل دارد شامل برنامه‌های آموزشی تعلیم و تربیه حرفه‌یی، آموزش‌های عالی داخلی و خارجی به گونه کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت می‌شود.

به گفته وزارت دفاع قرار است این استراتژی با آغاز روند تحصیلی نیروهای اردو در تمام پوهنتون‌ها و اکادمی‌های نظامی عملی شود.

دراین نشست شاه‌محمد میاخیل معاون نخست وزارت دفاع عملی شدن این استراتژی را برای بلند بردن سطح آموزش و مسکلی شدن نیروهای اردوی افغانستان مهم خواند.

زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان
زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان

به گفته آقای میاخیل، حکومت افغانستان در کنار حرفه‌یی سازی و تواتمندسازی نیروهای کشور برای پیشرفت روند صلح نیز تلاش می‌کند.

او با اشاره به آزادسازی زندانیان نیروهای امنیتی و طالبان گفت:"حکومت افغانستان به آغاز مذاکرات بین افغانان متعهد است، هزاران زندانی طالبان را رها کرده است، این مخالفان مسلح دولت هستند که به صلح متعهد نیستند، در یک هفته گذشته ۴۰۱ حمله در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان رخ داده است که در نتیجه این حمله‌ها ۴۶ تن از نیروهای حرفه‌یی کشته و ۹۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. این خود نشان دهنده این است که این گروه به صلح باورمند و متعهد نیست."

شاه محمود میاخیل، معاون نخست وزارت دفاع ملی
شاه محمود میاخیل، معاون نخست وزارت دفاع ملی

میاخیل خطاب به طالبان از این گروه خواست که خشونت‌های خود را کاهش دهد.

با این همه، وزارت دفاع افغانستان درحالی استراتژی حرفه‌یی سازی و بلند رفتن توانایی نیروهای امنیتی را ساخته که به گفته شماری از آگاهان نظامی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور نیاز به آموزش‌های بیشتر دارند تا از تلفات غیرنظامیانی که گاه گاهی در نتیجه حملات نادرست رخ می‌دهد، جلوگیری شود.

اما وزارت دفاع بارها چنین ادعاها را درباره تلفات غیرنظامیان رد کرده است.

XS
SM
MD
LG