لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۱

جهان

رئیس جدید مجمع عمومی ملل‌متحد سفرش به پاکستان را معطل کرد

وولکان بوزکیر

رئیس جدید مجمع عمومی ملل‌متحد اعلان کرده که سفر پلان شده‌اش به پاکستان را بنا بر مشکلات تخنیکی وابسته با پروازها به تعویق میندازد.

وولکان بوزکیر دیپلومات ترکی که ماه گذشته به‌حیث رئیس ۷۵مین دور مجمع عمومی ملل‌متحد تعیین شد، قرار بود دیروز وارد اسلام‌آباد شود، ولی وی در یک پیام تویتر نوشت که این سفرش معطل شده‌است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در پاسخ به تویت بوزکیر نوشت "مشتاقانه منتظر دیدار مثمر و سازندۀ شما از پاکستان هستم".

شاه محمود قریشی به روز شنبه در یک تویت دیگر ضمن اعلان سفر آقای بوزکیر به پاکستان نوشته بود، امیدوار است با رئیس جدید مجمع عمومی ملل‌متحد روی بعضی مسایل به شمول منطقۀ مورد نزاع کشمیر صحبت کند. هند و پاکستان هر دو ادعای مالکیت کشمیر را دارند.

اردوی پاکستان دیروز گفت یک طیاره کوچک بی‌پیلوت هند را که در ۲۰۰ متری کشمیر تحت ادارۀ پاکستان در پرواز بود سقوط داده که دهمین چنین سقوط در جریان امسال است.

اردوی پاکستان در اعلامیۀ تصاویر درون سقوط داده شده را نیز منتشر کرده که در قریۀ پاندو افتاده است.

از سه جنگی که بین هند و پاکستان بعد از استقلال دو کشور در سال ۱۹۴۷ رخ داده، دوی آن بالای کشمیر بوده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

اعتراضات در بلاروس برای هفتمین روز ادامه یافت

اعتراضات در بلاروس

هزاران شهروند بلاروس برای هفتمین روز به تظاهرات مسالمت آمیز علیه انتخاب دوبارۀ جنجالی رئیس جمهور الکساندر لوکاشنکو ادامه دادند.

صدها تن به احترام یک مظاهره کنندۀ ۳۴ ساله که به روز دوشنبه هفتۀ گذشته کشته شد، در نزدیک یک ایستگاه مترو در مینسک گردهم آمدند.

یک روز پیش سویتلانا تیخانوفسکایا، رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات، در پیامِ ویدیویی از لیتوانیا بر دوام اعتراض‌ها در روز‌های آخر هفته تأکید کرد.

تیخانوفسکایا افزود: "ما باید خشونت در شهر‌های بلاروس را متوقف کنیم. من از مقام‌ها می‌خواهم که به خشونت پایان دهند و گفت‌وگو را آغاز کنند."

در جریان تظاهراتِ که به دنبال انتخابات ۹ آگست در بلاروس آغاز شد، دست­کم دو تن کشته و حدود شش هزار و هفت صد نفر بازداشت شده اند.

بیش از ۲ هزار تن آن‌ها دوباره رها شده اند.

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس گفته است، که لوکاشینکا در انتخابات یکشنبۀ هفتۀ گذشته ۸۰ درصد آراء را کسب کرده و تیخانوفسکایا، کمتر از ۱۰ درصد آراء را به دست آورده.

برخی کشورها برای توقف گسترش کووید۱۹ اقدام بیشتر اعلام کرده اند

آرشیف

کشور‌های به شدت آسیب دیده در نتیجۀ همه‌گیری ویروس کرونا، اقدامات بیشتر را برای متوقف ساختن گسترش این ویروس اعلام کرده اند.

این کشور‌ها مشمول ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا و اسپانیا می‌شوند.

وزارت امنیت داخلی ایالات متحده ممنوعیت سفرهای غیرضروری از راهِ عبورگاه‌های مرزی‌اش با کانادا و مکسیکو را تا بیست و یکم ماه سپتمبر تمدید کرد.

طبق آمار، شمار موارد مثبت ویروس کرونا در جهان به نزدیک ۲۱ میلیون رسیده است.

گردهمایی اعتراض‌آمیز هزاران تن در شهر منسک ادامه دارد

گردهمایی اعتراض‌آمیز هزاران تن در شهر منسک پایتخت بلاروس

هزاران تن در شهر منسک پایتخت بلاروس در مقابل ساختمان دولتی گردهمایی‌های اعتراض‌آمیز را راه اندازی کرده اند.

آنها شمارش دو بارهٔ آرای انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز روز یکشنبه بلاروس را می‌خواهند. انتخاباتی که در نتیجه آن زمینه برای دور ششم ریاست جمهوری الکساندر لوکاشینکا فراهم شد.

اعلام دور ششم ریاست جمهوری لوکاشینکا باعث مظاهرات وسیع به سطح ملی گردید.

نیروهای امنیتی بلاروس برای پراگنده کردن و آرام ساختن این مظاهرات دست به اقدام‌های خشونت‌آمیز زدند.

سویتلانا تسیخانووسکایا نامزد عمدهٔ اپوزیسیون در برابر رئیس جمهور الکساندر لوکاشینکا در این انتخابات ریاست جمهوری بود.

او پس از اعلام نتایج انتخابات به لتوانیا رفت.

خانم تسیخانووسکایا در پیام ویدیویی فرستاده از لتوانیا گفت: "نیاز است که ما خشونت را در شهر‌های مختلف بلاروس متوقف کنیم. از مقام‌ها می‌خواهم که این سلسله را پایان دهند و دیالوگ را آغاز کنند."

کارگران معترض مظاهرات دیروز را رهبری می‌کردند.

امریکا ۴ کشتی نفتکش ایران را متوقف کرده است

ذخیره‌گاه‌های ضبط‌شده نفت ایران توسط امریکا

ایالات متحده چهار کشتی نفتکش را متوقف کرد که از ایران راهی ونزویلا بودند.

وزارت عدلیه امریکا توقف این کشتی‌ها را بزرگ‌ترین محمولۀ حکومت ایران خواند.

این وزارت دیروز (جمعه) در اعلامیه ای گفت: "نیروهای تنفیذ قانون امریکا این کشتی‌های نفتکش را متوقف کردند."

بر اساس تخمین‌ها این کشتی‌های ۱میلیون و ۱۱۶ هزار بیرل نفت را انتقال می‌دادند.

در اعلامیه آمده که محموله‌ها مربوط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اند که در راه به سوی ونزویلا متوقف گردیده اند.

روزنامهٔ والستریت ژورنال برای اولین بار روز پنجشنه این خبر را منتشر کرد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از ماه سپتمبر سال ۲۰۱۸ میلادی با نقض تعزیرات امریکا انتقال نفت از این کشو را آغاز کرده است.

ایالات متحدهٔ امریکا نه‌تنها بر ایران، بلکه بر ونزویلا هم تعزیرات وضع کرده است.

رقیب لوکاشینکا از حامیانش خواست تا به مظاهره شان ادامه دهند

رقیب اصلی الکساندر لوکاشینکا از حامیانش خواسته تا از انتخاب شان دفاع کنند و به تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه ادامه دهند.

رقیب اصلی الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور بلاروس در انتخابات نهم اگست، از حامیانش خواسته تا از انتخاب شان دفاع کنند و به تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه ادامه دهند.

سویت لانا سیخانوسکایا که یک روز پس از برگزاری انتخابات، به ترک بلاروس مجبور شد، امروز (۱۴ اگست) در یک پیام ویدیویی از لیتوانیا گفت: "اکثریت شهروندان کشورش در انتخابات به او رای داده بودند نه به لوکاشینکا."

نتایج رسمی انتخابات نشان می‌دهد که الکساندر لوکاشینکا، حدود ۸۰ در صد آرای انتخابات را کسب کرده. این آمار، آرای خانم سیخانوسکایا را کمتر از ۱۰ در صد گفته است.

در اعتراض‌های ضد حکومتی در بلاروس که با سرکوب از سوی پولیس انجامید، حد اقل ۲ تن کشته و بیش از ۶۷۰۰ تن دیگر بازداشت شدند.

وزیران خارجۀ اتحادیه اروپا، پس از چاشت امروز نشستی را برگزار می کنند و تحریم‌های احتمالی تازه به بلاروس را به بحث می‌گیرند.

توافق امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک

امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک توافق کرده اند. این توافق که به میانجی گری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا شد.

امارات متحدۀ عربی و اسرائیل روی ایجاد روابط کامل دیپلوماتیک توافق کرده اند.

بر اساس اعلامیۀ مشترک، با این توافق که به میانجی گری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا امضا شد، امارات متحدۀ عربی نخستین کشور در خلیج و سومین کشور عربی در جهان خواهد بود که با اسرائیل روابط برقرار می‌کند.

پیش از این مصر و اردن، اسرائیل را به رسمیت می‌شناختند.

ترمپ از این اقدام استقبال کرده است، اما ترکیه و ایران با آن مخالفت نشان داده اند.

در اعلامیۀ مشترک آمده که دونالد ترمپ با بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل و شیخ محمد بین زید ولیعهد امارات متحدۀ عربی روی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات توافق کردند.

با این اقدام اکنون هیئت‌های دو کشور در هفته‌های آینده با هم خواهند دید و روی سرمایه‌گذاری، امنیت، گردشگری، پروازهای مستقیم و ایجاد سفارت و کونسلگری‌ها بحث خواهند کرد.

امریکا به انستتوت کنفیسیوس موقف موسسه خارجی را داده است

امریکا به انستتوت کنفیسیوس موقف موسسه خارجی را داده است.

ایالات متحده به انستتوت کنفیسیوس که از سوی حکومت چین تمویل می‌شود موقف موسسه خارجی داده است. انتظار می‌رود که این اقدام روابط بین واشنگتن و پیکنگ را که بی‌آنهم متشنج است تیره‌تر بسازد.

وزیر خارجه امریکا مایک پامپیو دیروز (۱۳ اگست) در یک اعلامیه گفت که انستتوت کنفیسیوس در امریکا موسسه‌ای است که پیکنگ از آن برای کمپاین جهانی خود استفاده می‌کند و برای پیشبرد اهداف بد تلاش دارد در پوهنتون‌ها و مکاتب امریکا نفوذ کند.

پامپیو می‌گوید جمهوری مردم چین از آزادی جامعه امریکا سوء استفاده کرده تبلیغات گسترده را برای افزایش نفوذ خود در این کشور راه اندازی کرده است.

امریکا در ماه جولای کونسلگری چین را در شهر یوستن ایالت تگزاس بسته کرد و چین هم کونسلگری امریکا را در شهر چینگ دو مسدود نمود.

سازمان جهانی صحت: ویروس کرونا از مواد خوراکی گرفته نمی‌شود‌

نشان سازمان جهانی صحت

سازمان جهانی صحت از مردم خواست ترس نداشته باشند که ویروس کرونا را از مواد خوراکی می‌گیرند. این بعد از آنست که آزمایش کننده‌گان چینایی آثار این ویروس را در مواد خوراکی و بسته‌بندی آن پیدا کردند.

مایک راین رئیس برنامه اضطراری سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری شام دیروز در ژنیو گفت: "مردم نباید از مواد خوراکی، بسته‌بندی خوراک، مواد خوراکی پروسس شده و یا عذای سفارشی ترس داشته باشند."

به گفته آقای راین هیچ سندی وجود ندارد که مواد خوراکی و یا کدام حلقه مشخص تهیه کننده آن در انتقال این ویروس دخیل باشند. به گفته او مردم باید در این بخش احساس راحت و امنیت کنند.

سازمان جهانی صحت در یک زمانی در این مورد سخن می‌گوید که به اساس آمار پوهنتون جانز هاپکنز امریکا تعداد تلفات این ویروس در سرتاسر جهان از ۷۰۰ هزار نفر گذشته و ۲۰ عشاریه ۷ میلیون نفر به این ویروس مبتلا می‌باشند.

کشور‌های امریکایی لاتین و کریبین یک برسه تمام تلفات را در بر می‌گرند که مکسیکو و برازیل در صدر آنها قرار دارند.

ادارۀ تحقیقات فدرال در بررسی‌ انفجارِ بندر بیروت سهم خواهد گرفت

بندر بیروت پس از انفجار

یک دیپلومات ارشد امریکا می‌گوید که ادارۀ تحقیقات فدرال این کشور در بررسی‌های بین‌المللی در بارۀ انفجارِ بندر بیروت سهم خواهد گرفت.

دیوید هیل معاون امور سیاسی وزارت خارجۀ امریکا به روز پنجشنبه گفت که اف‌بی‌ای بنابر دعوت مقام‌های لبنانی در این تحقیقات شرکت می‌کند.

او این سخن را هنگامی گفت که از یک منطقۀ بیروت پایتخت لبنان که در نتیجۀ انفجار سه شنبۀ هفتۀ گذشته شدیداً تخریب شده است دیدن می‌کرد.

در این انفجار بیش از ۱۷۰ تن کشته شده، بیش از ۶ هزار نفر زخمی شده اند و صدها هزار نفر بی‌خانه شده اند.

گمان می‌رود که انبار بزرگ آمونیوم نایتریت که از چندین سال به این‌سو در آنجا ذخیره شده بود، عامل این رویداد بوده است.

انتظار می‌رود که هیل در این سفر سه روزه بر اصلاحات اساسی سیاسی در لبنان تأکید کند و حمایت امریکا را از دولتی که اصلاحات واقعی را در دستور کارش قرار دهد ابراز نماید.

حکومت صدراعظم حسن دیاب به دنبال انفجار مرگبار در بندر بیروت که در پی آن مردم برضد حکومت دست به تظاهرات زدند به روز دوشنبه استعفا کرد.

افزایش اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در بلاروس

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در سرتاسر بلاروس افزایش یافته است. 

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در سرتاسر بلاروس افزایش یافته است.

مردم به اعتراض در برابر نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری آن کشور ادامه داده اند.

به اساس این نتایج، الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور فعلی به پیروزی تاریخی دست یافته است.

این انتخابات به روز یکشنبه این هفته برگزار شد.

در این حال حکومت بلاروس زیر فشار بین‌المللی قرار گرفته تا خشونت را پایان دهد و بحران ایجاد شده را حل و فصل کند.

یک گروه متخصصین حقوق بشر سازمان ملل‌متحد در بیانیۀ دیروز اقدامات پولیس بلاروس را محکوم کرد.

این متخصصین گفته اند که خشونت پولیس در برابر معترضان و روزنامه نگاران خشم شان را برانگیخته است.

آنها از جامعۀ جهانی خواسته اند که فشار بر حکومت بلاروس را افزایش دهد تا از خشونت با شهروندان آن کشور دست بکشد.

پامپیو با صدراعظم سلوانیا، اعلامیۀ مشترک همکاری امضا خواهد کرد

مایک پامپیو

انرژی هسته‌ای و شبکۀ انترنت نسل پنجم یا (۵G) در اجندای دیدارِ امروز مایک پامپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده از سلوانیا شامل است.

پومپیو، پیش از سفر به سلوانیا، عضو اتحادیۀ اروپا و ناتو، از جمهوری چک نیز دیدار کرد.

انتظار می‌رود او با یانز یانشا، صدراعظم سلوانیا، اعلامیۀ مشترک همکاری در زمینۀ امنیت شبکۀ انترنیت نسل پنجم را امضا کند.

با این، سلوانیا موضع‌گیری مشابه به موقف ایالات متحده را علیه نفوذ روزافزون چین در بخش تکنالوژی معلوماتی اختیار خواهد کرد.

ایالات متحده می‌گوید، چین از شرکت‌های مانند هوواوی کار می‌گیرد، تا شبکۀ را بسازد که بتواند در مورد دیگر کشور‌ها جاسوسی کند.

پیکنگ این ادعا را رد کرده است.

سویتلانا الکسی ویچ، خشونت پولیس در برابر معترضان در بلاروس را نکوهش کرد

سویتلانا الکسی ویچ، نویسنده و برندۀ جایزۀ نوبلِ ادبیاتِ بلاروس

سویتلانا الکسی ویچ، نویسنده و برندۀ جایزۀ نوبلِ ادبیاتِ بلاروس خشونت پولیس در برابر معترضان را نکوهش کرده است.

او چهارشنبه (۱۲ آگست) در گفت‌وگو با بخش بلاروسِ رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی افزود: "به نظر من، مقام‌ها علیه مردم خود شان اعلام جنگ کرده‌اند. من دیده می‌توانم که چگونه در برابر چشمان ما جامعه در حال رادیکال شدن است، به خاطری که هیچ کس حتی رفتار نیروهای پولیس ویژۀ ضد آشوب را تصور کرده نمی‌توانست."

بلاروسی‌ها برای چهارمین روز پیهم با راه اندازی اعتراض‌ها در برابر سرکوب شدید‌شان مقاومت کردند.

هزاران معترض به جاده‌های مینسک، پایتخت بلاروس و دیگر بخش‌های این کشور دیروز ریختند.

معترضان با برنده اعلام شدن الکساندر لوکاشینکا، رئیس جمهور بلاروس مخالفت می‌کنند.

مخالفان سیاسی می‌گویند، در رأی‌گیری، تقلب شده تا حاکمیت ۲۶ سالۀ لوکاشینکا ادامه یابد.

کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس روز دوشنبه اعلام کرد که لوکاشینکا ۸۰ درصد آراء را کسب کرده و رقیب عمده‌اش در انتخاباتِ نهم ماه آگست، سویتلانا تیخانوفسکایا، کمتر از ۱۰ درصد آراء را به دست آورده است.

اعتراض‌های دیروز پس از آن است که مقام‌ها از بازداشت بیش از ۶ هزار تن و زخمی شدن صدها تن دیگر در جریان اعتراض از زمان رأی‌گیری خبر داده‌اند.

نیروهای بحری ایران کنترل یک نفتکش حاملِ بیرق لایبریا را در دست گرفتند

آرشیف

قوماندانی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، می‌گوید، نیروهای بحری ایران کنترل یک نفتکش حاملِ بیرق لایبریا را در نزدیکی تنگۀ هرمز به گونۀ مختصر در دست گرفتند.

این رویداد در حالی اتفاق افتاد که روابط تهران و واشنگتن پر تنش است.

سنتکام ویدیوی سیاه و سفید را پخش کرده که ظاهراً نشان می‌دهد نیروهای ویژه از یک هیلکوپتر به سرعت بر نفتکش «ام وی ویلا» پیاده می‌شوند.

یک مقام نظامی امریکا به شرط افشا نشدن نامش به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته، نیرو‌های بحری ایران پیش از آن که نفتکش را به روز چهارشنبه رها کنند، آن را حدود پنج ساعت در کنترل داشتند.

مقام‌های امریکایی در مورد دلیل رویداد چیزی نگفته اند.

رسانه‌های دولتی ایران و مقام‌های آن کشور هم هنوز وقوع رویداد یا دلیل آن را تایید نکرده اند.

جوباید و معاون‌اش، نخستین مبارزه انتخاباتی شان‌را برگزار کردند

جوبایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و معاون تازه برگزیده شدۀ او، سناتور کامالا هریس.

جوبایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و معاون تازه برگزیده شدۀ او، سناتور کامالا هریس، نخستین مبارزه مشترک خود را برگزار کردند.

بانو هریس دیروز در اولین سخنرانی عمده‌اش از زمان گزینش در این سِمت، بر دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده تاخت.

او ترمپ را رهبرِ «بی‌کفایت» خواند که به گفته‌اش ملت را دچار تباهی کرده.

بایدن به روز سه شنبه هریس را به‌عنوان معاون خود برگزید.

ترمپ از زمان اعلام گزینش هریس، او را «هرزه» و «ریاکار» خوانده.

جوبایدن با دونالد ترمپ در انتخاباتِ سوم ماه نومبر امسال رقابت می‌کند.

صحبت تلفونی ماکرون و پوتین در مورد وضعیت بلاروس و لبنان

ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، امانوئل ماکرون

ایمانویل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در مورد وضعیت در بلاروس و لبنان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه صحبت کرد.

صحبت تلیفونی میان این دو مقام روز گذشته صورت گرفت.

بلاروس پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که در نتیجه الکساندر لوکاشینکا برنده اعلام شد، از یکشنبه گذشته شاهد تظاهرات مردمی است.

پس از انفجار نیرومند هفتۀ گذشته در شهر بیروت پایتخت لبنان، همۀ کابینه لبنان استعفاء داد. در این انفجار حداقل ۱۷۰ نفر کشته و بیش از شش هزار نفر دیگر زخمی شدند.

مکرون پیش از این با حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم مکالمه تلیفونی داشت و از تهران خواست که در امور لبنان مداخله نکند.

ایران متهم به همکاری با گروه حزب‌‌الله لبنان است، اتهامی که ایران آنرا همواره رد کرده.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG