لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۴

ویسا: موضوع کمره‌های امنیتی دافغانستان بانک باید جدی گرفته شود


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل خاموش شدن دوربین‌های بانک مرکزی و ادامه اختلاف‌ها بین رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه ملی را بررسی کرده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با عنوان "پس از اقرار دافغانستان بانک موضوع کمره‌ها باید جدی گرفته شود" نوشته که این بانک پس از پنج روز تاخیر، بالاخره، پذیرفت که به تاریخ دوم ماه سرطان کمره های امنیتی این بانک از کار افتاده بود.

روزنامه افزوده که در تمامی جهان بانک‌های مرکزی مهم‌تر از هر اداره دیگری است. به نوشته روزنامه، دلیلش این است که اسرار کاری این بانک‌ها پنهان نگهداشته می‌شود.

به باور نویسنده، رئیسان بانک‌های مرکزی در مطبوعات کم صحبت می‌کنند، چون با یک جمله آنها اقتصاد کشوری و حتی زندگی سیاسی جامعه تغییر می‌کند. ویسا افزوده که حکومت فردی را به ریاست بانک مرکزی تعیین کرده که در باره "هویتش" پرسش‌هایی وجود دارد و متخصص بانکداری هم نیست.

روزنامه اعلامیه روز دوشنبه بانک مرکزی در باره خاموش شدن کمره‌های این بانک را «تمسخر و طنزی بی‌مزه» خوانده است.

در اعلامیه دوم ماه سرطان بانک مرکزی آمده که «تعداد معدودی» از کمره‌های این بانک خاموش شدند و «آمریت خدمات» این بانک موضوع را ساعت ۷:۱۰ به دفتر اجمل احمدی، رئیس بانک اطلاع داد، در حالی که آقای احمدی در دفتر ریاست جمهوری بود.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌ خود با عنوان «توافق‌نامه سیاسی شکست خورده است» نوشته که پس از تعیین والیان ولایت‌های بغلان، سمنگان پکتیا و کنر از جانب محمداشرف غنی، رئیس جمهوری، بحران توافق‌نامه سیاسی وارد مرحله تازه‌ای شده است.

به نوشته روزنامه، پیش از آن، عدم موافقت تیم رئیس جمهور غنی با شماری از نامزد وزیران تیم داکتر عبدالله، محل اختلاف میان دو تیم بود.

روزنامه به اساس منابعش نوشته که ریاست جمهوری هنوز تشکیل و بودجه شورای عالی مصالحه ملی را منظور نکرده و از شروع کار این شورا تا اکنون هنوز شماری از کارمندان این اداره که سابق در چارچوب ریاست اجرایی کار می‌کردند، معاش دریافت نکرده‌اند و سرنوشت آن‌ها روشن نیست.

هشت صبح در پایان مطلبش نوشته که سرنوشت مملکت در بحرانی‌ترین شرایط به دستان دو رهبری افتاده است که یکی دعوای مدیریت خوب ندارد و به هر سهمی از سیاست نیز در گذشته قانع بوده است و رهبر دیگر که به نوشته روزنامه دعوای مدیریت دارد و «اهل هیاهو» است، ادعای حکومت‌داری معیاری و شایسته ‌سالاری‌اش با شکست تلخی رو‌به‌رو شده است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله‌اش به موضوع آغاز دروس حضوری پس از ۱۵ اسد پرداخته و نوشته که براساس تصمیم کابينه، تمام مکاتب و پوهنتون‌ها از ۱۵ اسد با رعايت توصیه‌هاي صحی، آغاز می‌شوند.

نویسنده تاکید کرده که نباید مکاتب و پوهنتون‌ها به فعالیت آغاز کنند، چون به باور او هنوز هم ويروس کرونا حيات مردم را تهديد می‌کند.

به نوشته روزنامه در برخی از کشورهای ديگر میزان ابتلا به کرونا و مرگ‌ومير ناشی از آن به گونه سرسام‌آور سير صعودی دارد و در برخی از کشورها، برنامه‌ قرنطين مردم دوباره روی دست گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG