لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۳

آرمان ملی: آتش‌بس اعتماد را به وجود می‌آورد


شماری از روزنامه‌های کابل

بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل اعلام آتش‌بس در روزهای عید قربان را بررسی کرده‌اند.

  • روزنامه آرمان ملی​

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان "آتش‌بس اعتماد را به وجود می‌آورد"، از گروه طالبان انتقاد کرده که به هر بهانه‌ای در برابر نیروهای امنیتی کشور از خشونت کار می‌گیرند و به جنگ ادامه می‌دهند.

به باور سرمقاله‌نویس آرمان ملی، جنگ گروه طالبان علیه نیروهای امنیتی، چیزی جز تخلف از شریعت و آموزه‌های دینی نیست و هیچ توجیهی ندارد. نویسنده تأکید کرده که این گروه باید به ندای صلح لبیک بگوید و از جنگ و برادرکشی دست بکشد.

نویسنده معتقد است که اگر گروه طالبان در روزهای عید از جنگ و خشونت دست بکشد و آتش‌بس کند، در آن صورت مردم به این گروه اعتماد خواهد کرد. به نظر آرمان ملی، در این صورت مردم امیدوار می‌شوند که مذاکرات صلح نتیجه‌ خوبی در پی خواهد داشت.

آرمان ملی تاکید کرده که مردم افغانستان همواره از گروه طالبان و حکومت خواسته‌اند که باید تن به آتش‌بس بدهند و مذاکرات را بدون قید و شرط آغاز کند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "حکم صادر کردن درباره نوع نظام، پیش از وقت است"، با اشاره به پیام تازه رهبر طالبان نوشته که این پیام نشان می‌دهد که رهبری طالبان درباره آینده افغانستان دچار خوش‌بینی‌های پیش از وقت شده است.

به باور روزنامه این پیام که در آن از آتش‌بسی که در عید فطر اعلام شده بود خبری نیست، لحن محتاطانه‌ای دارد و به جنگ نیز اشاره‌ای نشده است. روزنامه افزوده که طالبان ساعاتی پس در اعلامیه‌ دیگری در روزهای عید آتش‌بس اعلام کرد که استقبال حکومت را در پی داشت.

هشت صبح افزوده که با آن که چندی پیش سخنگوی طالبان جنگ را تنها انتخاب این گروه عنوان کرده بود، اما در پیام رهبر این گروه بیش‌تر بر رهایی زندانیان، خروج نظامیان خارجی، روند صلح، روابط با جامعه جهانی و شکل نظام آینده اشاره شده است و جنگ‌جویان طالبان نیز در این پیام به جنگ تشویق نشده‌اند. او در این پیام از حکومت افغانستان خواسته که موانع فراراه روند صلح را برطرف کند.

اما نکته مهم به نظر نویسنده در این پیام، تاکید رهبر طالبان بر «نظام خالص اسلامی» است در حالی که به نوشته روزنامه در این پیام از نوعیت "نظام خالص اسلامی" چیزی نیامده است.

روزنامه در پایان تاکید کرده که هرچند ابراز نظرهای طالبان درباره نوع نظام دلخواه‌شان طبیعی است، اما طالبان این را نباید از یاد ببرند که آن‌ها تنها یکی از گروه‌هایی هستند که در افغانستان حضور دارند.

به نوشته هشت صبح، بهتر است در چنین مواردی از صدور هرگونه حکم قطعی خودداری شود و بحث‌ها درباره نوعیت نظام به موقع آن و به تصمیم تمام مردم افغانستان واگذار شود.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان " آهنگ برگشت طالبان به خشونت‌ها" نوشته که نزدیک دو سال است که از آغاز گفتگوهای صلح امریکا و طالبان می‌گذرد.

روزنامه براساس توافق میان امریکا و طالبان نوشته که آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی منوط به تحقق دو پیش‌شرط بود: آزادی ۵ هزار زندانی و کاهش خشونت‌ها، اما به نوشته روزنامه، طالبان کاهش خشونت‌ها را قبل از شروع مذاکرات منطقی نمی‌دانند.

به باور نویسنده، هرچند طالبان هیچگاه از خشونت دست نکشیده بود تا آهنگ برگشت به سوی خشونت معنا پیدا کند؛ اما با توجه به خواست بین‌المللی مبنی بر کاهش خشونت‌ها، انتظار می‌رفت که این گروه پیش از آغاز گفتگوها خشونت‌ها را کاهش دهند.

روزنامه افغانستان تاکید کرده که این گروه نه بلکه به صلح و پایان جنگ که به تعمیق و گسترش خشونت‌ها در ابعاد مختلف می‌اندیشند.

XS
SM
MD
LG