لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۴

پس از ۸ سال هنوز میدان هوایی بین‌المللی بامیان ساخته نشده است


میدان هوایی بین المللی بامیان

با گذشت هشت سال از آغاز کار ساخت میدان هوایی بین‌المللی شیبرتوی ولایت بامیان، هنوز خبری از ساخت این میدان هوایی نیست.

بامیان ولایتی در مرکز افغانستان در میانه مناطق ناامن و کوهستان‌های دشوارگذر قرار گرفته. راه‌های زمینی منتهی به این ولایت به دلیل حضور گروه طالبان، به شدت ناامن است. بامیان به سوی مناطق آرام شمال راهی ندارد.

میدان هوای کوچکی در مرکز شهر بامیان تنها پایانه هوایی بامیان به خارج از این ولایت بود که اخیراً به دلیل نشست خط پروازش، دیگر برای پرواز هواپیماهای کوچک مناسب نیست. مدتی است که پرواز به بامیان و برعکس متوقف است.

میدان هوایی بامیان
میدان هوایی بامیان

قرار بود میدان هوایی بین‌المللی شیبرتو برای نشست و برخاست هواپیماهای تجاری ساخته شود. حکومت کارش را در سال ۱۳۹۱ آغاز کرد و قرار بود تا سه سال آماده شود، اما حکومت کارش را ادامه نداد.

حالا با توقف پروازها به میدان هوایی بامیان، تقاضاها برای از سرگیری کار میدان هوایی بین‌المللی شیبرتو در بامیان بار دیگر بالا گرفته است.

اسماعیل ذکی هماهنگ‌کننده جامعه مدنی و حقوق بشر در مناطق مرکزی می‌گوید: "میدان هوایی فعلی برای مردم جواب‌گو نیست. ما جداً از حکومت توقع داریم که میدان هوایی شیبرتو را بسازد و به عنوان یک میدان هوایی بین‌المللی ساخت و سازش را شروع کند. از طرف دیگر، متاسفانه حکومت در امن‌سازی راه کابل-بامیان توجه ندارد. مسافران از بامیان، غور و دایکندی همه‌روزه از یک جاده مرگ عبور می‌کنند و سیاحان که می‌خواهند از بامیان دیدن کنند نمی‌توانند. از این جهت بزرگترین جفایی اقتصادی بر مردم بامیان شده".

گردشگری از منابع عمده مردم بامیان است. امنی راه‌های زمینی و نبود راه‌های هوایی، صنعت گردشگری بامیان را فلج کرده است. قطع رفت‌وآمد به بامیان نه تنها بر زندگی روزمره مردم تأثیر می‌گذارد، بلکه اقتصاد این ولایت را به شدت آسیب می‌زند.

آرشیف، بامیان
آرشیف، بامیان

ساخت میدان هوایی شیبرتو می‌تواند این مشکل را تا حدی مرفوع کند. شیبرتو منطقه‌ای است در ۲۰ کیلومتری غرب شهر بامیان و بر سر راه پارک ملی بند امیر. ساخت این میدان هوایی می‌تواند به مشکل رفت‌وآمد به غور و دایکندی هم کمک کند.

مسئولان محلی بامیان می‌گویند اداره هوانوردی باید زمینه‌های از سرگیری این میدان را بررسی کنند.

انور رحمتی، والی بامیان می‌گوید: "به گفته رئیس جمهور، محمداشرف غنی، قفل طبیعی بامیان باید بشکند. خیز اصلی که این قفل را می‌شکند و ما به دنیا وصل می‌شویم، داشتن یک میدان هوایی است که گردشگر و مسافر بامیان از تمام دنیا مستقیم به اینجا پرواز کند. به همین دلیل، ما هر مکانی را که برای میدان هوایی انتخاب شود، آماده می‌کنیم، حتی چمن زیبا را که کمترین ارتفاع را هم از سطح بحر دارد".

چمن که آقای رحمتی به آن اشاره می‌کند، منطقه‌ای است در ولسوالی یکه‌اولنگ. اگرچه تا حال این منطقه برای ساخت میدان هوایی بررسی نشده، ولی برخی به این نظر هستند که این منطقه هم می‌تواند گزینه‌ای برای ساخت میدان هوایی در بامیان باشد. با این حال، هنوز پاسخ مسئولان اداره هوانوردی به تقاضاهایی که تازه در بامیان مطرح شده، مشخص نیست.

XS
SM
MD
LG