لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۱۰

وزارت دفاع کمک به هزار خانواده قربانیان اردوی ملی را آغاز کرد


آرشیف

وزارت دفاع افغانستان امروز چهارشنبه (۸ اسد) کمک به هزار خانواده قربانیان اردوی ملی را آغاز کرد.

امین، پسر سه‌ساله نعمت است که می‌گوید پدرش کشته شده است.

افسری که ۱۰ ماه پیش پس از برگشت از جنگ با طالبان، موترش در ولسوالی درقد ولایت تخار در آب غرق شد و جان باخت. رویا، همسرش می‌گوید که پس از ۴۰ روز پیکر شوهرش را از آب بیرون کردند.

رویا که باشنده ولایت تخار است. می‌گوید که اکنون بی‌سرپرست است و با چهار فرزند کوچکش در محله "قصبه" شهر کابل زندگی می‌کند.

او می‌گوید، ده شبانه‌روز در ولسوالی درقد بود تا شوهرش را از آب برون کند.

رویا افزود: "همه شب می‌روم پشت پنجره ایستاد می‌شوم. به آشپزخانه می‌آیم. یا می‌روم جایی دیگر می‌نشینم. مشکلاتم زیاد است. هر دقیقه مرگ شوهرم یادم می‌آید. هر دقیقه یادم می‌آید وقتی غرق شد، چه گفت؟ وقتی جان می‌داد چه قسم بود؟ چشم‌های شوهرم برآمده بود. من شوهرم را از دندانش شناختم."

رویا می‌گوید، شوهرش را به تنهایی در کابل دفن کرد. هیچ‌کسی از نزدیکانش در مراسم خاکسپاری او نبود.

با این همه، مسئولان وزارت دفاع در استدیوم غازی شهر کابل آمده‌اند تا دست این نیازمندان را بگیرند و به بازماندگان قربانیان اردوی ملی کمک کنند.

این کمک‌ها مشمول آرد، روغن، برنج، لوبیا و دیگر مواد خوراکی می‌شود.

محمدیاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان
محمدیاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان

یاسین ضیا، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان در وقت توزیع این کمک‌ها گفت:"وزارت دفاع وعده میان خالی نمی‌دهد. ولی به تدریج مسئولیت تعلیم و تربیه اطفال عزیز شما را ما بر عهده می‌گیریم؛ بخاطری که ما احساس می‌کنیم که این نهاد خانواده شماست و در این خانواده معززترین خانواده شما هستید که قربانی داده‌اید و شیرین دل‌تان، اولادتان، شوهرتان، برادرتان را از دست داده‌اید."

آقای ضیا افزود که در سال پیش رو در نظر دارد که شماری از فرزندان قربانیان اردوی ملی را به مکتب بفرستد.

منیره یوسف‌زاده، معاون وزارت دفاع افغانستان
منیره یوسف‌زاده، معاون وزارت دفاع افغانستان

منیره یوسف‌زاده، معاون وزارت دفاع گفت که کمپاینی برای جمع کردن کمک‌های افراد خیرخواه‌ به راه‌انداخته شده و از ۳۱ هزار قربانی اردو، ۸ هزار خانواده آن‌ها از این کمک‌ها بهره‌مند شده‌اند. به گفته او، همچنین ۳۰۰ فرزند خانواده‌های قربانیان اردوی ملی را با بورسیه‌های تحصیلی حمایت کرده اند.

به گفته مقام‌های وزارت دفاع، برنامه کمک‌رسانی به بازماندگان قربانیان اردوی ملی از ماه رمضان آغاز شده است و این برنامه نیز در چارچوب همان برنامه در نظر گرفته شده است.

پیش از این شماری زیادی از تاجران کشور دست به چنین اقدامی زده بودند و با کمک‌های مواد خوراکی دست نیازمندان را گرفته‌اند.

گزارش: مهناز نوری

XS
SM
MD
LG