لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۵

امریکا بر یک مؤسسه و دو فرد چینی تحریم وضع کرد


بیرق امریکا (چپ) و چین

ایالات متحده امریکا بر یک مؤسسه و دو مقام فعلی و سابق چین تحریم‌های نو را اعلان کرد.

این تحریم‌ها با دخالت احتمالی این مؤسسه و افراد در پامال کردن جدی حقوق بشری مسلمانان اویغور ارتباط می‌گیرد.

وزارت خزانه امریکا دیروز (۳۱ جولای) گفت که مؤسسه تولید و ساختمانی شنجن که هدف تحریم قرار گرفته، یک سازمان شبه نظامی و تابع حزب کمونیست چین می‌باشد که می‌خواهد با تقویه مفکوره رشد اقتصادی چین قبضه داخلی را بیشتر کند.

دو فرد که به تحریم‌ها رو‌به‌رو شده‌اند، یکی پینگ جیا روی معاون رئیس حزب و فرمانده سازمان شبه نظامی می‌باشد و دیگرش کمیسار سیاسی سابق همین سازمان سن جی لونگ است.

با این اقدام واشنگتن، تمام سرمایه این مؤسسه و مقام‌های چینایی در امریکا منجمد می‌شود و مانع تجارت شرکت‌های امریکایی با آن‌ها می‌شود.

ستیفن منوچین، وزیر خرانه امریکا
ستیفن منوچین، وزیر خرانه امریکا

ستیفن منوچین وزیر خزانه امریکا، در یک اعلامیه گفت، طوری‌که قبلاً گفته شده ایالات متحده متعهد است که از تمام قدرت مالی خود استفاده می‌کند تا ناقضین حقوق بشر را در شنجن و سرتاسر جهان به جواب‌گویی بکشاند.

اعلان تحریم‌های نو علیه مقام‌های چین در حالی صورت می‌گیرد که روابط بین امریکا و چین متشنج است و امریکا می‌خواهد فشارها را بر چین در رابطه با گزارش‌های پامال شدن وسیع حقوق بشر در شنجن بیشتر کند.

پیکنگ متهم است که بیش از یک میلیون اویغور و دیگر گروه‌های اقلیت را که اکثریت آن‌ها مسلمان می‌باشند، از سال ۲۰۱۷ به این‌سو در کمپ‌های زندان مانند جا داده‌است.

این افراد جسمی و روانی شکنجه می‌شوند و تحت فشار قرار می‌گیرند که از دین و زبان خود بگذرند.

چین ادعا می‌کند که این کمپ‌ها مراکز تعلیم و تربیه می‌باشد و برای مبارزه با جدایی‌طلبی، تروریزم و افراط‌گرایی ایجاد شده‌اند.

پیتر هارل متخصص تحریم‌ها در مرکز نیو امریکن سکیورتی می‌گوید، تحریم‌های تازه امریکا که روز ۳۱ جولای اعلان شد، یک تحول بزرگی در فشار امریکا می‌باشد و یک هشداری به تمام شرکت‌های حساب می‌شود که در چین فعالیت دارند.

آرشیف، مسلمانان اویغور در چین
آرشیف، مسلمانان اویغور در چین

به گفته او، اداره رئیس جمهور ترمپ بالاخره اقدامات عملی را در رابطه با منطقه شنجن مد نظر گرفت، زیرا اقدامات قبلی آن بیشتر رمزی بودند.

شرکت چینایی که به تحریم روبه‌رو شده، در سال ۱۹۵۰ تشکیل شده و گفته می‌شود که امروز سه میلیون عضو دارد.

در گذشته افراد آن عساکر احتیاطی بودند که این شرکت توسط آن‌ها زمین‌ها و فارم‌های زراعتی را در منطقه شنجن خریداری کرده و تجارت‌های مانند بیمه، خرید و فروش املاک و تولید سمنت را بدست گرفتند.

این شرکت گفت کارشناسان در چندین شهر شنجن امور اداری را بدست گرفته و اکثریت اعضای آن هان‌های چین می‌باشند.

XS
SM
MD
LG