لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۲۹

انعکاس موضوعات افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • نشنل انترست

نشریه نشنل انترست در بارۀ روابط رو به انکشاف چین و ایران یک مطلب نشر کرده است.

در این مطلب به تاثیرگذاری این روابط روی سرمایه گذاری هند در بندر چابهار و مشکلات دیگر اشاره شده است.

هند می‌خواهد از طریق این بندر روابط تجارتی خود را با افغانستان و آسیای میانه گسترش دهد.

نشریه به روابط تیره میان چین و هند اشاره کرده می‌گوید که هند از چندین دهه به این‌سو برای گسترش حضور خود در ایران تلاش داشته است.

نشنل انترست می‌نویسد که هند در سال‌های اخیر موافقه کرد که تأسیسات بندر چابهار را بازسازی می‌کند و احداث یک خط آهن از این بندر تا سرحد افغانستان نیز در این پلان شامل بود و این چیزیست که افغانستان محاط به خشکه را به آب‌های بین‌المللی وصل می‌کند و تجارت و اقتصاد این کشور را بهبود خواهد بخشید.

به نوشته نشنل انترست بندر چابهار صرف بخاطر واردات نفت و دسترسی به بازارهای آسیای میانه برای هند مهم نیست بلکه برای رقابت با بندر گوادر پاکستان که در صد کیلومتری چابهار موقعیت دارد و مورد حمایت چین است نیز مهم می‌باشد.

نویسنده می‌گوید از هنگامی‌که رئیس جمهور امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق‌نامه اتمی با ایران خارج شد و تعزیرات بر این کشور را از سرگرفت سرمایه گذاری هند در چابهار نیز متاثر شده است.

نشنل انترست می‌نویسد هر چند بندر چابهار بخاطر نقش محتمل در بازسازی افغانستان از تعزیرات مستثنی شد ولی هند باز هم نتوانست که برای مدیریت کار این بندر با کدام شرکت خصوصی قرارداد کند. و این هم ثابت شد که تهیه کردن ماشین آلات مورد نیاز بخاطر فعال ساختن این بندر برای هند ناممکن است.

نویسنده مطلب به گزارش‌های اخیر اشاره می‌کند که می‌گویند هند از بودیجۀ که در سال ۲۰۱۷ برای بندر چابهار تخصیص داده بود تقریباً هیچ مصرف نکرده است.

نشنل انترست می‌افزاید که تجارت از طریق بندر چابهار در حال حاضر بسیار اندک است و این بندر با تقریباً ده فیصد ظرفیت سالانۀ خود کار می‌کند.

به نوشته نشریه، تلاش‌های هند برای احداث خط آهن نیز چندان پیشرفت نکرد تا اینکه ایران خود دست بکار شد.

افغانستان که تجارتش از طریق بنادر پاکستان هر از گاهی دچار مشکلات می‌شود بندر چابهار را چون یک بدیل خوب برای تجارت با هند و دیگر کشوهای جهان می‌بیند.

  • میل آنلاین

از سوی دیگر روزنامۀ میل آنلاین در بارۀ کشته شدن اسدالله اورکزی یکتن از رهبران گروه داعش در افغانستان یک گزارش نشر کرده است.

روزنامه می‌نویسد که نامبرده گمان می‌رود در حملات مرگبار بر اهداف نظامی و غیرنظامی در افغانستان دست داشته است.

میل آنلاین به گزارش اخیر ملل متحد در بارۀ افغانستان اشاره می‌کند که در آن گفته شد که گروه داعش در شش ماه اول سال جاری میلادی هفده حمله در این کشور انجام داده و در آن به افراد ملکی تلفات وارد شده است.

روزنامه از حملۀ ماه مارچ داعش به درمسال سیکان در کابل یادآوری می‌کند که در آن دست کم ۲۵ غیر نظامی کشته و شمار دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG