لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۵

استخراج غیرقانونی معادن سنگ‌های قیمتی در ولایت کاپیسا


موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه افغانستان

معادن سنگ‌های قیمتی در ولسوالی کوهبند ولایت کاپیسا مایه امید مردم است، اما استخراج غیرقانونی، نگرانی آنها را برانگیخته است.

شماری از مردم دست به استخراج غیرقانونی زده‌اند.

سعید حمیدی، از ساکنان این محل می‌گوید: "در کوهبند معادن وجود دارد. چیزهایی که دیده شده، از قبیل کامورین و بیروج، آثار آن دیده شده. هنوز بر روی آنها کار نشده. دولت هم سرمایه‌گذاری نکرده. کاوش‌هایی کرده‌اند، اما کم. مردم تا چند متر کندنکاری کرده‌اند اما چیزی به دست نیاورده‌اند. بیروج علایمش زیاد دیده شده. گرانیت و ده‌ها مواد دیگر دیده شده."

شماری در کاپیسا به این باوراند که اگر دولت برنامه استخراج قانونی معادن را با همکاری مردم روی دست بگیرد، هم زمینه اشتغال فراهم می‌شود و هم درآمد دولت افزایش خواهد یافت.

فرشید، در شهر محمود راقی، مرکز ولایت کاپیسا می‌گوید: "کسانی که در معدن کار می‌کنند، تجربه کاری ندارند. کمی جستجو می‌کنند، نشانه‌ای به دست می‌آورند، اما به نتیجه خاصی نمی‌رسند. پیشنهاد ما این است حکومت باید به معدن‌ها توجه کند. بودجه تخصیص بدهد. هم برای مردم زمینه کار مساعد شود و برای دولت هم یک عاید شود."

مسئولان ریاست معادن ولایت کاپیسا می‌گویند این اداره می‌تواند با متقاضیان استخراج این معادن، قرارداد رسمی امضا کنند.

عزیزالله، رئیس معادن این ولایت دراین مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت: "جواهر معدنی سنگ شیشه در ولسوالی تگاب، سنگ مرمر در کوهبندها یافت شده. بعضی اوقات با استفاده از شب توسط مخالفین استخراج می‌شوند. در ساحات ولسوالی کوهبندها سنگ مرمر و کوتیتا موجود است. تعدادی از شرکت‌ها علاقه‌مندی نشان دادند که به شکل قانونی استخراج کنند. مردم محل هم علاقه‌مندی زیاد نشان دادند که هم برای مردم زمینه کار مساعد شود و هم از لحاظ رشد اقتصادی برای‌شان سهولت فراهم شود. در قسمت قرارداد مشکلاتی وجود داشت که فعلاً حل شده. مردم می‌تواند با وزارت معدن قرارداد نمایند و به شکل قانونی استخراج کنند و از معدن نفع ببرند."

استخراج خودسرانه مواد معدنی و سنگ‌های قیمتی از دیر زمانی در برخی از ولایت‌های شمال کابل رایج است.

مسئولان ریاست معادن ولایت کاپیسا می‌گویند که در ولسوالی‌های ناامن این ولایت، مخالفان مسلح دولت معادن را به صورت غیرقانونی استخراج می‌کنند.

XS
SM
MD
LG