لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۵

لانگ وار ژورنال: داعش هنوز هم می‌خواهد نشان دهد که مقاوم است


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

بسیاری از روزنامه‌های منطقه و جهان حملۀ مرگبار بر محبس عمومی ننگرهار را مهم دیده اند. داعش مسئولیت حمله را پذیرفت، حملۀ که جان ۳۹ نفر به شمول ده مهاجم مسلح را گرفت.

  • لانگ وار ژورنال

لانگ وار ژورنال گفته این حمله بخش از به گفتۀ نویسنده جنگ فرسایشی داعش است که با وجود عقبگردهای پیوسته می‌خواهد نشان دهد که هنوز هم مقاوم است.

تایم گزارش چاپ کرده که در آن می‌خوانیم، نیروهای افغان زندان ننگرهار را پس از چاشت روز دوشنبه دوباره تحت کنترل درآوردند.

در ادامه آمده که حمله آزمون‌های فرا راهِ افغانستان را برملا کرد.

این در حالی است که نیروی‌های ایالات متحده خروجشان از افغانستان را آغاز کرده اند.

طبق توافق فبروری میان امریکا و طالبان، همه نیروهای بین‌المللی تا نیمه‌های سال آینده میلادی از افغانستان برون خواهند شد به شرط آنکه طالبان به تعهدات خود در کار مبارزه با تروریسم وفا کنند.

حملۀ سرخط ساز در ننگرهار این پرسش را پیش می‌کشد که آیا طالبان قادر به تطبیق تعهدات خود خواهند بود. در کنار حضور جنگجویان داعش، گزارش تازۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته که صدها جنگجوی القاعده هم در افغانستان هستند که با طالبان رابطه دارند.

  • وال استریت ژورنا

وال استریت ژورنال گفته که حمله داعش تهدید این گروه را در برابر تلاش امریکا، طالبان و حکومت افغانستان به هدف آغاز مذاکرات بین‌افغانان نشان می‌دهد، تلاش‌ها به هدف پایان دادن به جنگ طولانی در افغانستان.

روزنامۀ اندیپندنت گفته که حمله یک روز پس از آن رخ می‌دهد که ادارۀ استخبارات افغانستان یک قوماندان ارشد داعش را در نزدیک جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار کشت.

در مطلب با استناد به گزارش ماه گذشته سازمان ملل متحد می‌خوانیم که پیروان داعش در افغانستان بیش از ۲،۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

هندوستان تایمز به گفت‌و‌گوی تلفونی رئیس جمهور اشرف غنی و نریندر مودی صدراعظم هند توجه کرده.

در مطلب آمده که دو رهبر در مورد اوضاع امنیتی منطقه صحبت کردند. نویسنده گفته این گفت‌وگو در میان افزایش خشونت‌های هراس افگنانه در افغانستان صورت می‌گیرد.

در گزارش گروه نظارتی شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده که بیش از ۶ هزار جنگجوی پاکستانی در افغانستان حضور دارند.

XS
SM
MD
LG