لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۳۵

اطلاعات روز: لویه‌جرگه، داغ ننگ بر پیشانی احزاب سیاسی و شورای عالی مصالحه


آرشیف

بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل برگزاری لویه جرگه مشورتی و فعالیت داعش را بررسی و تحلیل کرده‌اند.

  • اطلاعات روز

روزنامه اطلاعات روز در مطلب تحلیلی با عنوان «لویه‌جرگه، داغ ننگ بر پیشانی احزاب سیاسی و شورای عالی مصالحه"، نوشته که عبدالله عبدالله، در صورت شرکت در این لویه ‌‌جرگه، پیش از نشستن بر کرسی لویه‌‌جرگه‌‌ پیش‌‌‌‌رو، باید به این پرسش پاسخ دهد که در صورت عضویت در لویه‌‌ جرگه، از کدام نشانی آمده است: پارلمان؟ احزاب سیاسی؟ نهادهای مدنی؟ رسانه‌‌‌‌ها؟ یا نمایندگان مردم از روستاها؟ نویسنده افزوده که این پرسش در برابر شورای عالی مصالحه پرسشی تکنیکی در راستای مدیریت صلح نیست، بلکه سوالی در باره فلسفه‌ وجودی این شورا است.

به نوشته روزنامه، شورایی که با پشتوانه‌‌ رأی مردم ایجاد شد، جایگاهش در توافق‌‌‌‌نامه‌‌ سیاسی مشخص شد و فلسفه‌‌ وجودی آن، تلاش در راستای تحقق صلح است، اکنون قرار است عضو لویه ‌‌جرگه‌‌‌‌ای شود که به مثابه‌‌ «داغ ننگ بر پیشانی» آن، شعار ما صلح می‌‌‌‌خواهیم را به‌عنوان عضو سر خواهد داد.

اطلاعات روز افزوده که اگر رئیس شورای عالی مصالحه بگوید این جلسه به خواست یا مشوره‌‌ او برگزار شده، با دستان خود، بخش کلیدی از صلاحیت‌‌‌‌هایش را به یک نهاد حاشیه‌‌‌‌ای تفویض کرده است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود با عنوان «چرا بهانه جويی؟» نوشته که حکومت می‌گويد که این ۴۰۰ زندانی «بسيار خطرناک» هستند و بايد لويه جرگه در مورد آزادسازی آنها تصميم بگيرد، اما امريکايی‌ها می‌گويند که اين زندانيان مطابق توافق‌نامه بايد آزاد شوند، ولی در يک جای مشخص و يا خانه‌های‌شان زير نظارت قرار داشته باشند.

روزنامه به نقل از برخی آگاهان سیاسی نوشته که آقای غنی «برای تمديد به اصطلاح رياست جمهوری خود بهانه‌جويی می‌کند» و فراخواندن لويه جرگه برای آزادی طالبان نيز يک بهانه است و عملی نیست.

نویسنده تاکید کرده که امريکا بايد از گروه طالبان ضمانت بگيرد که طالبان آزاد شده دوباره متوسل به خشونت نمی‌شوند و خون نمی‌ريزند. نویسنده معتقد است که اگر چنين ضمانتی گرفته شود، حکومت غنی نيز بايد از بهانه‌جويی‌ها خودداری کند و زمينه را برای آغاز مذاکرات بين‌الافغانی فراهم کند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش با عنوان "واقعیت داعش را با مردم شریک سازید" نوشته که حمله مرگبار به زندان مرکزی شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار، مرموز و پیچیده است.

به نوشته روزنامه این حمله ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرد ضیاءالرحمان مشهور به اسدالله اورکزی، مسئول عمومی استخبارات شاخه‌ خراسان گروه داعش در عملیات نیروهای ویژه این اداره در ولایت ننگرهار کشته شده است. نویسنده یا توجه به اظهارات همیشگی حکومت مبنی بر شکست داعش در کشور پرسیده که چگونه یک گروه شکست خورده، مرموزترین عملیات‌ ممکن را راه‌اندازی می‌کند؟

هشت صبح در پایان مطلبش نوشته که حکومت افغانستان و حامیان بین‌المللی‌اش در تحلیل شان مبنی بر شکست داعش در کشور دچار «اشتباه» شده‌اند.

XS
SM
MD
LG