لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۲۴

وزارت دفاع: عملیات پاکسازی زندان ننگرهار با کشته شدن ۱۰ مهاجم پایان یافت


سرباز افغان ساحه دورتر از محبس ننگرهار را که مورد حمله افراد داعش قرار گرفت، تأمین امنیت می‌کند.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که زندان ننگرهار و ساختمان‌هایی که مهاجمان در آنها جابه‌جا شده بودند، پاکسازی شدند و ۱۰ مهاجم در عملیات نیروهای امنیتی کشته شدند.

در اعلامیه‌ این وزارت آمده است که مهاجمان ۵ زندانی را کشتند و ۶ تن را زخمی کردند.

در اعلامیه همچنین آمده است که نیروهای ملی دفاعی و امنیتی توانستند ۴۰ خانواده را از ساختمانی که مهاجمان جابه‌جا شده بودند، نجات دادند.

جنرال یاسین ضیا، لوی درستیز نیروهای مسلح افغانستان که به محل رویداد رفته و رهبری این عملیات پاکسازی را بر عهده داشت، می‌گوید: "در بارۀ تلفات ملکی براساس گزارش مقام ولایت ۵ نفر است. از منسوبان زندان یک نفر است. از نیروهای امنیتی در جریان عملیات یک نفر شهید شده است. اما در مقابل تا به حال ۱۰ جسد تروریستان به دست آمده است که این نمایانگر مسلکی بودن نیروهای امنیتی می‌باشد."

دلیل طول کشیدن عملیات پاکسازی حفظ جان و مال مردم خوانده شده است.

پس از تصفیه محبس ننگرهار از وجود جنگجویان داعش، سربازان افغان بیرق این گروه را در دست گرفته اند.
پس از تصفیه محبس ننگرهار از وجود جنگجویان داعش، سربازان افغان بیرق این گروه را در دست گرفته اند.

وزارت دفاع گفته است که در این رویداد تروریستی، ۲ تن از نیروهای ملی دفاعی و امنیتی به شهادت رسیدند.

اما براساس اطلاعاتی که مسئولان محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند، در حمله بر زندان این ولایت ۲۹ تن کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار ساعاتی قبل گفت که قربانیان این حمله شامل غیرنظامیان، نیروهای امنیتی و زندانیان می‌شوند.

در اعلامیه‌ دفتر مطبوعاتی والی ننگرهار در این مورد آمده است که در این زندان ۱۷۹۳ تن در بند بودند که از این میان ۱۰۲۵ تن در زمان فرار از سوی پولیس بازداشت و به جای دیگری انتقال داده شده‌اند.

در این اعلامیه همچنین آمده است که ۴۳۰ زندانی دیگر در زندان باقی ماندند، شمار دیگر زندانیان کشته و یا زخمی شدند و معلومات در بارۀ شمار دیگر زندانیان بعداً با رسانه‌ها شریک ساخته خواهد شد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار
عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار

به گفتۀ مقام‌های محلی ننگرهار، نخست یک موتر بمب‌گذاری شده در نزدیک زندان در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار شام دیروز انفجار داده شد و سپس شماری از مهاجمان مسلح با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند.

مسئولیت حمله را گروه دولت اسلامی معروف به داعش پذیرفته و گروه طالبان گفته‌ که در آن دست ندارد.

این حمله یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از کشته شدن یک عضو ارشد داعش خبر داد.

این اداره روز یکشنبه (۱۲ اسد) در خبرنامه‌ای نوشت که ضیا‌ءالرحمن معروف به اسدالله اورکزی مسئول استخبارات شاخه خراسان داعش در شهر جلال‌آباد کشته شده است.

XS
SM
MD
LG