لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۳

کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح: هیچ خارجی شامل ۴۰۰ زندانی طالبان نیست


آرشیف، زندانیان گروه طالبان که توسط حکومت رها شده اند.

کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید که هیچ خارجی شامل ۴۰۰ زندانی گروه طالبان که لویه جرگه در مورد آنها تصمیم خواهد گرفت نیست.

محمد معصوم استانکزی رئیس برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید که روند صلح به جایی رسیده که باید با راه اندازی لویه جرگه جزئیات آن با ملت در میان گذاشته شود.

آقای استانکزی روز چهارشنبه در یک نشست خبری ابراز امیدواری کرد که اعضای لویه جرگه مشورتی صلح با توجه به منافع ملی تصمیم خواهند گرفت و تصامیم آنها عملی خواهد شد.

معصوم استانکزی گفت که لویه جرگه در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی گروه طالبان که رئیس جمهور صلاحیت آزادی آنها را ندارد، تصمیم خواهد گرفت.

محمد معصوم استانکزی رئیس برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح
محمد معصوم استانکزی رئیس برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح

آقای استانکزی افزود: " گمان می‌شد که در میان ۴۰۰ زندانی طالبان خارجی‌ها هم شامل خواهند بود، اما پس از دو ماه بررسی‌ها ثابت شد که اتباع خارجی در میان آنها نیستند. در میان این زندانیان ۴ کتگوری شامل است که به اعدام، قتل، اختطاف، قاچاق مواد مخدر و فساد مالی و اخلاقی محکوم هستند که رئیس جمهوری صلاحیت عفو آنها را ندارد."

رئیس برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید که در توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان صرف موضوع رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان آمده است، در حالی‌که به گفته او حالا ۵۱۰۰ زندانی این گروه آزاد شده اند.

درهمین حال عبدالسلام رحیمی رئیس دارالانشای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح در این نشست گفت که این جرگه به ادامه لویه جرگه پیشین برگزار می‌شود.

آقای رحیمی افزود که شماری از اعضای لویه جرگه مشورتی صلح به کابل آمده اند و فردا روند آمدن همه آنها تکمیل خواهد شد.

عبدالسلام رحیمی رئیس دارالانشای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح
عبدالسلام رحیمی رئیس دارالانشای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح

آقای رحیمی افزود: "روند آمدن اعضای لویه جرگه مشورتی صلح به کابل آغاز شده است، شماری از آنها به کابل رسیده اند و فردا همه آنها به کابل خواهند آمد. تدابیر لازم در این زمینه گرفته شده است."

عبدالسلام رحیمی می‌گوید که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تدابیر ویژه برای اشتراک‌کنندگان جرگه مشورتی صلح گرفته شده است.

به گفته او، تشکیلات جرگه مشورتی صلح پیشین در مورد هیئت اداری و کمیسیون‌ها وجود دارد و در جرگه کنونی نیز از آن استفاده خواهد شد.

در لویه جرگه مشورتی پیشین ۳۲۰۰ تن اشتراک کرده بودند و ریاست آن را عبدرب الرسول سیاف از رهبران پیشین جهادی بر عهده داشت.

درهمین حال محمد معصوم استانکزی رئیس برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید که هرتغییری در هیئت اداری این جرگه به تصمیم اعضای لویه جرگه به میان خواهد آمد.

کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید که در مورد صلح این کشور اجماع کامل وجود دارد و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز در این جرگه اشتراک می‌کند.

از سوی هم فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که اعضای این شورا نیز در کمیسیون برگزاری لویه جرگه اشتراک دارند.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی
فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی

درهمین حال فردوس فرامرز سخنگوی فرماندهی امنیه کابل می‌گوید که تدابیر ویژه برای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گرفته شده است.

قرار است، لویه جرگه مشورتی صلح روز جمعه برگزار شود. ریاست جمهوری افغانستان پیش ازاین گفته احتمالاً این جرگه سه روز ادامه خواهد یافت.

طالبان تا حالا درمورد برگزاری این جرگه ابراز نظر نکرده اند، اما مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا و ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان درقطر از طریق کنفرانس ویدیویی صحبت کرده اند و گفته شده که آزادی زندانیان گروه طالبان بخش عمده این گفت‌وگوها بوده است.

XS
SM
MD
LG