لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۱۲

انعکاس مطالب افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، شماری ار روزنامه های جهان
  • میل آنلاین

روزنامه میل آنلاین در اشاره به لویه جرگه‌ای که امروز جمعه در کابل آغاز می‌شود در مطلبی می‌نویسد "اشتراک کنندگان تصمیم خواهند گرفت که حکومت این کشور چهارصد زندانی طالبان را رها کند یا نه."

برگه انترنتی میل آنلاین از قول مقامات افغان می‌نویسد که این جرگه مشورتی تصمیم خواهد گرفت که این شمار زندانیان طالبان در یک توافق صلح رها شوند یا نه و این در حالیست که وزیر صحت عامه این کشور در این اواخر گفت که نصفِ از باشندگان کابل به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

میل آنلاین می‌افزاید که طالبان هرگونه تغییرات در توافق‌نامۀ امضا شده با امریکا را رد کرده اند.

در این توافق‌نامه تصریح شده که قبل از آغاز گفت‌وگوی بین‌الافغانی، حکومت افغانستان ۵ هزار زندانی گروه طالبان و این گروه هزار اسیر دولتی را رها سازند.

اگرچه این شمار از جانب طرفین تکمیل شده ولی به جای چهارصد زندانی که طالبان خواستار رهایی آنها اند و حکومت می‌گوید دوسیه‌های جرمی و حق‌العبدی دارند چهارصد تن دیگر توسط مقامات رها شده اند ولی طالبان باز هم روی رهایی افراد شامل در لیست خود اصرار می‌ورزند.

میل آنلاین می‌نویسد که رهایی این چهارصد نفر آخرین مانع در برابر آغاز مذاکرات پنداشته می‌شود. روزنامه می‌نویسد که رئیس جمهور غنی رهایی این چهار صد زندانی را نپذیرفته می‌گوید در این مورد به صلاحیت وسیع‌تر از سوی لویه جرگه نیاز دارد.

میل آنلاین از قول صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور می‌نویسد که این گردهمایی تصمیم خواهد گرفت که خواستار چگونه یک صلح است.

غفوراحمد جاوید از اعضای کمیته روابط عامه این جرگه در صحبت شب پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت که اعضای این جرگه از بسیاری ولایت‌های که اعضای جرگه مشورتی سال گذشته می‌باشند رسیده اند و نقشه راه صلح به مشورۀ این جرگه ساخته می‌شود.

این در حالیست که هم طالبان و هم رئیس ولسی جرگه در داخل حکومت با تدویر این اجلاس مخالفت نشان داده اند.

میل آنلاین می‌گوید که این گردهمایی در حالی در کابل برگزار می‌شود که جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه در این هفته گفت که حداقل نصف از باشندگان پایتخت و دست کم ده میلیون نفر یا ثلث باشندگان افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

میل آنلاین در ادامه می‌نویسد از هنگامی‌که مقامات ثبت موارد ابتلای ویروس کرونا را در ماه مارچ آغاز کرده اند موارد تائید شده این بیماری در افغانستان از رقم مذکور بسیار پائین‌تر گزارش شده و تقریباً ۳۷ هزار نفر خوانده شده است.

  • تایمز

نشریه کریکت تایمز مطلبی در بارۀ کریکت بازان افغانستان نشر کرده است.

این نشریه می‌نویسد که ستارگان کریکت افغانستان، راشد خان و محمد نبی یک کشف عالی در کریکت جهان امروز پنداشته می‌شوند.

هردوی آنها با نشان دادن اجرای با کیفیت در میدان بازی علاقمندان و کارشناسان کریکت را مبهوت ساخته اند.

کریکت تایمز می‌افزاید که راشد خان بخاطر توپ اندازی چرخش دار و سریع خود که توپ زن مقابل را دست و پاچه می‌سازد شهرت دارد و محمد نبی هم با کسب امتیازات خوب در لحظات حساس و پایانی بازی معروف است.

نشریه می‌نویسد که اشتباه نخواهد بود اگر گفته شود که راشد خان و محمد نبی کریکت افغانستان را به جهانیان معرفی کرده اند. راشد خان در حال حاضر در درجه بندی شورای جهانی کریکت مقام اول را در توپ اندازی بازی‌های بیست آوره دارد و محمد نبی هم آل روندر درجه یک این بازی‌ها می‌باشد.

XS
SM
MD
LG