لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۷

کیلی کرافت: ایران حامی شماره۱ تروریسم در جهان است


کیلی کرافت، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد

کیلی کرافت، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، ایران را "حامی شماره ۱ تروریسم در جهان خوانده و به روسیه و چین هشدار داده است.

بانو کرافت به روز پنج‌شنبه گفت که اگر مسکو و پیکنگ، از حق ویتوی شان برای جلوگیری از قطعنامۀ تمدید تحریم تسلیحاتی ایران استفاده کنند، آنها شریک دولتی خواهند شد که "حامی شماره۱ تروریسم" است.

وی افزوده که ایالات متحده امیدوار است که روسیه و چین به اهمیت صلح در شرق میانه پی ببرند.

اما بانو کرافت در ادامه گفته که مشارکت میان روسیه و چین روشن است و به گفتۀ وی این دو کشور تلاش می‌کنند تا هرج و مرج، منازعه و ضرب و شتم را در بیرون از مرزهای شان ترویج کنند.

کیلی کرافت و برایان هوک نمایندۀ امریکا در امور ایران به دنبال اعلام مایک پومپئو وزیر خارجۀ امریکا به گروهی از خبرنگاران معلومات دادند.

آقای پومپئو به روز چهارشنبه گفت که ایالات متحده از شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهد که در بارۀ پیش‌نویس قطعنامۀ تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران هفتۀ آینده رأی­گیری کند.

این تحریم در ماه اکتوبر به پایان می‌رسد.

هوک ساعاتی پس از اظهاراتش اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری می‌کند.

وزیران خارجۀ روسیه و چین قبلاً اشاراتی داشتند که اگر قطعنامۀ پیشنهادی امریکا از میان ۱۵ کشور عضو شورای امنیت حداقل ۹ رأی را به دست آورد، آن را ویتو خواهند کرد.

این دو کشور ماه گذشته در نامۀ به آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان از این تلاش امریکا به شدت انتقاد کرده بودند.

وزیر خارجۀ امریکا به خبرنگاران گفته که شماری از کشورها "صف کشیده اند" تا به ایران اسلحه بفروشند.

او هشدار داده که این کار شرق میانه را بی‌ثبات‌تر خواهد کرد و اسرائیل، اروپا و جان امریکایی‌ها را به خطر خواهد انداخت.

XS
SM
MD
LG