لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۹

ترمپ: هشدارِ مداخله در انتخابات را زیر نظر خواهیم داشت


دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا پس از آن گفت که اداره‌اش هشدار در مورد احتمال مداخله در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را از نزدیک زیر نظر خواهد گرفت که بیل ایوانینا رئیس مرکز ملی ضد جاسوسی امریکا روز جمعه از احتمال مداخله روسیه، چین و ایران در این انتخابات خبر داد.

ترمپ در نشست خبری دیروز (جمعه، ۷ آگست) گفت، این سه کشور را در نظر خواهیم گرفت، اما به گفتۀ او باید در این راستا از دقت زیاد کار گرفته شود.

پیش از این بیل ایوانینا هشدار داد که چین با احتمال مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ماه نومبر امریکا امیدوار است که دونالد ترمپ ناکام شود.

او همچنان گفت که مسکو برای تضعیف جوبایدن نامزد حزب دموکرات کار می‌کند و تهران هم می‌خواهد که نهادهای دموکراتیک را تضعیف کند.

اما رئیس جمهور ترمپ با اشاره به احتمال دخالت از سوی روسیه در این انتخابات گفت، فکر می‌کند که آخرین فردی را که مسکو می‌خواهد به عنوان رئیس جمهور امریکا ببیند ترمپ است، زیرا به گفتۀ او هیچ کسی نسبت به او در قبال روسیه موقف شدید در گذشته نداشته.

ترمپ همچنان افزود که ایران هم دوست دارد او را در انتخابات ریاست جمهوری ناکام ببیند.

به گفتۀ رئیس جمهور امریکا، تهران که خواهان دستیابی به یک معامله با امریکا است، ترجیح می‌دهد که معامله را با جوبایدن انجام دهد، نه دونالد ترمپ.

او به چین هم اشاره کرد و گفت که چین هم ترجیح می‌دهد که جوبایدن در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

رئیس جمهور امریکا همچنان در اشاره با تلاش هایش برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای کوریای شمالی گفت، باورمند است که با پیروزی مجدد او پیونگیانگ هم بگونه فوری معاملۀ را در این مورد با واشنگتن انجام دهد.

اظهارات بیل ایوانینا رئیس مرکز ملی ضد جاسوسی امریکا در مورد احتمال مداخله از سوی چین، روسیه و ایران در انتخابات امریکا تا کنون شدیدترین هشدار در مورد مداخله خارجی در امور ایالات متحده است.

پس از برگزاری انتخابات ۲۰۱۶ میلادی که در نتیجه آن دونالد ترمپ برنده شد، مقام‌های استخباراتی امریکا در آن‌زمان گفتند که روسیه با استفاده از هکرها و کمپاین‌ها در صفحات اجتماعی برای تضعیف هلیری کلنتن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آن زمان برای برنده شدن دونالد ترمپ کمک کرد.

اما روسیه و دونالد ترمپ هر نوع مداخله مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ را رد کرده اند.

مقام‌های امریکا همچنان گفتند که هکرهای خارجی در انتخابات کانگرس ۲۰۱۸ تلاش کردند تا با نفوذ در سیستم‌های رای‌دهی در این انتخابات مداخله کنند.

XS
SM
MD
LG