لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۴۸

انتخابات ریاست جمهوری امروز در بلاروس برگزار می‌شود


آرشیف، انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس

امروز نهم اگست انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس برگزار می‌شود.

در انتخابات ریاست جمهوری امروز در بلاروس، الكساندر لوكاشنكو که از ۲۶ سال به این‌سو قدرت را در آن کشور در دست دارد، برای ششمین دور نامزد شده است.

ایالات متحدۀ امریکا انتخابات در بلاروس را نه آزاد و نه هم عادلانه خوانده است.

الکساندر لوکاشنکو که مخالفان سیاسی‌اش و اعتراضات را سرکوب كرده، در این انتخابات با آزمون بی‌سابقه روبروست، زیرا سوتلانا تیخانوفسکایا یک آموزگار و تازه کار عرصۀ سیاسی به حیث رقیب اصلی وی ظهور کرده و متعهد شده که رژیم لوکاشنکو را سرنگون کرده و دموکراسی را احیا می‌کند.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس
الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس

در هفتۀ که گذشت، هزاران تن در بلاروس به حمایت از وی راهپیمایی کرده‌اند.

سوتلانا تیخانوفسکایا که بعد دستگیری شوهرش سیارهی تیخانوفسکی به مبارزات سیاسی پیوسته، هفتم اگست در یک مصاحبۀ اختصاصی به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "ما به جلوگیری از تقلب قادر نخواهیم بود. ما طی چند روز گذشته شاهد بودیم که از آغاز رای‌گیری مقدماتی چقدر بی رحمانه در انتخابات تقلب شده. هیچ امیدی نیست که آن‌ها شمارش صندوق‌های رای‌دهی را صادقانه انجام دهند. خوب، همیشه قطره‌ای امید وجود دارد که نباید بمیرد، اما باید واقع‌بین باشیم."

در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، هشتم اگست سه خبرنگار بخش کرنت تایم رادیو آزادی/ رادیو اروپای آزاد در شهر مینسک پایتخت بلاروس توقیف و از آن کشور اخراج شدند.

بازداشت‌ها هنگام اقدام خودجوش همبستگی در مینسک پایتخت بلاروس
بازداشت‌ها هنگام اقدام خودجوش همبستگی در مینسک پایتخت بلاروس

ارینا رومالیسکایا، یوری باران یوک و ایوان هریبین یوک همچنان برای ده سال از ورود به بلاروس منع شده‌اند.

ایوان هریبین یوک یکی از این خبرنگاران از شهر ادیسه در اوکراین در مصاحبه با بخش کرنت تایم، گفت: "سندی را که اکنون در دست دارم، اطلاعیه‌یی است که به ما داده‌اند. اخطار اخراج از بلاروس نام دارد و در آن دلایلی ذکر شده که نکته کلیدی این است که ورود ما به بلاروس برای ۱۰ سال آینده ممنوع خواهد بود. بعد هم توضیحات مفصل در مورد آنچه که با ما رخ خواهد داد، اگر وارد آن کشور شویم، ارایه شده است."

سه خبرنگار رادیو آزادی که از بلاروس اخراج شدند
سه خبرنگار رادیو آزادی که از بلاروس اخراج شدند

کرنت تایم، شبکۀ تلویزیونی روسی زبان است که توسط رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به همکاری صدای امریکا پیش برده می‌شود.

مقام‌های بلاروس همچنان چندین عضو تیم انتخاباتی سوتلانا تیخانوفسکایا و شماری از حامیان وی را دستگیر و به راه اندازی تظاهرات غیرقانونی متهم کرده‌اند.

در آخرین سلسلۀ از سرکوب کارمندان رسانه‌ها، دو انجنیر سوند، به اتهام نشر یک آهنگ موسیقی راک که در جریان تظاهرات سال‌های ۱۹۹۱ در اتحاد شوروی سابق پخش می‌شد دستگیر و به ده روز حبس محکوم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG