لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۵

فارن پالیسی: توان انجام حمله‌های تروریستی‌ داعش در افغانستان از بین نرفته است


شماری از روزنامه های جهان

باوجود حمله‌های شدید نیروهای افغان و امریکایی، به نظر می‌آید که جنگجویان وابسته به گروه دولت اسلامی معروف به داعش هنوز هم در شرق افغانستان مقاوم مانده اند.

فارن پالیسی

فارن پالیسی در این مورد مقالۀ چاپ کرده است.

در مطلب با اشاره به حملۀ هفتۀ گذشته داعش بر زندان ننگرهار گفته شده که جنگجویان داعش مکان حساسی را نشانه گرفته بودند، محلی نگهداری صدها زندانی آن گروه و طالبان.

شورای امنیت سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورها حملۀ مرگبار در ننگرهار را نکوهش کردند که در آن ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

در مطلب فارن پالیسی آمده که پس از حمله بر محبس ننگرهار برخی از افغان‌ها حیران اند گروه که گفته می‌شد شکست خورده، چگونه توانسته که چنین حملۀ بی‌رحمانه را انجام دهد.

از دید نویسنده، ممکن است که داعش ساحۀ کنترل خود را از دست داده باشد، اما توان انجام حمله‌های تروریستی‌اش از بین نرفته.

جنگجویان ولایت خراسان داعش در افغانستان تقریباً پنج سال پیش در مناطق در امتداد خط دیورند اعلام موجودیت کردند و اندک بعد در مناطقی در ننگرهار پدیدار گشتند.

میلیتری تایمز

روزنامۀ میلیتری تایمز نوشته که وزارت دفاع امریکا، پنتاگون خروج هزاران نیروی امریکایی از افغانستان را تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا تأیید نکرده.

پیش از این گزارش‌های نشر شده بود که ترمپ خواهان خروج همه نیروهای امریکایی از افغانستان پیش از انتخابات ماه نومبر در امریکا است.

وزارت دفاع امریکا گفته امیدوار است که گفت‌وگوهای صلح وضعیتِ را در افغانستان فراهم کند که نظامیان آن کشور مطابق رهنمودهای کاخ سفید از آنجا بیرون شوند.

ترمپ به تازگی در گفت‌وگو با شبکۀ خبری اکسیوس گفته که تعداد نیروهای امریکایی شاید تا روز برگزاری انتخابات امریکا به بین ۴ هزار تا ۵ هزار در افغانستان کاهش یابد.

اما نویسنده گفته جاناتن هافمن سخنگوی پنتاگون از تبصره در مورد چنین طرحی خودداری کرده.

در حال حاضر، امریکا در افغانستان حدود ۸،۶۰۰ سرباز دارد. به اساس موافقتنامه میان امریکا و طالبان، قرار است همه نیروهای امریکایی در بدل ضمانت‌های طالبان در کار مبارزه با تروریسم تا میانه سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG