لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۹

رئیس جمهور غنی: حکم رهایی ۴۰۰ زندانی را امضا خواهم کرد


لویه جرگه مشورتی صلح

رئیس جمهور غنی می‌گوید حکم رهایی ۴۰۰ زندانی را امروز امضا خواهد کرد.

پایان لویه جرگه مشورتی صلح و فیصله این جرگه به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان در بند حکومت افغانستان، رئیس جمهور می‌گوید به این فیصله پاسخ مثبت داده است.

آقای غنی می‌گوید حکم رهایی این زندانیان با فیصله اعضای لویه جرگه مشورتی امضا می‌شود.

آقای غنی می‌افزاید: "من امروز حکمی را امضا خواهم کرد که در زندگی نتوانسته بودم زیرا این کار از صلاحیت من بالا بود، حال حکم رهایی ۴۰۰ زندانی را در برابر اجماع و فیصله اخلاقی تان امضا می‌کنم و آنان را رها می‌کنم."

آقای غنی می‌گوید: "شماری از نیروهای امنیتی و دفاعی که حبس پنج سال محکوم بودند در ۲۸ اسد که روز آزادی کشور نیز بود از بند رها کرده است."

محمد اشرف تاکید کرد که راه دیگری جز صلح، امنیت و ثبات در این کشور وجود ندارد.

محمد اشرف غنی در حال سخن‌رانی در لویه جرگه مشورتی صلح
محمد اشرف غنی در حال سخن‌رانی در لویه جرگه مشورتی صلح

آقای غنی همچنان گفت که مردم افغانستان طالبان را به عنوان یک واقعیت این جامعه پذیرفته اند و به گفته او اکنون این به طالبان ارتباط دارد که همبستگی مردم را در پیوند به صلح می‌پذیرند یا نه.

رئیس جمهور غنی باردیگر به برقراری آتش‌بس تاکید می‌ورزد و می‌گوید طالبان باید نشان دهند که از آتش‌بس هراس ندارند.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان که در روز پایان جرگه مشورتی صلح سخن می‌زد خطاب به طالبان از این گروه خواست تا به جنگ پایان دهند.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان

آقای کرزی افزود: "به طالبان صدا می‌زنم پیشتر نیز به آنان برادر خطاب کرده ام و از آنان خواسته ام که جنگ را پایان دهید، به جنگ ادامه ندهید امروز این جرگه زمینه را برای صلح فراهم کرده مذاکره را آغاز کنید که برادری و دوستی ما برقرار شود و بیایید در خاک خودتان و با مردم خود یکجا زندگی کنید."

آقای کرزی اظهار امیدواری می‌کند که اگر صلح در افغانستان برقرار شود، پروژه‌های زیربنایی عملی شوند، فقر کاهش یافته و زمینه برای ثبات دایمی در این کشور فراهم می‌شود.

حکومت رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را که می‌گوید مجرمین خطرناک داشتند و شماری از آنان محکوم به اعدام بودند را با برگزاری لویه جرگه مشورتی سه روزه زیرنام صلح به رای بزرگان و نمایندگان مردم گذاشت تا آنان در پیوند به سرنوشت آنان فیصله کنند.

پیشتر حکومت گفته است که این ۴۰۰ زندانی طالبان به قتل، ربودن انسان‌ها، فساد و جرم‌های دیگر محکوم اند و رئیس جمهور صلاحیت رهایی آنان را ندارد.

درهمین حال، یاسین ضیاء رئیس بخش امنیتی لویه جرگه مشورتی صلح و رئیس ستاد اردوی افغانستان در پایان این جرگه گفت حدود صد تن از اعضای طالبان و شماری از داعشیان را گرفتار کرده که می خواستند در روزهای برگزاری لویه جرگه مشورتی به خیمه لویه جرگه حمله کنند.

آقای ضیا در پیوند شمار داعشیان مسلح گرفتار شده چیزی نمی‌گوید؛ اما از آمادگی‌های کامل نیروهای امنیتی برای تامین امنیت این جرگه سخن می‌گوید.

XS
SM
MD
LG