لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۶

هشت صبح: 'حالا توپ در میدان طالبان است'


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه (۲۰ اسد) کابل تأیید طرح رهایی ۴۰۰ زندانی در لویه جرگه را بررسی و تحلیل کرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "حالا توپ در میدان طالبان است"، نوشته که دیروز لویه ‌جرگه‌ با تاکید بر رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان راه را برای طالبان هموارتر از هر زمانی کرد.

روزنامه افزوده، افکار عمومی منتظر است که واکنش طالبان را ببیند. افکار عمومی منتظر آتش‌بس تمام‌عیار است؛ آتش‌بسی که مسیر گفت‌وگوهای صلح را هموار کند.

به باور نویسنده، با وصف همه‌ پیشرفت‌های موجود در پروسه صلح، مردم افغانستان هنوز ناامیدانه، اتفاقات سیاسی کشور را دنبال می‌کنند و طالبان باید با واکنش‌های صلح‌طلبانه، به این‌همه ناامیدی پایان دهند.

هشت صبح در ادامه تاکید کرده که هیچ جناحی به شمول حکومت و طالبان، نباید از صلح برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود استفاده کند.

این روزنامه از طالبان خواسته که نباید انگیزه سقوط نظام سیاسی افغانستان را داشته باشند، بلکه باید تلاش کنند تا بخشی از یک حکومت مشارکتی و سیستم رقابتی سیاسی باشند.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله‌اش نوشته که لویه جرگه مشورتی صلح به مهم‌ترین موضوع بحث آن یعنی رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالب رای مثبت داد.

به نوشته روزنامه، این جرگه علاوه بر شکستن یک بن‌بست مهم در روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی به موارد مهم دیگری نیز اشاره کرده است که به نحوی می‌تواند استراتژی دولت افغانستان در پروسه صلح نیز باشد.

حمایت از نظام جمهوری، قانون اساسی، ارزش‌های حقوق بشری، آزادی‌های مدنی، حقوق زنان، نهادهای امنیتی، آتش‌بس فوری، قطع مداخلات خارجی در افغانستان و... بخش‌های مهم قطعنامه پایانی لویه جرگه مشورتی صلح است.

روزنامه در ادامه افزوده، اکنون که لویه جرگه مشورتی توانسته است برای نخستین بار در این مقطع حساس اجماع کامل سیاسی را به وجود آورد، بر دولت افغانستان و هیئت مذاکره‌کننده و جناح‌های سیاسی است که از این برآیند نیک جرگه به خوبی محافظت کنند و نگذارند که اختلافات و تفرقه گذشته بر آنان غالب شود.

به باور نویسنده، اجماع سیاسی که در لویه جرگه مشورتی صلح به وجود آمده است، ارزشمند است و باید از آن به خوبی محافظت شود.

  • آرمان ملی

و روزنامه آرمان ملی در سرمقاله‌اش یادآور شده که یکی از نگرانی‌های اصلی مردم افغانستان رو آوردن دوباره زندانیان آزاد شده طالبان به جنگ و خشونت است.

نویسنده افزوده که در مورد رهایی زندانیان طالبان، مقام‌های امریکایی بسیار تلاش کردند تا مواد موافقت‌نامه یک به یک عملی شود. حال همین مقام‌های امریکایی، مسئولیت دارند تا تضمین کنند که زندانیان آزاد شده طالبان به قتل، کشتار و خشونت دوباره متوصل نمی‌شوند.

آرمان ملی همچنین از جامعه جهانی خواسته که اگرخواهان پایان جنگ در افغانستان هستند بر آن عده کشورها و سازمان‌ها که از تروریستان منطقه‌ای حمایت می‌کنند، فشار لازم وارد کند تا این کشورها و نهادها دست از حمایت تروریستان بردارند.

XS
SM
MD
LG