لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۱

شارژدافیر امریکا در کابل: امریکا از جمهوری اسلامی افغانستان حمایت می‌کند


راس ویلسون، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل

شارژدافیر یا کاردار سفارت امریکا در کابل می‌گوید، امریکا از جمهوری اسلامی افغانستان حمایت می‌کند.

راس ویلسون روز دوشنبه (۲۰ اسد) در پیامی ویدیویی در صفحه توییتر این سفارت گفت که امریکا از دستاوردهای ۱۹ساله افغانستان حمایت می‌کند.

آقای ویلسون می‌گوید: "اول یک افغانستان متعهد با ثبات، مستقل و دموکرات، افغانستانی که با خود و همسایه‌هایش در صلح است و دوم این‌که نگهداری و پیشرفت دستاوردهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی افغانستان در ۱۹ سال گذشته می‌باشد."

آقای ویلسون توضیح داده که گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به رهبری و مالکیت افغان‌ها خواهد بود و آن‌ها در مورد آینده کشور خود تصمیم خواهند گرفت. او تأکید کرد که امریکا از «جمهوری اسلامی افغانستان» حمایت می‌کند.

کاردار سفارت امریکا گفته که کشورش از سال ۲۰۰۱ به صورت مداوم به افغانستان کمک کرده و مشارکت در روند صلح در پنج ماه گذشته نشان داد که صلح در افغانستان به چه معنی است.

پیش از این این نگرانی وجود داشت که ممکن است متحدان اصلی افغانستان از نظام جمهوری و دستاوردهای دو دهه گذشته این کشور در مذاکرات حمایت جدی نکند.

چنانکه علی امیری، کارشناس مسائل سیاسی می‌گوید، آقای ویلسون سخنان تازه خود را برای رفع این نگرانی‌ها بیان کرده است.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

آقای امیری گفت: "بعد از موافقتنامه‌ای که میان امریکا و طالبان در دوحه به امضا رسید، نگرانی در افکار عمومی به وجود آورد. به هر ترتیب امریکا می‌خواهد طالبان را بخش از ساختار سیاسی افغانستان بسازد، این‌جاست که نگرانی‌ها از زوال ارزش‌های مدنی و آزادی پیدا می‌شود به باور من صحبت آقای شاژدافیر بیشتر برای رفع تشویش‌ها است و نشاندهنده یک موضع قاطع و امیدوار کننده دولت امریکا و اداره ترامپ نیست."

این در حالیست که محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور در نشست افتتاحیه لویه جرگه مشورتی صلح گفت که طالبان گفته‌اند، سه روز بعد از رهایی ۴۰۰ زندانی این گروه مذاکرات را آغاز می‌کنند.

XS
SM
MD
LG