لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۷

'کاندید اپوزیسیون انتخابات بلاروس در لیتوانیا مصون است'


سویتلانا سیخانوفسکایا کاندید اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس

لیناس لینکه ویسیوس وزیر خارجه لیتوانیا امروز سه‌شنبه (۱۱ اگست) در توییتر خود نوشته که کاندید اپوزیسیون در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس به این کشور رسیده و مصون می‌باشد.

انتخابات ریاست جمهوری بلاروس روز یکشنبه (۹ اگست) برگزار شد.

در این انتخابات یک بار دیگر الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور اقتدارگرای بلاروس برنده اعلان شد. لوکاشنکو از سال‌ها به این سو در بلاروس در قدرت بوده است.

نامزد مخالف وی سویتلانا سیخانوفسکایا دیروز دوشنبه بعد از خارج شدن از بنای کمیسیون انتخابات بلاروس ناپدید شد. طرفداران وی گفتند که حتی به تلفون‌های آنها جواب نمی‌دهد.

به گزارش مرکز خبری رادیو آزادی او بعد از اعلان نتایج انتخابات به خبرنگاران گفت که خود را برنده انتخابات می‌شمارد نه الکساندر لوکاشنکو را.

وزارت خارجه لیتوانیا امروز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که خانم سیخانوفسکایا در لیتوانیا است.

از زمان اعلام پیروزی لوکاشنکو در انتخابات، در شهر مینسک پایتخت بلاروس اعتراض‌ها شدت گرفته و دیروز دوشنبه هم هزاران نفر مظاهره کرده و می‌گفتند که انتخابات با نارسایی به همراه بوده است.

اعتراضات در بلاروس
اعتراضات در بلاروس

به اساس گزارش‌ها در شب دوم اعتراضات بعد از اعلام نتایج انتخابات در برخوردها یک تن کشته شده. وزارت داخله بلاروس گفته است این مظاهره کننده بمبی را که تا حال نوعیت آن مشخص نشده در دست داشت و می‌خواست بر ضد پولیس استفاده کند، اما پیش از آن بمب در دستش انفجار کرد.

به اساس گزارش‌ها پولیس در جریان تظاهرات بر معترضان از گاز اشک آور و گلوله های رابری استفاده کرده است. ده‌ها نفر هم دستگیر شدند.

در روز انتخابات پولیس بلاروس چند هزار نفر را بازداشت کرد.

کمیسیون انتخابات بلاروس روز دهم ماه اگست رئیس جمهور فعلی این کشور الکساندر لوکاشنکو را برنده انتخابات اعلام کرد.

مظاهره کنندگان می‌گویند که نتایج انتخابات از قبل پلان شده بود. لوکاشنکو دهم ماه اگست مظاهره کنندگان را گوسفندانی خواند که به گفته او از کشورهای خارجی توسط تلفون رهنمایی می‌شوند.

او ادعا می‌کند که با این افراد ارتباط تلفونی از پولند، بریتانیا و جمهوری چک برقرار شده است.

بلاروس همچون آخرین کشور دیکتاتور شوروی سابق در اروپا شناخته می‌شود و رئیس جمهور آن با مسکو روابط بسیار نزدیک دارد.

XS
SM
MD
LG