لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۴

شورای علمای زون غرب افغانستان خواستار کاهش خشونت‌ها شد


اعضای شورای علمای زون غرب افغانستان

پس از امضای فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان بر اساس مشوره لویه جرگه از سوی محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، رئیس شورای علمای غرب این کشور تاکید دارد که هیچ بهانه‌ای برای ادامه جنگ وجود ندارد.

مولوی خداد صالح در همایشی در مسجد جامع هرات خواستار کاهش خشونت‌ها شد: "همگی اعضای لویه جرگه مشورتی فیصله کردند که ۴۰۰ زندانی طالب باید رها شوند و حالا دیگر هیچ بهانه‌ای برای هیچ طرفی نمانده. در قدم اول جنگ‌ها کاهش پیدا کند و بعداً آتش‌بس دایمی بیاید."

رئیس شورای علمای غرب افغانستان تامین صلح را "جهاد" خواند و بر بسیج همگانی برای ختم جنگ و خشونت تاکید کرد.

علمای دینی در هرات از گروه طالبان خواستند که دست از جنگ و خشونت بردارد و در راستای آغاز مذاکرات بین الافغانی تلاش کند.

اعضای شورای علمای زون غرب افغانستان
اعضای شورای علمای زون غرب افغانستان

عبدالخالق حقانی، رئیس حج و اوقاف هرات در این مورد گفت: "مخالفان مسلح سلاح را گوشه گذاشته و از استدلال و منطق پیش بیایند و دولت و مخالفین مسلح گفتمان بین‌الافغانی شروع و پس از آن تصمیمی بگیرند که تیشه بر ریشه جنگ ۴۰ ساله کشور بزند."

به تازگی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته که موضوع نخستین گفت‌وگوی هیئت مذاکره‌ کننده حکومت با گروه طالبان آتش‌بس خواهد بود.

نور محمد احراری و عبدالغفار جامی، از علمای دینی هرات از زندانیان گروه طالبان خواستند که پس از رهایی از زندان دوباره به میدان‌های جنگ برنگردند: "ملت افغانستان خواهان این است که دوستان و برادران ما که از بند رها می‌شوند، دوباره به میدان جنگ نروند و رفتن به میدان جنگ کار نادرست و ناشایست است."

"خوب است که از این فرصت همگی طرف‌های دخیل در جنگ استفاده کنند، دیگر این فرصت را به یاس و ناامنی در بین جامعه تبدیل نشود."

امریکا و طالبان در ۲۹ ماه فبروری موافقتنامه صلح امضا کردند. براساس این موافقتنامه پنج هزار زندانی طالبان و هزار زندانی دولت افغانستان باید رها می‌شدند.

اما روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که حکومت افغانستان آنان را خطرناک می‌دانست، با تاخیر مواجه شد.

حالا دیده شود که با تکمیل شدن رهایی زندانیان طالبان، به چه میزان سطح خشونت‌ها کاهش و روند آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تسریع خواهد شد.

XS
SM
MD
LG