لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۴

انعکاس مطالب افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

چندین روزنامه و نشریه جهان در مورد ترکیب لیست زندانیان باقیمانده طالبان که از محبس‌های حکومت افغانستان آزاد می‌شوند، مطالبی را به نشر رسانده اند.

  • ویست استرالیا تودی

روزنامه "ویست ‌استرالیا تودی" نوشته یک تن از افرادی که به اساس فرمان رئیس جمهور افغانستان آزاد می‌شود سرباز سرکش افغان است که با تیراندازی سه استرالیایی را کشته بود.

به نوشته روزنامه، این سرباز که حکمت‌الله نام دارد در ماه اگست سال ۲۰۱۲ سه سرباز استرالیایی را که قطعه بازی می‌کردند، کشت و از قرارگاه فرار کرد.

در ادامه آمده که از مدت حبس او اکنون هفت سال می‌گذرد.

روزنامه از قول خانواده‌های قربانیان در ‌استرالیا نوشته که نمی‌خواهند قاتل فرزندانشان رها شود و آنها حتی از صدراعظم کشور خود خواسته اند که این موضوع را با رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ در میان بگذارد.

سازمان‌های حقوق بشری و خانواده‌های قربانیان در داخل افغانستان هم در این مورد تشویش دارند.

در توافق صلحی که امریکا با طالبان امضا کرد، درج شده که حکومت افغانستان باید تا ۵ هزار زندانی طالبان را رها کند و در برابر آن طالبان حدود هزار زندانی حکومت را آزاد کنند. با تکمیل این روند قرار است مذاکرات مستقیم بین افغان‌ها آغاز شود.

  • دیجیتل ژورنال

ترکیب ۴۰۰ زندانی باقیمانده طالبان معلوم نیست، اما نشریه دیجیتل ژورنال در شماره اخیر خود بر این نکته تاکید می‌کند که در بین این افراد حداقل ۱۵۶ نفر آنها محکوم به اعدام هستند و دیگران همه مرتکب جرایم سنگین جنایی شده اند.

اما به نوشته نشریه، حالا لویه جرگه مشورتی، به طرفداری از آزادی آنها رای داده و رئیس جمهور غنی هم فرمان رهایی آنان را صادر کرده.

نشریه می‌افزاید که این تصمیم راه را برای مذاکرات مستقیم بین طالبان و حکومت باز کرده که شاید به زودترین فرصت حتی در آغاز هفته‌ آینده برگزار شود.

  • واشنگتن اگزمینر

نشریه واشنگتن اگزمینر در شمارۀ اخیر خود نوشته که تقریباً شش ماه بعد از امضای توافق صلح بین امریکا و طالبان، روز یکشنبه رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی و معاون اولش امرالله صالح گفتند که آنها تقاضای زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان را برای آزادی گروه باقی مانده زندانیان طالبان عملی می‌کنند.

نویسندۀ مطلب گفته که در حلقه‌های سیاسی امریکا همه خواهان صلح اند، اما او افزوده که صلح باید فراتر از خیال پردازی باشد.

XS
SM
MD
LG