لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۱

انترپریتر: بحران نامرئی کووید-۱۹ در افغانستان


شماری از روزنامه‌های جهان
  • انترپریتر

نشریه انترپریتر مطلبی دارد تحت عنوان "بحران نامرئی کووید-۱۹ در افغانستان" که در بخشی آن آمده که مشکل اساسی مبارزه با این بیماری ویروسی در آنجا، نبود اقدامات ابتدایی برای جلوگیری از شیوع آن می‌باشد.

نشریه از قول یک قبرکن در کابل نوشته که گفته تا قبل از شیوع ویروس کرونا روزانه هفت تا هشت جسد را دفن می‌کردند، اما اکنون این تعداد روزانه به ۲۰ رسیده.

به تازگی، وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت که حدود ده میلیون نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

نشریه عکس‌هایی چاپ کرده که نشان می‌دهند برخی‌ها ماسک نپوشیده اند. داکتران توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از شیوع بیماری بهتر است مردم در مکان‌های عامه ماسک بپوشند و همچنان فاصلۀ فیزیکی را رعایت کنند.

  • گاردین

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا می‌نویسد ویروس کرونا تنها خودش منبع خطر نیست، بلکه در دیگر بخشهای صحی از جمله واکسین پولیو هم مشکلات ایجاد کرده.

روزنامه از قول مقامات صحی افغانستان نوشته که موارد پولیو یا فلج اطفال در افغانستان به ۳۴ رسیده که بسیاری شان در ولایات جنوبی افغانستان اند.

افغانستان و پاکستان از آخرین کشورهایی اند که هنوز هم پولیو در آنها وجود دارد.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته که برنامه واکسین پولیو را از نو آغاز کرده، اما محدویت‌های ویروس کرونا سبب می‌شود که واکسین‌کنندگان نتوانند به همه دسترسی پیدا کنند و خانه‌به‌خانه بروند.

  • کرانیکل هیرالد

روزنامه کرانیکل هیرالد چاپ کانادا در باره صدمه رسیدن به تالاری در اوتاوا نوشته که برای یادبود از قربانیان جنگ افغانستان اعمار شده.

روزنامه نوشته این تالار به احترام قربانیان کانادایی جنگ افغانستان به مصرف ۵۰۰ هزار دالر ساخته شده.

در ادامه آمده که تالار مربوط وزارت دفاع کانادا است که در نتیجه رخنه آب تخریب شده و از ماه فبروری به این سو بسته است.

به اساس گزارش‌ها، ۱۵۸ سرباز کانادایی در جنگ افغانستان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG