لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۷

هشت صبح: بی‌اعتمادی‌ها باید از میان برداشته شود


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

اکثر روزنامه‌های چاپ امروز کابل روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان را مورد بررسی و تحلیل قرار داده اند.

  • هشت صبح ​

روزنامه هشت صبح در سرمقاله‌اش با عنوان "بی‌اعتمادی‌ها باید از میان برداشته شود" نوشته که تا چند روز پیش، تصور می‌شد که یگانه مانع اصلی گفت‌وگوهای میان افغان‌ها، عدم رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان است، اما به باور نویسنده وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان نشان می‌دهد که بی‌اعتمادی میان حکومت و طالبان در واقع اصلی‌ترین مانع آغاز گفت‌وگوهای صلح است.

روزنامه افزوده، در مذاکراتی که برای پایان دادن به همه جنگ‌های تاریخ انجام یافته، هیچ برنده‌ مطلقی وجود نداشته است و طرفین گفت‌وگوکننده باید تعریف واقعی مذاکرات را بدانند.

به نوشته روزنامه وضعیت موجود،‌ میزان امیدواری مردم افغانستان به آغاز گفت‌وگوهای صلح و در نهایت به نتیجه رسیدن چنین گفت‌وگوهایی را به شدت کاهش داده است.

هشت صبح تاکید کرده، طالبان و حکومت باید درک کنند که در نبود مدارا و تساهل از سوی طرفین گفت‌وگو کننده، بعید است که نتایج این گفت‌وگوها با وصف رهایی پنج هزار زندانی گروه طالبان، منجر به نتیجه شود.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله‌اش نیز به موضوع رهایی زندانیان و گفت‌وگوهای صلح پرداخته و نوشته، بهایی را که در این مدت حکومت برای صلح پرداخته است تنها به رهایی زندانیان طالب خلاصه نمی‌شود.

روزنامه در ادامه افزوده، از زمانی که گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده و طالبان در قطر آغاز شده است نزدیک به دوسال می‌گذرد و در این مدت مواردی بر حکومت افغانستان تحمیل گردیده است که می‌توان به عنوان پرداخت بهای سنگین برای یک آینده مبهم و تنها بر اساس تمایل دیگران قلمداد کرد.

به نوشته روزنامه در این مدت هزاران نفر از نیروهای امنیتی افغانستان بر اثر تشدید حملات طالبان به هدف امتیازگیری بیشتر در روند صلح جان خویش را از دست داده اند.

مسئله دومی که به عنوان یک بهای سنگین و نیز واقعیت تلخ برای حکومت و رهبری دولت افغانستان است، رفتار مطابق میل دیگران و تطبیق خواسته‌هایی است که هرگز قانونی نبوده و به نفع مردم افغانستان تلقی نمی‌گردد.

  • آرمان ملی

و روزنامه آرمان ملی در سرمقاله‌اش با عنوان "روزهای سیاه تکرار خواهند شد؟" نوشته که از جمله ۴۰۰ تن زندانی طالبان، حدود ۸۰ تن آن دیروز از سوی حکومت آزاد شدند و روزنامه به نقل از رئیس جمهور محمد اشرف غنی نوشته که رهایی این زندانیان، تهدید برای افغانستان و امریکا است، اما آن‌ها برای آغاز مذاکرات میان افغان‌ها، مجبور اند این زندانیان را آزاد کنند.

به نوشته روزنامه تا اکنون هیچ نشانه‌ای دیده‌ نمی‌شود که طالبان از صلحی که مردم کشور، خواهان اند حمایت کرده باشند، به باور نویسنده این گروه هنوز هم به ویرانی کشور و قتل و خشونت ادامه می‌دهند و در گفت‌وگوی شان هم هیچ نوع انعطافی دیده نمی‌شود.

آرمان ملی پرسیده که با این وضعیت، نتیجه مذاکرات چه خواهد شد؟ طالبان به یک هدف مهم شان که همان آزادی زندانیان است رسیده اند و اگر مذاکرات ناکام هم شود، طالبان متضرر نخواهند شد، بل صفوف شان تقویت بیشتر می‌شود.

XS
SM
MD
LG