لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۱۳

عدم رهایی همه زندانیان نیروهای امنیتی افغان مانع جدید در آغاز مذاکرات صلح


مذاکرات میان نماینده های گروه طالبان و شماری از سیاسیون افغان در قطر. July 07, 2019

ظاهراً گفت‌وگوهای صلح میان افغانان با یک مانع جدیدی مواجه شده است.

شماری از منابع به رادیوی آزادی گفتند که حکومت به دلیل عدم رهایی زندانیان نیروهای امنیتی از سوی طالبان، زندانیان باقی‌ماندۀ این گروه را رها نکرده است.

عبدالحفیظ منصور، عضو هیئت مذاکره‌کنندۀ دولت به رادیوی آزادی گفت که طالبان باید همه زندانیان نیروهای امنیتی را رها کنند.

او گفت: "شماری از نیروهای دولتی که در نزد طالبان اسیر هستند. تا هنوز آزاد نشده‌اند. آنان خواهان رهایی ۵ هزار زندانی‌شان بودند. ما ۵۵۰۰ زندانی‌شان را رها کردیم. طرف مقابل هم باید ۱۰۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی را که در نزدشان است، رها کند. ما در بارۀ هویت و مکان‌شان می‌دانیم، به طالبان هم گفتیم که باید آنان را رها کنند، ما خواهان رهایی همین ۱۰۰۰ نفر هستیم نه اضافه‌تر از آن. اما این روند هنوز هم نهایی نشده است."

پیش از این هم انتظار خادم، رئیس امور حفاظت از غیر نظامیان و امور مصالحه در شورای امنیت ملی به رادیوی آزادی گفته بود که شماری از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هنوز هم در بند طالبان هستند.

عبدالحفیظ منصور
عبدالحفیظ منصور

رادیو آزادی تلاش کرد در این باره دیدگاه گروه طالبان را نیز داشته باشد، اما تا به حال در این باره پاسخی ارائه نکرده است.

اما پیش از این ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفته بود که در نزد آنان هیچ زندانی‌‌ای نمانده و همه آنها رها شده‌اند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی که ریاست لویه جرگۀ مشورتی صلح را نیز به عهده داشت، در این جرگه گفت که با آغاز روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، گفت‌وگوهای صلح میان افغانان باید در سه روز آغاز شود.

روند رهایی این زندانیان هم به روز پنجشنبۀ هفتۀ گذشته آغاز شد و بر این اساس گفت‌وگوهای صلح میان افغانان باید فردا یک‌شنبه آغاز شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی که به رادیوی آزادی فرستاده، گفته تا زمانی که همه ۴۰۰ زندانی این گروه رها نشوند، نمایندگان این گروه به میز مذاکره با دولت افغانستان حاضر نمی‌شوند.

آقای شاهین همچنین گفته که برنامه این گروه برای دور اول این گفت‌وگوها نهایی شده است.

سهیل شاهین
سهیل شاهین

اما صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور افغانستان به روز شنبه به رادیوی آزادی گفت به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان تصمیم گرفته شده و این گروه باید به میز مذاکره حاضر شود:‌ "پس از آن که رئیس جمهور در بارۀ رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان فیصله کرد، اکنون زمان این است که طالبان این فرصت را از دست ندهند و هر چه زودتر به گفت‌وگوی مستقیم حاضر شوند، اما این که مذاکرات چه زمانی آغاز می‌شود، مشخص نیست."

صدیق صدیقی سخنگوی حکومت افغانستان
صدیق صدیقی سخنگوی حکومت افغانستان

حکومت افغانستان تا به حال از میان ۴۰۰ زندانی طالبان ۸۰ تن را از زندان پلچرخی آزاد کرده است.

اما این که ۳۲۰ زندانی دیگر طالبان چه زمانی رها می‌شوند، حکومت افغانستان در این باره چیزی نمی‌گوید.

XS
SM
MD
LG