لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۲۵

گاردین به رهایی ۴۰۰ زندانی بحث‌برانگیز طالبان پرداخته است


روزنامه‌های جهان
  • گاردین

روزنامۀ گاردین در مورد روند رهایی ۴۰۰ زندانی جنجالی طالبان نوشته است.

در مطلب آمده که احتمال دارد، مذاکرات بین افغانان در هفتۀ روان بین حکومت افغانستان و طالبان به هدف پایان دادن به جنگ طولانی آغاز شود.

پس از مشورۀ جرگۀ مشورتی در کابل، رئیس جمهور اشرف غنی به تازگی فرمان رهایی زندانیان باقی‌ماندۀ طالبان را داد، اما طالبان گفته اند که هنوز تمامی ۴۰۰ زندانی‌شان آزاد نشده‌اند.

آغاز مذاکرات به آزادی تمامی زندانیان بستگی دارد.

در ادامۀ مطلب می‌خوانیم که به اساس توافق امریکا و طالبان، واشنگتن نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کند به شرط آن‌که طالبان روابط خود را با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی قطع کنند.

گاردین گفته که منتقدان روند صلح افغانستان معتقدند که ممکن است پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان تلاش کنند که با توسل به زور به قدرت برسند.

با وصف تشدید تلاش‌های دیپلوماتیک برای برقراری صلح در افغانستان، هنوز جنگ ادامه دارد.

به اساس گزارش تازۀ دفتر سازمان ملل‌متحد در افغانستان، در شش ماه نخست ۲۰۲۰ بیش از ۱،۲۰۰ غیر نظامی در کشور کشته شده‌اند.

  • بروکینگز

انستتیوت بروکینگز در مورد مأموریت ایالات متحده در افغانستان نوشته است.

در مقاله به سخنان تازه‌ی مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده اشاره شده، اسپر گفته که واشنگتن تا پایان ماه نوامبر تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان را به زیر پنج هزار کاهش خواهد داد.

نویسنده معتقد است که حکومت آیندۀ امریکا شاید خواستار حضور پنج هزار نظامی برای پنج سال دیگر در افغانستان باشد.

در ادامه می‌خوانیم که در کنار پنج هزار نظامی و یک تعداد غیر نظامی و قراردادی، ایالات متحده ممکن است دو یا سه پایگاه هوایی را هم حفظ کند و همچنان عده‌ای از مشاوران نظامی برای آموزش نیروهای افغان هم در افغانستان بمانند.

اکنون همه چشم‌ها به مذاکرات بین افغانان دوخته شده، مذاکراتی‌که انتظار می‌رود در دوحۀ قطر برگزار شود، جایی‌که طالبان دفتر دارند.

XS
SM
MD
LG