لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۲۸

ادامه اعتراض‌ها در بلاروس؛ معترضان خواهان لغو نتایج انتخابات اند


اعتراض‌کننده‌گان در بلاروس خواهان لغو نتایج انتخابات، تدویر انتخابات جدید تحت نظارت یک کمیسیون جدید انتخاباتی و آزادی دستگیرشده‌گان اند.

شماری گردهمایی‌های وسیع دو روز گذشته در مینسک پایتخت بلاروس را بزرگ‌ترین گردهم‌آیی‌ها در ده‌ها سال خوانده اند.

براساس بعضی گزارش‌ها از صد تا بیش از ۲۰۰هزار تن دیروز در نزدیکی میدان پیروزی در مینسک گردهم آمده بودند تا اعتراض شان‌را علیه انتخاب مجدد الکساندر لوکا شینکا به حیث رئیس جمهور ابراز کنند، ولی این رقم از سوی کدام منبع مستقل تایید نشده است.

ماریا یک زن اعتراض‌کننده خواهان کناره‌روی لوکا شینکا شده و گفت: "برای اولین بار در ۲۶ سال من و شما احساس می‌کنیم که آزاد هستیم. ملت اروپایی، باهم یکجا پیروز خواهیم شد. خواست اصلی ما این است که رئیس جمهور پیشین الکساندر لوکا شینکا باید استعفا بدهد."

اعتراض‌کننده‌گان در بلاروس خواهان لغو نتایج انتخابات، تدویر انتخابات جدید تحت نظارت یک کمیسیون جدید انتخاباتی و آزادی دستگیرشده‌گان اند.

حدود ۷ هزار تن در جریان تظاهرات بعد از انتخابات در سراسر بلاروس دستگیر شده، صدها تن زخمی و حداقل دو تن در نتیجه استفاده مرمی‌های رابری، نارنجک‌های شوک‌آور و در یک قضیه استفاده اسلحه کشته شده اند.

پولیس ضد شورش بلاروس
پولیس ضد شورش بلاروس

صدها تنی که دستگیر و بعداً آزاد شدند از وضعیت بد پولیس و لت‌وکوب شان توسط پولیس خبر داده و تصاویری را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده اند.

رئیس جمهور الکساندر لوکاشینکا دیروز در سخنرانی درمیدان استقلال در مینسک ادعا کرد که تانکهای ناتو در سرحد بلاروس توظیف شده اند و کشورهای همسایه خواهان انتخابات جدید اند- چیزیکه او نمی‌پذیرد.

لوکا شینکا خطاب به حامیانش گفت: "دوستان عزیز! من شما را این‌جا نخواسته‌ام که از من دفاع کنید، گرچه آنهم است. شما برای دفاع از کشورتان اینجا آمده اید، برای دفاع از استقلال، خانواده هایتان، همسران، خواهران و فرزندان تان، برای اولین بار در ۲۵ سال."

الکساندر لوکاشینکا در حال سخنرانی
الکساندر لوکاشینکا در حال سخنرانی

بعد ازین ادعای لوکاشینکا یک سخنگوی ناتو دخالت نیروهای این پیمان و مستقرشدن آنها در سرحدات بلاروس را رد کرد.

لوکا شینکا در حالی این ادعا را کرد که به گفته کریملین رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین دیروز در یک تماس تیلفونی با لوکا شینکا گفت، روسیه حاضر است براساس یک توافق نظامی که با بلاروس دارد درصورت مواجه بودن بلاروس با فشار خارجی با این کشور کمک کند.

این دومین تماس تیلفونی دو رهبر در چند روز گذشته است.

درحالیکه لوکا شینکا دیروز در مینسک سخنرانی می‌کرد حامیان اپوزیسیون راهپیمایی‌های وسیع داشته و شعار "ترک کن" را سر داده بودند.

لوکاشینکا که از ۲۶ سال به این‌طرف قدرت بلاروس را در دست داشته است، برنده انتخابات ریاست جمهوری نهم اگست اعلام شد و سویتلانا تیخانو فساکایا رقیب عمده‌اش با وجود آنکه در جریان کمپاین‌های انتخاباتی مردم زیادی گردش جمع می‌شدند، آرای خیلی کم برده و شکست خورد.

هیچ انتخابات در بلاروس در دوران حاکمیت لوکا شینکا آزاد و شفاف خوانده نشده است.

سویتلانا تیخانو فساکایا که بعد از انتخابات به لیتوانیا فرار کرده خواهان راه اندازی تظاهرات مسالمت‌آمیز در سراسر کشور به روز شنبه و یکشنبه شد.

سویتلانا تیخانو فساکایا که بعد از انتخابات
سویتلانا تیخانو فساکایا که بعد از انتخابات

این سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات منتج به خشم غرب شده است.

اتحادیه اروپا به روز جمعه به هدف آوردن فشار بر لوکا شینکا توافق کرد برای وضع تحریمات جدید بر مقامات بلاروس آماده‌گی بگیرد.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا به روز شنبه در دیداری از پولند، از لوکا شینکا خواست با جامعه مدنی تعامل کند.

لیتوانیا، لاتویا و ایستونیا همسایه‌های بلاروس خواهان راه اندازی انتخابات جدید، آزادی زندانیان سیاسی و دستگیر شده‌گان بعد از انتخابات در بلاروس شده اند.

کمیسیوین انتخابات الکساندر لوکه شینکا را برنده هشتاد درصد آرای انتخابات اعلام کرد، درحالیکه سویتلانا تیخانو فسایا می‌گوید برنده ۶۰ تا ۷۰ درصد آرا شده است.

XS
SM
MD
LG