لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۵۸

نشنل رویو درباره انعام ایران به طالبان برای حمله بر عساکر امریکایی پرداخته است


روزنامه‌های جهان
  • نشنل رویو

نشنل رویو مطلبی چاپ کرده به اساس گزارش سی ان ان در مورد این که ایران به طالبان انعام پیشنهاد کرده بوده که نیروهای امریکایی در افغانستان را هدف قرار دهند.

سی ان ان این را روز دوشنبه (۱۷ اگست) به نقل از منابع استخبارات ایالات متحده گزارش کرد.

در ادامه گزارش آمده که این پاداش به دستکم شش حمله بشمول بمبگذاری در پایگاه هوایی نیروهای امریکایی در بگرام مرتبط است.

در گزارش می‌خوانیم که در بمبگذاری یازدهم ماه دیسمبر توسط شبکۀ حقانی ۲ غیرنظامی کشته و بیش از ۷۰ تن دیگر بشمول ۴ پرسنل امریکایی زخمی شدند.

  • هیل

روزنامۀ هیل هم در این مورد نوشته و گفته که حملۀ بگرام کمتر از یک ماه قبل از کشته شدن جنرال قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس ایران در حملۀ هوایی امریکا در عراق رخ داده بود.

در مطلب آمده که هم یک مقام ادارۀ فعلی و هم یک مقام ارشد سابق به سی ان ان گفته اند که روابط ایران و طالبان به عنوان بخشی از توجیه حمله علیه سلیمانی ذکر شده بود.

پیش از این، مایک پومپئو وزیر خارجۀ امریکا به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گفته بود که ایران به طالبان سلاح می‌دهد. اما ایران این اتهام را رد کرده است.

در ماه جون، نیویارک تایمز به نقل از مقام‌های استخباراتی امریکا گفته بود که یک واحد مخفی استخباراتِ نظامی روسیه به جنگجویان وابسته به طالبان برای کشتن نیروهای امریکایی و ائتلاف در افغانستان انعام پیشنهاد کرده. هم طالبان و هم روسیه آن گزارش را رد کردند.

  • دیلی میل

دیلی میل گزارشی چاپ کرده در مورد مذاکرات بین افغانان.

در گزارش آمده که راکد ماندن روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان مذاکرات بین افغانان را نامشخص کرده است.

طبق توافق ماه فبروری بین امریکا و طالبان، قرار بود مذاکرات بین افغانان در دهم ماه مارچ برگزار شود.

اما مذاکرات به علت تکمیل نشدن روند تبادل پنج هزار زندانی طالبان در بدل یک هزار زندانی حکومت افغانستان هنوز آغاز نشده است.

XS
SM
MD
LG