لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۹

ده تن در اثر اصابت ۱۴ راکت در شهر کابل زخمی شدند


موتری که در اثر اصابت یک راکت در یکی از مناطق شهر کابل تخریب شده است. August 18, 2020

مراسم گل‌گذاری به پای منار آزادی در وزارت دفاع افغانستان به مناسبت صدویکمین سالگرد استقلال این کشور صورت گرفت.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با شماری از مقام‌های ارشد دولتی در این مراسم شرکت کردند، اما همزمان با این مراسم ۱۴ راکت به مناطق مختلف کابل اصابت کرد.

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که این راکت‌ها به سوی حوزه اول، دوم، دهم، شانزدهم و نهم شلیک شد بیشتر آنها به منازل مسکونی اصابت کرد.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

طارق آرین سخنگوی این وزارت می‌گوید که این راکت‌ها از دو موتر شلیک شدند و ۱۰ تن شامل چهار کودک، یک زن و پنج مرد را زخمی کرد: "امروز از اثر پرتاب ۱۴ فیر راکت از سوی تروریستان به مناطق مسکونی ۱۰ فرد ملکی زخمی شدند. این یک عمل تروریستی بود. ما در پیوند به این رویداد ۲ فرد مشکوک را بازداشت کردیم و تحقیقات ادامه دارد تا ما بتوانیم شبکه‌های همکار با آنان را شناسایی کنیم."

حکومت افغانستان این رویداد را محکوم کرده است.

کابل در روز استقلال کشور در حالی هدف حملات راکتی قرار گرفت که شورای عالی مصالحه ملی نسبت به آغاز گفت‌وگوهای صلح اظهار امیدواری کرده است.

این شورا در اعلامیه‌‌ای نوشته است: "در یک‌صدویکمین سالروز استقلال کشور، مردم افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر به پایان منازعه و درگیری ۴۲ ساله و برقراری صلح و ثبات نزدیک شده‌اند. در روزهای پیش رو شاهد نخستین نشست تاریخی مذاکرات بین‌الافغانی خواهیم بود و انتظار داریم که از فرصت پیش آمده استفادهٔ بهینه کنیم و با صداقت و خودگذری برای دست‌یافتن به صلح دایمی تلاش کنیم."

در همین حال، اسکات میلر، فرمانده نیروهای بین‌المللی حمایت قاطع در افغانستان با صدور پیامی به مناسبت سالگرد استقلال این کشور، بر کاهش خشونت و حمایت نیروهای ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان تأکید کرده است: "به نمایندگی از ماموریت حمایت قاطع و ناتو روز استقلال را به افغانان تبریک می‌گویم. این برای حمایت و اصلاحات نیروهای امنیتی افغانستان و همچنین افغانان روز خوبی است. زمان خوبی‌ست تا تمام جهت‌ها به گونۀ قابل ملاحظه‌ خشونت‌ها را کاهش دهند و جهت‌های نظامی تلاش‌های سیاسی‌شان در راستای صلح بیشتر کنند."

گروه طالبان هم با صدور اعلامیه‌ای روز استقلال را به مردم افغانستان تبریک گفته و از جناح‌های داخلی افغانستان خواسته که خواست مردم را در نظر بگیرند. این گروه همچنین از کشورهای منطقه خواسته که برای رسیدن مردم افغانستان به استقلال و اهداف مشروع خود کمک کنند.

مراسم بزرگداشت از ۱۰۱مین سالروز استقلال افغانستان در حالی برگزار می‌شود که روند جاری صلح بیش از هر زمانی پیشرفت داشته و گزارش‌های هم در باره آغاز گفت‌‌وگوهای صلح میان افغانان در آیندۀ نزدیک منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG