لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۵۴

اندپندنت: طراح قتل جنرال رازق عضو هیئت مذاکره کننده طالبان تعیین شده است


مراسم جنازه جنرال عبدالرازق در ولایت کندهار. October 19, 2018

گروه طالبان گزارشی را که یکی از اعضای هیئت مذاکره کننده طالبان را طراح کشتن جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه پیشین کندهار گفته، نه رد کرده نه تایید.

بخش فارسی روزنامه اندپندنت گزارش داده که ملا شیرین نورزی که اکنون به عنوان عضو هیئت مذاکره کننده طالبان با حکومت افغانستان تعیین شده، طراح اصلی قتل جنرال رازق است.

ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان گروه طالبان در صحبت با رادیو آزادی بدون رد و یا هم تایید این خبر گفت: "مذاکرات هم در میان کسانی صورت می‌گیرد که جنگ کرده اند با کسی که جنگ نکرده مذاکرات نیاز نیست. باید یادآورد شوم که افراد ما که در جنگ درگیر بودند اکنون در روند صلح هم سهیم استند و ممکن همین افراد در جنگ و کشتار‌ها هم شامل بودند."

جنرال رازق قوماندان امنیه پیشین کندهار در ۱۸ اکتوبر ۲۰۱۸ در تیراندازی کشته شد.

طالبان در آن زمان گفتند که جنرال رازق از سوی یکی از نفوذی‌های این گروه به قتل رسید.

مهاجمی که به اساس گزارش‌ها گلبدین نام داشت از محافظان والی کندهار بود.

اما بعداً مقام‌های امریکایی گزارش دادند که نام اصلی مهاجم رازمحمد بود که حدود شش ماه پیش از حمله بر جنرال رازق از سوی طالبان در پاکستان آموزش دیده بود.

شماری از جنگجویان گروه طالبان
شماری از جنگجویان گروه طالبان

پس از این حمله یک ویدیویی از آموزش مهاجم از سوی شورشیان هم به نشر رسید.

یک منبع طالبان در کویته به رادیو آزادی گفت که ملا شیرین نورزی در زمان قتل جنرال رازق والی نام نهاد طالبان در کندهار بود.

این منبع که اجازه نداشت با رسانه‌ها صحبت کند، ملا شیرین نورزی را یک قوماندان برجسته طالبان خواند که به گفتۀ او مسئول استخباراتی ۱۶ ولایت افغانستان است.

به گفتۀ این منبع، ملا نورزی با تأسیس گروه طالبان مسئولیت محافظت از ملا محمد عمر مؤسس و رهبر پیشین گروه طالبان را به عهده داشت و یکی از افراد مورد اعتماد ملا عمر محسوب می‌شد.

به نظر می‌رسد که گروه طالبان و حکومت افغانستان به گفت‌وگوهای مستقیم نزدیک‌تر شده اند.

طالبان اخیراً تیم مذاکره کننده خود را معرفی کرد که در آن چهار نام جدید به شمول ملا شیرین نورزی وجود دارد.

یک منبع دیگر طالبان در قطر که به خاطر حساسیت موضوع نخواست نامش گرفته شود، در مورد اتهام‌ها بر ملا نورزی در دخالت در قتل جنرال رازق به رادیو آزادی گفت که مذاکرات میان طالبان و حکومت افغانستان در مرحله حساسی قرار گرفته. او گفت که طرح همچو مسائل می‌تواند مانع بر سر راه مذاکرات ایجاد کند.

حکومت افغانستان برای حقیقت‌یابی قتل جنرال رازق هیئتی را گماشته بود و همچنان وعده سپرده بود که عاملانش را به پنجه قانون می‌سپارد. اما مقام‌های حکومت افغانستان هنوز در مورد شمولیت فرد مظنون به طرح‌ريزی قتل جنرال رازق در هیئت مذاکراتی طالبان چیزی نگفته است.

XS
SM
MD
LG