لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۴

واکسین‌ها و اهمیت آن‌ها


واکسین‌ها معمولاً قبل از رسیدن به کلینیک‌ها به سال‌ها تحقیق و آزمایش گسترده نیاز دارد. اما افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی، دانشمندان را وادار کرده که در تحقیق و توسعه واکسین ضد ویروس کرونا از عجله کار بگیرند.

  • چرا واکسین‌ها مهم اند؟

بدن انسان معمولاً هنگام بیماری تلاش می‌کند یک نوع معافیت در برابر بیماری ایجاد کند. اما برخی از بیماری‌ها ممکن است به عوارض جدی و حتی مرگ بینجامد.

هدف از تطبیق واکسین قرار دادن بدن در برابر آنتی ژنی است که سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند، اما باعث بیماری نمی‌شود و در صورت ابتلا به ویروس، ویروس را از بین می‌برد.

به گزارش مرکز خبر رادیو آزادی، واکسین قبل از رسیدن به کلینیک‌ها، مراحل مختلف را طی می‌کند که آموزش و پیشرفت طبی را هم در بر می‌گیرد.

در مرحله نخست بالای گروه‌های اندک مردم واکسین آزمایش می‌شود.

در مرحله دوم مطالعۀ طبی گسترش یافته و واکسین به افرادی با خصوصیات خاص تزریق می‌شود و در مرحله سوم واکسین به هزاران نفر تزریق می‌شود و برای ایجاد ایمنی و مؤثریت آن آزمایش می‌شود.

در این مراحل، واکسین بررسی و همچنین کیفیت آن کنترل می‌شود.

روسیه اخیراً اعلام کرد که به واکسین ضد ویروس کرونا دست یافته، اما برخی از آگاهان صحی ابراز نگرانی کرده اند که ممکن این واکسین مراحل ضروری را طی نکرده و در تهیه آن عجله صورت گرفته.

براساس نگرانی این آگاهان، واکسین روسی موسوم به اسپوتنیک وی مراحل آزمایشی را طی نکرده که ممکن است در صورت ابتلای دوباره بیمار، وضعیت صحی او را به مراتب وخیم‌تر سازد.

  • چگونه می‌توان مصونیت ایجاد کرد؟

هنگامی که باکتریا یا ویروس وارد بدن می‌شود، سیستم معافیتی برای شناسایی عوامل بیماری و نجات از آن فعال می‌شود.

حجرات بدن انتی بادی‌های را برای مبارزه با عوامل مکروبی چه باکتریا و چه ویروس می‌سازند که در صورت نیاز به ادامۀ مبارزه، ماه‌ها و حتی سال‌ها در بدن باقی می‌ماند.

برخی واکسین‌های فعلی از خود ویروس تهیه شده اند و این روش پُر هزینه است و به آزمایش‌های جدی نیاز دارد.

در ماه می ۲۰۲۰ سازمان صحی جهان وعدۀ کمک‌های هشت اعشاریه یک میلیارد دالری را از چهل کشور جهان دریافت کرد. هدف این کمک حمایت از پیشرفت سریع در ساختن واکسین ضد کرونا خوانده شده.

همچنین سازمان صحی جهان معیارهایی را برای تهیه واکسین مؤثر ایجاد کرده که امکان ارزیابی همزمان و شفاف چندین واکسین پیشنهادی را فراهم کرده. این معیار‌ها در پوهنتون‌ها و سازمان‌های بین‌المللی صحی بخاطر تولید واکسین مؤثر به کار برده می‌شود.

  • پس از تهیه واکسین، ابتدا چه کسانی آنرا دریافت خواهند کرد؟

برای تهیه واکسین ضد همه‌گیری کرونا ده‌ها میلیارد دالر از سوی شرکت‌های خصوصی و دولت‌ها سرمایه گذاری شده. اکنون نگرانی وجود دارد که ممکن است واکسین این ویروس به گونه عادلانه توزیع نشود.

بریتانیا ۷۹ میلیون دالر در برنامه واکسین پوهنتون آکسفورد سرمایه گذاری کرده تا ۳۰ میلیون دوز آنرا تهیه کند.

پوهنتون آکسفورد این برنامه را به همکاری شرکت دواسازی آسترازینیکا به پیش می‌برد.

این شرکت در بدل یک اعشاریه دو میلیارد دالر به امریکا تعهد سپرده که ۳۰۰ میلیون دوز واکسین را به آن کشور تهیه می‌کند.

اتحادیه اروپا دو اعشاریه سه میلیارد دالر را برای دسترسی به واکسین ضد کرونا سرمایه گذاری کرده تا به گفتۀ این مقام‌ها همۀ شهروندان این اتحادیه به واکسین دسترسی پیدا کنند.

به احتمال زیاد واکسین ضد ویروس کرونا نخست در کشور‌های ثروتمند توزیع خواهد شد. ممکن است کشور‌های فقیر و پرنفوس که قادر به پرداخت هزینه این واکسین نیستند به آن دسترسی پیدا نکنند.

XS
SM
MD
LG