لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۷

افزایش حضور زنان بدخشانی در اداره‌های دولتی این ولایت 


زنان بدخشان در ادارات دولتی

مسئولان در ریاست امور زنان ولایت بدخشان می‌گویند که در چند سال گذشته حضور زنان درس‌خوانده در اداره‌های دولتی در آن ولایت افزایش یافته.

فریبا فروتن ۲۷ساله ساکن شهر فیض‌آباد و فارغ‌تحصیل رشته روزنامه‌نگاری از پوهنتون بدخشان است.

فریبا به رادیوآزادی می‌گوید که پس از فراغت‌اش، ۵ سال تمام در یکی از بست‌های ۵ ریاست کار و امور اجتماعی به‌عنوان مدیر کار کرد، اما یک سال قبل از طریق رقابت آزاد از میان ۹۰ متقاضی کار که بسیاری شان مرد بودند، توانست آمریت امور اجتماعی ریاست کار و امور اجتماعی بدخشان را به عهده گیرد.

اکنون خانم فروتن می‌گوید که بیشتر از ۳۵ کارمند را، که بسیاری‌شان مرد هستند، به درستی رهبری می‌کند.

فریبا فروتن آمر امور اجتماعی
فریبا فروتن آمر امور اجتماعی

خانم فروتن می‌افزاید: "من مدت ۵ سال به عنوان مدیر در بست ۵ در ریاست کار و امور اجتماعی بدخشان وظیفه اجرا کردم، یک سال قبل به اساس رقابت آزاد در بست سوم آمریت امور اجتماعی کاندیدا بودم و خوشبختانه سه ماه قبل توانستم این سمت را عهده دار شوم."

فاضله رشیدی یکی از مدیران زیر فرمان خانم فروتن است. او از نحوه برخورد آمرش به نیکی یاد می‌کند.

او می‌گوید: "دراین وقت‌ها فریبا فروتن آمر ما شده است ، کارهای ما خیلی خوب شده، همراه ما کمک می‌کند و ما در این اداره ۴ نفر هستیم که دو تن ما زن هستیم و دو مرد هم با ما کار می‌کند."

بیشترین زنان که در اداره دولتی در ولایت بدخشان مصروف کار هستند، در ریاست‌های معارف و صحت کار می‌کنند.

یک شفاخانه در ولایت بدخشان
یک شفاخانه در ولایت بدخشان

عبدالسمیع ابدیار رئیس معارف بدخشان به رادیوآزادی می‌گوید که ۳۵ درصد آموزگاران این ریاست را زنان تشکیل می‌دهد.

آقای ابدیار می‌گوید:‌"خوشبختانه در ریاست معارف بدخشان نقش زنان برازنده است، بیشتر از ۳۵ فیصد تمامی کارمندان مان را زنان تشکیل می‌دهد، از این‌که نهاد ما یک نهاد آموزشی است زنان خوب عمل می‌کنند و امیدوار هستیم که بتوانیم در آینده نقش زنان را ازاین هم کرده بیشتر بسازیم."

الینا غیاثی رئیس امور زنان بدخشان می‌گوید که نظر به ۵ سال قبل حضور زنان در اداره‌های دولتی ۷ در صد افزایش یافته، به گفته خانم غیاثی، هم اکنون ۱۷ درصد کارمندان اداره دولتی در بدخشان زن اند. اما حضور زنان در سمت‌های مهم تصمیم‌گیری خیلی کم رنگ است.

او می‌گوید: "باتوجه به ارقام سال ۱۳۹۸، حضور زنان شاغل در ادارات دولتی به ۱۷ فیصد می‌رسد، اما متأسفانه در رده‌های بلند دولتی و بست‌های کلیدی که بتوانند برای سرنوشت خود و هم نوع خود اثرگذار باشند، فیصدی بسیار کم است."

ازمیان ۲۷ ریاست دولتی در بدخشان، بشمول ریاست امور زنان، ریاست‌های حقوق بشر، تربیه معلم، جندر و ریاست خانه امن یا نهاد زنان برای زنان از سوی زنان بدخشانی رهبری می‌شود و بقیه ریاست‌ها هنوز هم در دست مردان است.

مسئولان ریاست امور زنان بدخشان همچنان از حکومت می‌خواهند که طبق وعده، باید به زودی معاونیت اجتماعی مقام ولایت را تعیین و معرفی کند.

XS
SM
MD
LG