لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۲۴

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس را رد کرد


اجلاس اتحادیه اروپا در پیوند به تظاهرات در بلاروس

اتحادیه اروپا می‌گوید، انتخابات اخیر ریاست جمهوری در بلاروس با معیارهای بین‌المللی برابر نبود و نتایج آن را نمی‌پذیرد.

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات اخیر ریاست جمهوری در بلاروس را رد کرده، گفت بر کسانی‌که در تقلب در انتخابات و خشونت دست داشته اند، تعزیرات وضع می‌کند.

بعد از انتخابات نهم اگست روزانه هزاران نفر در سرک‌ها در بلاروس مظاهره می‌کنند و اعتصاب کارگران فابریکه‌ها و شرکت‌های عمدۀ دولتی را فلج ساخته است.

در این حال رئیس جمهور الکساندر لوکاشینکا که از ۲۶ سال به این‌سو بر سر اقتدار است، روز چهارشنبه به وزارت داخله دستور داد که تظاهرات وسیع علیه نتایج انتخابات را که در سرتاسر کشور جریان دارد، سرکوب کند.

به اساس این نتایج، لوکاشینکا با دست یافتن به ۸۰ فیصد آرا برنده اعلان شد.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا
شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا دیروز بخاطر بحران بلاروس اجلاس عاجل سران برگزار کرد و شارل میشل رئیس شورای این اتحادیه گفت که پیام واضح این اتحادیه ۲۷ عضوی این است که خشونت را متوقف کنید.

آقای میشل افزود: "اعتراضات در بلاروس در بارۀ جیوپولیتیک یا جغرافیای سیاسی نیست. در مقام اول این یک بحران ملی است. در بارۀ حق مردم است که رهبران خود را آزادانه انتخاب کنند. ما به گونۀ قاطعانه در کنار حق مردم بلاروس ایستاده‌ایم تا سرنوشت خود را خود تعیین کنند و اتحادیه اروپا بزودی بر تعداد قابل توجۀ از افرادی‌که مسئول خشونت، سرکوب و تقلب در انتخابات اند، تعزیرات وضع می‌کند."

در این میان انگلا مرکل، صدراعظم جرمنی که این کشور ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بدوش دارد، گفت که انتخابات اخیر در بلاروس نه آزاد بود نه عادلانه؛ لذا نتایج آن پذیرفته نمی‌شود.

سویتلانا تسیخانوسکایا، نامزد مخالفان که ده‌ها هزار نفر برای حمایت وی به سرک‌ها برآمدند، می‌گوید که در واقعیت او به ۶۰ تا ۷۰ فیصد آرا دست یافته است.

اعتراض‌ها در بلاروس
اعتراض‌ها در بلاروس

جوبایدن نامزد دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده در امریکا روز چهارشنبه به روسیه هشدار داد که در بحران بلاروس مداخله نکند.

او گفت که این بحران در بارۀ جیوپولیتیک یا جغرافیای سیاسی نیست، بلکه در بارۀ حق فرد است که رهبران خود را انتخاب کند.

آقای بایدن معاون رئیس جمهور سابق امریکا در تویت خود گفت که مردم دلاور بلاروس نشان می‌دهند که صدای آن‌ها توسط دهشت و شکنجه خاموش ساخته نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG