لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۲

افغانستان

۱۳ تن از نیروهای خیزش مردمی در ولایت تخار کشته شدند

موقعیت تخار در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی تخار از کشته شدن ۱۳ تن از نیروهای خیزش مردمی در حمله گروهی طالبان بر ولسوالی خواجه بهاوالدین این ولایت خبر می‌دهند.

محمد جواد هجری سخنگوی والی تخار امروز (۲۰ آگست) در مورد این حمله به رادیو آزادی گفت: "طالبان مسلح حوالی ساعت دوازده و نیم دیشب با استفاده از سلاح لایزری بالای نیروهای مردمی مربوط به ملک احمد تاتار یکی از فرمانده‌های خیزش مردمی در ولسوالی خواجه بهاوالدین حمله گروهی را انجام دادند که در نتیجه ۱۳ نیروی خیزش مردمی کشته و چهار تن دیگر آن‌ها زخمی شدند."

به‌گفتۀ هجری در حال حاضر نیروهای امنیتی افغان در ساحه رسیده‌اند و وضعیت فعلاً به حالت عادی آن برگشته است.

او همچنان گفت که در درگیری به جنگجویان گروه طالبان هم تلفات وارد شده، اما ارقامی را در این مورد شریک نکرد.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی به رسانه‌ها نگفته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

'در سه روز گذشته نشست مستقیم با طالبان صورت نگرفته است'

شماری از اعضای هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان

هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان در دوحه می‌گوید در سه روز گذشته کدام نشست مستقیم با طالبان نداشته اند ولی نشست‌های داخلی و تماس با آنها ادامه داشته است.

حبیبه سرابی یک عضو این هیئت به رادیو آزادی گفت که به جای مبادلۀ اتهامات بهتر است مباحثات منجمد نباشد و انعطاف پذیری نشان داده شود: " تماس‌ها جریان دارد، به هیچ وجه به معنای این نیست که ما نشست نمی‌داشته باشیم یا گفت‌وگو دوام پیدا نمی‌کند. در رابطه با اینکه مواردی در بیرون از تیم درز می‌کند، درست است که طالبان این موضوع را اتهام سر ما می‌بندند مگر موارد بسیار موثق وجود دارد که طالبان خودشان هم موارد را به بیرون نشر کرده اند."

مذاکره کنندگان طالبان جانب مقابل را متهم می‌کنند که گویا خلاف توافق، از مسائل اختلافی به رسانه‌ها گفته اند. طالبان به دو موضوع پافشاری دارند پذیرفتن مذهب حنفی چون اساس حل اختلافات و اینکه مذاکرات باید بر بنیاد توافق طالبان و امریکا پیش برده شود.

اما جانب حکومت با این دیدگاه طالبان موافق نیست.

موتر مملو از مواد انفجاری در کابل ضبط شد

موتر مملو از مواد انفجاری که از سوی پولیس در کابل ضبط شد.

پولیس کابل یک موتر مملو از مواد انفجاری را ضبط کرد.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله گفت که چهار هزار کیلوگرام سودیم نایتریت در این موتر جاسازی شده بود.

از این مواد در ساختن ماین‌ها و دیگر وسایل منفجره استفاده می‌شود.

این موتر در سرک عمومی پلچرخی متوقف و راننده آن بازداشت شده است.

نخستین مارکیت تجارتی زنان در ولایت بدخشان افتتاح شد

مارکیت تجارتی زنان در ولایت بدخشان

یک مارکیت زنانه برای زنان تجارت پیشه بدخشان به ارزش ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار افغانی کمک مالی دفتر "جی ای زید" بگونه رسمی از سوی مقام‌های محلی این ولایت گشایش یافت.

مسئولان در ریاست امور زنان بدخشان می‌گویند که با ایجاد این مرکز و پیوست شدن زنان به بازار، فرصت‌های خوب انکشافی برای زنان فراهم شده است.

آلینا غیاثی، رئیس امور زنان بدخشان به رادیو آزادی گفت که پیش از این بیشترین فعالیت‌های اقتصادی، زراعتی و صنایع دستی زنان متشبث توسط زنان در این ولایت به گونه‌ی پراگنده و خود سر صورت می‌گرفت و هیچ‌گونه تصرفی بر تولیدات‌شان در بازار نداشتند.

به گفته او اکنون با ایجاد و آغاز فعالیت این مرکز تجارتی، زنان تجارت پیشه می‌توانند که فرآورده‌های زراعتی و صنایع دستی‌شان را در این بازار به فروش برسانند و با حضور شان در بازار به استقلال اقتصادی برسند.

گفته می‌شود کار این مرکز از سال ۲۰۱۷ آغاز و در مدت سه سال به پایه اکمال رسیده است.

زنان پیشه‌ور هم با استقبال از گشایش این مارکیت می‌گویند که تلاش می‌کنند تا به افزایش فعالیت‌های اقتصادی‌شان از یک‌سو در اقتصاد خانواده‌ها سهم بگیرند و از سوی دیگر در توسعه اقتصاد محلی فعالیت‌های چشم‌گیری را انجام دهند.

مسئولان ریاست امور زنان بدخشان می‌گویند که این مارکیت برای یک مدتی بگونه رایگان در اختیار زنان تجارت پیشه قرار داده می‌شود اما پس از چند ماه این زنان در بدل استفاده از یک غرفه ماهانه کرایه ناچیز خواهند پرداخت.

دو واقعه مثبت پولیو در ولایت بدخشان ثبت شد

آرشیف

مقام‌های ولایت بدخشان از ثبت دو واقعۀ مثبت پولیو یا فلج کودکان در این ولایت خبر می‌دهند.

نوشین گهر کریمی معاون ریاست صحت عامه بدخشان به رادیو آزادی گفت، بیماری این کودکان از ولایت ننگرهار منشاء می‌گیرد.

وی می‌گوید: "دو مورد مثبت پولیو در ولسوالی‌های کشم و یمگان بدخشان ثبت شده‌اند. بر اساس تاریخچه، این ویروس را از جلال آباد گرفته اند. یعنی کسانی که در اردو کار می‌کردند، ویروس را به بدخشان انتقال داده‌اند. می‌دانیم که ویروس وحشی بوده و در گردش است. بدخشان در ۱۴ سال گذشته هیچ واقعه مثبت پولیو نداشت."

خانم کریمی همچنان از طالبان خواست که جلو کمپاین واکسین پولیو را نگیرند.

آن‌سو ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان می‌گوید که آن‌ها هیچ‌گونه ممانعتی برای تطبیق واکسین پولیو ایجاد نمی‌کنند.

پولیو یا فلج کودکان بیماری ویروسی است که در حال حاضر تنها در افغانستان، پاکستان و نایجریا وقایع مثبت آن وجود دارد.

'در یک سال گذشته بر ۳۴۰ تن در کندهار حملۀ هدفمند صورت گرفته'

آرشیف

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت کندهار می‌گوید، در یک سال گذشته، بر ۳۴۰ تن در این ولایت، حملۀ هدفمند صورت گرفته.

بر اساس گزارش، از ماه رمضان امسال تا اکنون، این گونه حمله‌ها بیشتر شده است.

در ادامه آمده که حمله‌های هدفمند بیشتر به وسیله موتر سایکل سواران صورت می‌گیرد و در آن بزرگان قومی، کارمندان اداره‌های امنیتی و یا پولیس هدف قرار می‌گیرند.

بر اساس معلومات دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در کندهار، در این گونه حمله‌ها در جریان امسال حداقل ۲۲۰ تن کشته شده‌اند و ۱۲۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کندهار می‌گوید، شماری از حمله کننده‌ها که در قتل‌های هدفمند دست داشته اند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

محاصره ده‌ها نظامی افغان توسط طالبان در ولایت ارزگان

موقعیت ارزگان در نقشه افغانستان

ده‌ها تن از سربازان افغان در ولسوالی دهراود ولایت ارزگان در محاصرۀ طالبان در آمده‌اند.

جان محمد کریمی قوماندان امنیه ولسوالی دهراود شام دیروز ( ۵ میزان) به رادیو آزادی گفت که طالبان حملات‌شان را در این ولسوالی افزایش داده‌اند.

به گفتۀ کریمی در این حملات ۵ سرباز افغان زخمی شده‌اند.

او از وارد شدن تلفات به طالبان هم یاد آوری کرد اما جزئیات و آمار نداد.

در عین حال طالبان در ولسوالی گیزاب ارزگان هم حملات‌شان را شدت بخشیده‌اند.

قاری یوسف احمدی سخنگوی طالبان می‌گوید که ده‌ها سرباز افغان در ولسوالی‌های دهراود و گیزاب ولایت ارزگان کشته و یا زخمی شده‌اند.

'هیئت حکومت افغانستان در سه روز گذشته با طالبان دیدار نکرده‌است'

آرشیف، هیئت حکومت افغانستان در قطر

هیئت دولت افغانستان در قطر می‌گوید که آن‌ها در سه روز گذشته در بین خود جلسات داشته و با طرف مقابل دیدار نکرده‌اند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید، رسیدن به یک توافق به زمان نیاز دارد، اما آن‌ها گام به گام به جلو حرکت می‌کنند.

خانم انوری افزود: "در روزهای اخیر، هیئت جمهوری اسلامی افغانستان جلسات داخلی را در مورد موضوعات برگزار کرد که نیاز به کار زیاد دارد. مذاکرات یک روند دو جانبه است و در برخی موارد، می‌تواند برای رسیدن به نقاط مشترک، طولانی‌تر شود."

مذاکرات بین افغان‌ها دو هفته قبل در دوحه آغاز شد، اما تا هنوز یک رویکرد و اجندای کاری گفت‌وگوهای مستقیم، نهایی نشده‌است.

مذاکره کنندگان هر دو طرف امیدوارند که این رویکرد به زودی نهایی خواهد شد، زیرا به‌گفتۀ آن‌ها، اختلافات موجود جدی نیست.

تعهد نمایندگان ناتو و اتحادیۀ اروپا برای ادامه‌ی همکاری با افغانستان

ستیفانو پونتیکورو، نماینده ملکی ناتو در افغانستان

نمایندگان پیمان ناتو و اتحادیۀ اروپا در افغانستان از ادامه‌ی همکاری برای ثبات در این کشور اطمینان داده‌اند.

ستیفانو پونتیکورو نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان در حساب تویتر این پیمان نوشته که ناتو و اتحادیۀ اروپا برای حمایت از ثبات مداوم افغانستان به همکاری‌شان ادامه خواهند داد.

وان براندت سفیر اتحادیه اروپا در کابل نیز در یک تویت جداگانه نوشته که آن‌ها با ناتو همکاری می‌کنند تا یک نیروی پولیس ملکی قوی در افغانستان ایجاد شود.

این اظهارات پس از دیدار دیروز شنبه (۵ میزان) نمایندگان ناتو و اتحادیۀ اروپا در کابل، صورت گرفته است.

مرکز تأیید اسناد فارغ‌التحصیلان بخش‌های فنی و حرفه‌ای در کابل گشوده شد

آرشیف

وزارت کار و امور اجتماعی مرکز بررسی و تأیید اسناد فارغ‌التحصیلان بخش‌های فنی و حرفه‌ای را در کابل گشود.

عبدالفتاح احمدزی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که با این اقدام، زمینه کار برای افرادی که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را در بخش‌های گوناگون فرا گرفته‌اند، در بیرون از افغانستان نیز فراهم می‌شود.

وی می‌گوید: "ایجاد این مرکز که با معیارهای جهانی برابر است یک نیاز بود. تأیید اسناد فارغان بخش‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند برای هزاران تن در داخل و بیرون از افغانستان زمینه کار را مساعد سازد."

آقای احمدزی می‌گوید که در گام نخست بررسی و تأیید اسناد فراغت یک هزار تن در این مرکز صورت می‌گیرد، اما این روند ادامه یافته و اسناد تمام فارغان بخش‌های فنی و حرفه‌ای در این مرکز بررسی و تأیید خواهد شد.

پروژه اضطراری زراعت و مصونیت غذایی در کابل افتتاح شد

موقعیت ولایت کابل در نقشه عمومی افغانستان

پروژه اضطراری زراعت و مصونیت غذایی امروز یک‌شنبه (۶ میزان) در کابل افتتاح شد.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید که این پروژه به هزینه ۱۰۰ میلیون دالر کمک بلاعوض بانک جهانی اجرا می‌شود.

اکبر رستمی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که این پروژه تا دو سال در ۳۴ ولایت افغانستان به اجرا گذاشته می‌شود.

وی افزود: "در بخش احیا و بازسازی کانال‌های آبیاری، مدیریت‌ آب‌ریزه، توزیع تخم‌، ساخت سردخانه‌های کچالو، پیاز و سبزخانه‌ها برای زنان در ۳۴ ولایت عملی می‌شود."

وزارت زراعت و مالداری افغانستان گفته که در چهارچوب پروژه اضطراری زراعت و مصونیت غذایی ۵ میلیون روز کاری ایجاد می‌شود و ۷۰۰ هزار تن از آن به گونه مستقیم بهره می‌برند.

خلیل‌زاد: طالبان شاید آتش‌بس دایمی را نپذیرند

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان پیش‌بینی می‌کند که طالبان شاید قبل از رسیدن یک موافقه سیاسی آتش‌بس دایمی را قبول نکنند.

زلمی خلیل‌زاد دیروز جمعه به رسانه امریکای پی بی‌اس نیوز اور در این مورد سخن گفت. در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه در رابطه با احتمال آتش‌بس دایمی از سوی طالبان آقای خلیل‌زاد گفت: "فکر می‌کنم شما درست می‌گوید که طالبان یک آتش‌بس همه جانبه و دایمی را قبول نخواهند کرد تا زمانی که یک راه حل سیاسی پیدا نشود و این در منازعات مشابه دیگر هم غیر قابل تصور نبوده. من فکر می‌کنم آنها کاهش خشونت را عملی کرده می‌توانند و این را مد نظر خواهند داشت، البته مربوط به این می‌شود که پیشنهاد چیست. حکومت هم از آن حمایت می‌کند."

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در یک زمانی در این مورد سخن می‌گوید که همزمان با مذاکرات بین هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان در قطر در چندین شهر افغانستان حملات ادامه دارد.

زلمی خلیل‌زاد این را هم گفت با وجود افزایش جنگ‌ها در افغانستان سطح خشونت و تلفات ملکی و نظامی نسبت به سال گذشته در همین مدت کمتر شده است.

آقای خلیل‌زاد می‌گوید که ضرور است که هر دو طرف خشونت را کاهش بدهند.

در همین حال طالبان ادعا کرده اند که یک تعداد سربازان امنیتی افغان را در بدخشان، بامیان و ولایات دیگر کشته اند، اما ارقام نداده اند.

دو فرد ملکی در کندز کشته شدند

موقعیت ولایت کندز در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه انفجار ماین در ولسوالی علی آباد ولایت کندز دو فرد ملکی کشته شدند.

هجرت‌الله اکبری سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کندز امروز شنبه (۵ میزان)‌ به رسانه‌ها گفت که طالبان در قریه رمضانی این ولسوالی ماین گذاشته بودند که امروز صبح انفجار کرده و سبب تلفات ملکی شد.

به گفته آقای اکبری در این حادثه ۴ فرد ملکی دیگر زخمی شده اند.

طالبان تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

'دو دختر در کاپیسا مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفتند'

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

مسئولان امنیتی ولایت کاپیسا می‌گویند دو دختر جوان از سوی افراد مسلح غیر مسئول مورد تجاوز گروهی قرار گرفتند.

یک منبع مسئول که بخاطر حساسیت موضوع از ذکر نامش در خبر خودداری می‌کند امروز شنبه (۵ میزان) در صحبت به رادیو آزادی گفت: "نیمه‌های شب گذشته در ولسوالی حصه دوم ولایت کاپیسا ۱۱ تن از افراد مسلح ناشناس بالای دو دختر جوان تجاوز کردند."

وی می‌گوید عاملان این "جنایت" از ساحه فرار کرده و پولیس کاپیسا بررسی‌های خود را در پیوند به این قضیه آغاز نموده است.

وزارت احیا و انکشاف دهات ۲۵۹ پروژه عمرانی را در کشور به اجرا می‌گذارد

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان ۲۵۹ پروژه عمرانی را در سراسر این کشور به اجرا می‌گذارد.

قرارداد اجرای این پروژه‌ها امروز با شماری از شرکت‌های خصوصی به امضا رسید.

فریدون آژند سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات گفته که هزینه این پروژه‌ها به بیش از دو ملیارد افغانی می‌رسد و برای اولین بار کوچی‌ها نیز از آن مستفید خواهند شد.

این وزارت همچنین در اعلامیه‌ای گفته که تهیه آب آشامیدنی، آب زراعتی، ساخت جاده‌ها، دیوارهای استنادی و محافظتی و اعمار شبکه‌های آب رسانی مشمول این پروژه‌ها است.

در اعلامیه آمده است که از اجرای این پروژه‌ها نزدیک به دو میلیون روستایی بهره‌مند می‌شوند و بیش از یک ونیم میلیون روز کاری را نیز برای مردم فراهم خواهد کرد.

یک شرکت استرالیایی در بخش معدن افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند

وزارت معادن و پترولیم

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید که شرکت "فورتسکیو میتال" استرالیایی برای سرمایه‌گذاری در بخش استخراج معادن طلا، لیتیم و آهن اظهار آمادگی کرده است.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که مسئولان بخش فنی وزارت معادن و پترولیم و تیم فنی این شرکت روز پنجشنبه با هم دیدار و گفتگو کردند:

"براساس تفاهم گروه کمپنی "فورتسیکو میتال" استرالیا که شماری ملیاردرها سهم‌دار آن هستند، مایل‌اند که در بخش استخراج معادن طلا، لیتیم و آهن سرمایه‌گذاری کنند."

آقای مطفی می‌گوید که براساس تفاهم میان دو طرف، این شرکت استرالیایی برعلاوه سرمایه‌گذاری در زمینه ارتقای ظرفیت‌های فنی نیز افغانستان را یاری می‌رساند.

بدخشان، بامیان، پکتیکا و شماری ولایت‌های دیگر سرشار از معادن طلا و آهن خوانده شده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG