لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۴۶

انتظار می‌رود امریکا رسماً روند احیای تحریم‌های ملل متحد بر ایران را آغاز کند


مایک پومپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده

انتظار می‌رود مایک پومپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده امروز رسماً به شورای امنیت ملل متحد خبر دهد که واشنگتن در نظر دارد، روند احیای تحریم‌های ملل متحد بر ایران را آغاز کند.

مورگن اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه امریکا دیروز در اعلامیه ای گفت سی روز بعد از اطلاع‌دهی به شورای امنیت، سلسله ای از تحریمات ملل متحد احیا خواهد شد که به گفته او، شامل تمدید تحریم تسلیحاتی ملل متحد بر ایران می‌شود.

سفر مایک پومپیو وزیر خارجۀ امریکا به مقر ملل متحد در نیویارک بعد از آن پیش‌بینی می‌شد که قعطنامه پیشنهادی ایالات متحده در مورد تمدید تحریم تسلیحاتی ملل متحد بر ایران هفته گذشته ناکام ماند.

پومپیو دیروز در مصاحبه با فاکس نیوز اعتقادش را به امکان احیای تحریمات ملل متحد بر ایران باوجود آن ابراز کرد که دراین موضوع از حمایت متحدین کلیدی اروپایی‌اش برخوردار نیست و هم روسیه و چین با چنین اقدام مخالف اند.

پومپیو گفت قصد دارند این تحریمات اجرا شده و جهان امن‌تر گردد.

به گفته پومپیو اگر روسیه و چین مانع این اقدام شوند، مسئول قرار خواهند گرفت.

وزیر خارجه امریکا گفت: "اگر چین و روسیه از وضع تحریمات بر ایران خودداری کنند ایالات متحده بر خود آنها تحریم وضع خواهد کرد و افزود، کشورش قبلاً چنین کار را کرده و کسانی را مورد تحریم قرار داده که از تحریمات جاری امریکا تخطی کرده اند.

مایک پومپیو همچنان کشورهای اروپایی را مورد انتقاد قرار داد که از مخالفت امریکا با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران حمایت نکرده اند.

مایک پومپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده
مایک پومپیو وزیر خارجۀ ایالات متحده

او گفت: "رهبران اروپایی از انجام کار شجاعانه خودداری می‌کنند، ما اهداف مشابه داریم ولی آنها در این توافقنامه هسته‌ای احمقانه بند مانده اند".

قطعنامه پیشنهادی امریکا، در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ملل متحد بر ایران که قرار است براساس توافق هسته‌ای با تهران در ماه اکتوبر پایان یابد، هفته گذشته ناکام شد و تنها جمهوری دومینیکن از آن حمایت کرد. روسیه و چین علیه آن رای دادند و یازده عضو دیگر شورای امنیت به شمول متحدین اروپایی رای ممتنع دادند.

انتظار می‌رود عین مقاومت امروز نیز در شورای امنیت هنگامی مشاهده شود که امریکا خواهان احیای تحریمات بر ایران میشود.

روسیه، چین و امضا کننده‌گان اروپایی توافق هسته‌ای با ایران حق امریکا در مورد چنین اقدام علیه تهران را مورد سوال قرار داده اند زیرا رئیس جمهور امریکا دونالد ترمپ دو سال پیش از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریمات یک جانبه بر ایران را از سر گرفت.

امریکا ادعا دارد که هنوزهم بخشی از موافقتنامه است زیرا در قطعنامه مرتبط با این موافقتنامه شامل بود.

ایران هشدار داده که که اگر تحریم‌های تسلیحاتی بر آن کشور تمدید شود از توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان کاملاً خارج می‌شود و حتی اشاره داشته که گویا معاهده دیگر کلیدی منع گسترش سلاح٬های هسته‌ای را ترک می‌کند.

XS
SM
MD
LG