لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۵

معترضان به طیاره حامل والی جدید بادغیس اجازه نشست ندادند


جمعه گل همت والی جدید ولایت بادغیس

اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید به اعتراضات مردم بادغیس احترام می‌گذارند و آن را یک حرکت مدنی حساب می‌کنند.

سیده شاه سقیم سخنگوی این اداره شام پنج‌شنبه (۳۰ اسد) به رادیو آزادی گفت: "اداره مستقل ارگان‌های محلی این اقدام مردم بادغیس را همچون یک حرکت مدنی و یک احتجاج می‌بیند. هر افغان حق دارد که نظر خود را بیان کند و در مورد حق خود صدا بلند کند. ما به این خواست‌های آنها احترام می‌گذاریم و حقوق قانونی آنها را می‌دانیم."

قرار بود دیروز پنج‌شنبه جمعه گل همت والی تازه تعیین شده بادغیس توسط یک هیئت اداره مستقل ارگان‌های محلی به وظیفه جدیدش در بادغیس معرفی شود، اما مقامات محلی می‌گویند یک تعداد مردم به رسم اعتراض مانع فرود آمدن طیاره وی به میدان هوایی بادغیس شدند.

هرچند تعداد افرادی که در این اعتراض دست دارند واضح نشده، اما فیض محمد میرزازاده معاون والی بادغیس شام روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت در بین آنها اعضای شورای ولایتی بادغیس هم حضور داشتند.

او گفت: "والی بادغیس به اساس حکم جلالتمآب رئیس دولت جمهوری اسلامی افغانستان تعیین شده بود، قرار بود با یکی از معاونین اداره ارگان‌های محلی به ولایت بادغیس بیایند و به وظیفه شان معرفی شوند که وکلای ولایت بادغیس در ولسی جرگه، جمع وکلای شورای ولایتی و یک تعداد مردم دیگر در خط رنوی میدان هوایی موترهای خود را ایستاده کردند، مانع نشست طیاره حامل والی ولایت بادغیس شدند."

به گفته آقای میرزازاده معاون والی بادغیس معترضان به این اکتفا نکرده مقامات و مسئولین دیگر ولایت را هم تهدید کردند.

فیض محمد میرزازاده معاون والی بادغیس
فیض محمد میرزازاده معاون والی بادغیس

آقای میرزازاده در صحبت با ٰرادیو آزادی ادعا کرد که اعتراض کنندگان او را لت‌وکوب کردند: "همه در دفتر والی نشسته بودیم، به من اخطار دادند که اگر ترک هم می‌کنی ترک کن، و اگر ترک نمی‌کنی ترا بزور می‌کشیم. من مقاومت کردم بالاخره مرا چند لگد و مشت زدند."

معاون والی می‌گوید که اکنون تحت تدابیر امنیتی در خانه بسر می‌برد. به گفته او اعتراض کنندگان خشمگین به دیگر مقامات هم اخطار دادند که از ولایت خارج شوند.

ظاهراً اعتراض کنندگان محلی با خواست حقوق سیاسی خود بر علیه مقامات حکومتی احتجاج نمودند و گفته می‌شود که آنها می‌خواهند جوانان و کدرهای علمی خود این ولایت در پست‌های رسمی مقرر شوند.

جمعه گل همت والی تازه تعیین شده ولایت بادغیس که یک فرد نظامی است پیش از این به عنوان قوماندان پولیس هلمند، کنر، ارزگان و قوماندان نیروهای سرحدی وزارت دفاع وظیفه اجرا کرده است.

رادیو آزادی کوشش کرد با اعضای شورای ولایتی و وکلای این ولایت در ولسی جرگه صحبت کند اما با هیچ یک تماس برقرار نشد.

حالا سوال اینجاست، این گونه اعتراضات از سوی مردم که مخالفت با تصامیم حکومت حساب می‌شود چه نتیجه خواهد داشت و به چه واکنش رو‌به‌رو خواهد شد؟

سید شاه سقیم سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی در این مورد به رادیو آزادی گفت: "والی به حکم رئیس جمهور به این ولایت تعیین شده. والی کار خود را آغاز خواهد کرد، ولی قبل از آن ما از طریق مذاکره خواست‌های مردم، پیشنهادها و نیازمندی آنها را بشنویم به آن‌ها قناعت بدهیم و به یک نتیجه برسیم، بعد والی به کار خود آغاز می‌کند."

رئیس جمهور افغانستان در این اواخر بشمول ولایت بادغیس برای ولایات خوست، نورستان، لغمان، بغلان و سمنگان هم والی‌های نو تعیین کرده است.

XS
SM
MD
LG