لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۴

سرپرست وزارت داخله: تحقیق در مورد ادعای فاطمه احمدی آغاز شده است


مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان

فاطمه احمدی کارمند بخش کشف حوزه نهم پولیس کابل با نشر ویدیویی در صفحه‌ی فیسبوک خود ادعا کرده است که از سوی برخی ماموران این حوزه مورد بدرفتاری قرار گرفته است.

احمدی مدعی است که یکی از ماموران این حوزه از او "درخواست نامشروع" کرده است.

او گفته است، هرچند در این باره به برخی نهاد‌ها عارض شده اما به گفته وی کسی به مشکلش رسیدگی نکرده است: "بعد از اینکه این گپ‌ها شد، ششم اسد بود که از من خواست نامشروع شد و من تاریخ ۲۲ اسد به ریاست تحقیقات جنایی عریضه کردم اما جایی را نگرفت."

فاطمه یکی از صد‌ها پولیس زن در کابل است. او دو کودک دارد و از هفت سال به این‌سو در پولیس افغانستان کار می‌کند.

رادیو آزادی خواست تا بیشتر در این باره با بانو احمدی صحبت کند اما تلفون‌هایش خاموش بود.

سمیرا حمیدی کمپاینر ارشد عفو بین‌الملل همچنان در صفحه توییتر خود راجع به قضیه فاطمه احمدی نوشته است که "در روز فراغت شماری از پولیس‌ها "یک پولیس زن استعفا داده است، کارت هویتش را آتش زد و از بدرفتاری جنسی پرده برداشت که در جریان وظیفه با آن روبرو بوده است."

او گفته هیچ کسی به شکایت او گوش نداده و این آزار دهنده ترین معضل است و کسانی که گنهکار شناخته می‌شوند باید در محضر عام مورد بازپرس قرار بگیرند تا عبرتی برای دیگران باشد.

در همین حال مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان به رادیو آزادی می‌گوید، بررسی‌ها در این باره آغاز شده است.

او گفت، این "قضیه" برای او "بسیار مهم است": "به مجرد دریافت این خبر ریاست امنیت داخلی پیرامون این قضیه تحقیق را شروع کردند، سوالات لازم را از فرد متهم شروع کردند، در صدد این هستیم که با این خانم هم سوال و جواب صورت گیرد، چیزی را که من اطمینان می‌دهم این است که این موضوع برای ما حایز اهمیت بوده و مهم است تا بررسی شود."

سرپرست وزارت داخله می‌گوید، به دلیل خاموش بودن تلفون‌های فاطمه احمدی، تا هنوز پولیس موفق نشده تا با او صحبت کند.

اما بانو احمدی از طریق فیسبوک خود گفته است که پس از این "جنجال‌ها" او استعفا داده است.

این اولین ادعای بدرفتاری با پولیس‌ زن در افغانستان نیست. پیش از این نیز چنین ادعا‌های از طرف برخی ماموران امنیتی (زنان) و برخی نهاد‌های حقوق بشری مطرح شده است.

به گفته طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان، در حال حاضر شمار پولیس‌ زن به حدود ۴ هزار تن می‌رسد.

ادعای بدرفتاری با فاطمه احمدی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این وزارت داخله گفته است، تلاش می‌شود ۶ هزار پولیس زن در چوکات این وزارت استخدام شوند.

XS
SM
MD
LG