لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۷

سپیدار: اعضای شورای عالی مصالحه ملی بزودی اعلام می‌شود


قصر سپیدار

سه ماه طول کشید تا اعضای شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تعیین شوند.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا روز شنبه (اول سنبله) به رادیو آزادی گفت که اعضای این شورا ممکن امروز یا فردا اعلام شوند: "بحث‌ها در مورد معاونان و اعضای شورای رهبری به پایان رسیده است. فهرست آماده شده. در میان معاونان یک زن هم است که امروز یا فردا اعلام می‌شود."

آقای خوزون می‌گوید براساس توافق سیاسی، شورای عالی مصالحه ملی گفت‌وگوهای صلح با طالبان را به پیش می‌برد.

اما این که در این تشکیلات شامل چه کسانی می‌شود، آقای خوزون توضیح بیشتر نداد، اما گفت که در تشکیلات این شورا نمایندگان اقشار مختلف جامعه حضور دارند.

فریدون خوزون
فریدون خوزون

در همین حال، منبع موثقی که نخواست به دلیل حساسیت موضوع نامش ذکر شود، به رادیوآزادی گفت که بر علاوه بابر فرهمند و اسدالله سعادتی، حاجی عزیزالله دین‌محمد، عبدالسلام رحیمی، مولوی عطالله الرحمان سلیم و یک زن به عنوان معاونان این شورا تعیین شده‌اند.

اما وی در مورد نام یک معاون زن ابراز بی‌خبری کرد.

منبع افزود که در هیئت رهبری شورای عالی مصالحه حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، رهبران جهادی و چهره‌های مطرح سیاسی عضویت دارند که تعداد شان به ۴۴ تن و تعداد اعضای مجمع عمومی شورا به ۱۰۰ تن می‌رسد.

برخی از کارشناسان تعیین اعضای شورای عالی مصالحه ملی را گامی مهم می‌‌دانند.

از جمله گلرحمان قاضی، رئیس شورای صلح و وحدت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت: "در آستانه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی این یک آواز، چانس و فرصت خوب است. در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شورا باید از موقف ملی به گونه قاطع دفاع کند. طوری تصمیم بگیرد که استوار بر منافع ملی باشد. افغان‌ها از این فرصت باید استفاده خوب کنند."

گلرحمان قاضی، رئیس شورای صلح و وحدت ملی افغانستان
گلرحمان قاضی، رئیس شورای صلح و وحدت ملی افغانستان

تشکیل این شورا بخشی از توافق سیاسی محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله است که به دنبال چند ماه جنجال انتخاباتی در ۲۸ ثور گذشته امضا شد.

براساس این توافق‌نامه، رهبری تلاش‌های صلح و این شورا برعهده آقای عبدالله است.

تشکیل شورای عالی دولت هم بخشی از این توافق سیاسی است، ولی فریدون خوزون سخنگوی شورا عالی مصالحه ملی گفت که در تشکیل این شورا پیشرفتی صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG