لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۱۳

طالبان مانع شرکت بیش از ۲۰۰ دختر در آزمون کانکور بدخشان شده‌ است


امتحان کانکور بدخشان

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند محدودیت گروه طالبان بر آموزش دختران، مانع شرکت بیش از ۲۰۰ دختر در آزمون کانکور شده‌ است.

به گفته آنها، دختران داوطلب کانکور در ولسوالی‌های مایمی و نسی از شرکت در این امتحان محروم شدند.

عبدالسمیع ابدیار، رئیس معارف بدخشان به رادیو آزادی گفت که دیروز قرار بود دختران داوطلب کانکور از ولسوالی‌های نسی و مایمی برای شرکت در امتحان کانکور به ولسوالی شکی بروند، طالبان مانع سفر این دختران شدند.

مکتب دخترانه در ولایت بدخشان
مکتب دخترانه در ولایت بدخشان

آقای ابدیار افزود: "دخترانی که از ولسوالی مایمی می‌خواستند در امتحان کانکور اشتراک کنند، طالبان اجازه اشتراک به آنان را ندادند. در ولسوالی نسی مناطقی که تحت حاکمیت گروهی طالبان است، آنان هم اشتراک کرده نتوانستند. در حدود بیشتر از ۲۰۰ دختر از امتحان کانکور در این ولسوالی‌ها بازمانده‌اند."

شماری از باشندگان ولسوالی مایمی ولایت بدخشان می‌گویند که گروه طالبان مردم را تهدید کرده که اگر دختران در آزمون کانکور شرکت کنند، باید جریمه بپردازند.

نظرمحمد، رئیس شورای توسعه‌ای ولسوالی مایمی می‌گوید که گروه طالبان برای شرکت هر دختر در کانکور، ۴۰ هزار افغانی جریمه تعیین کرده است.

آرشیف
آرشیف

او افزود: "برادرانی که لاف از اسلام می‌زنند، آیا به قرآن نگاه نمی‌کنند؟ آیا آموختن علم تنها بر مردان فرض است؟ آیا دختران حق تعلیم و آموزش ندارند؟ طالبان جریمه تعیین کرده‌اند و گفته‌اند که هرگاه دختری که در امتحان کانکور اشتراک کند، ۴۰ هزار افغانی جریمه خواهد شد."

از سوی دیگر، دخترانی از شرکت در کانکور محروم شده‌اند، از حکومت مرکزی خواسته‌اند که زمینه اشتراک در این آزمون سرنوشت‌ساز را برای آن مساعد کند.

نفیسه یکی از آنها در ولسوالی مایمی است. او می‌گوید که تمامی آرزوهایش وابسته به این امتحان است.

او افزود: "من به نمایندگی از کسانی که از امتحان کانکور بازمانده‌اند، از رئیس جمهور می‌خواهم که ما را کمک کند تا از اشتراک در امتحان کانکور باز نمانیم تا زحمات ما نادیده گرفته نشود."

کامبیز قربانی، ولسوال مایمی در صفحه فیسبوکش نوشته که تنها ۱۸۴ دختر داوطلب شرکت در کانکور در این ولسوالی در پی هشدار گروه طالبان از شرکت در آزمون کانکور محروم شدند.

همچنین آقای قربانی گفته که قرار است امروز شنبه آزمون این شمار دختران بازمانده از آزمون کانکور را در ولسوالی شغنان برگزار شود.

رئیس معارف بدخشان می‌افزاید که آزمون کانکور در دیگر مناطق این ولایت به گونۀ عادی برگزار شده و کسی از شرکت در امتحان کانکور بازنمانده است.

آزمون کانکور دو روز پیش در ولایت بدخشان آغاز شد و تا امروز شنبه اول سنبله سال روان ادامه دارد.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG