لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۸

هشت صبح: "اشتباهات حساسیت برانگیز حکومت"


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل موضوعات مختلف چون روند صلح، روند بازداشت متهمان و سفر هیئت طالبان به پاکستان را به بررسی گرفته اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح سرمقاله‌اش را با عنوان "اشتباهات حساسیت برانگیز حکومت" آغاز کرده و نوشته که حکومت باید در برخورد با سردسته‌های افراد مسلح غیر مسئول،‌ گزینشی عمل نکند.

به نوشته روزنامه، اگر برخورد گزینشی باشد،‌ واکنش خلق می‌کند و به جای این‌که بازداشت یک مجرم، به تأمین بیش‌تر امنیت کمک کند،‌ آرامش جامعه را مختل می‌کند.

نویسنده تأکید کرده که بازداشت مجرمان در هر سطحی که باشد، اقدام پسندیده‌ای است، اما حکومت با رفتارهایی که به باور نویسنده احتمالاً ناشی از عدم درک صحیح وضعیت سیاسی-اجتماعی کشور است، حساسیت افکار عمومی را فراهم می‌کند.

اشاره روزنامه به واکنش مردم پنجشیر در برابر بازداشت کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون ملی فوتبال است.

هشت صبح در پایان تأکید کرده که حکومت افغانستان باید ثابت کند که هیچ‌ مجرمی و متعلق به هر قوم و منطقه‌ای که است مصونیت ندارد و باید اعتماد افکار عمومی را با خود داشته باشد، در غیر آن، ممکن است که حمایت از مجرمان به بهانه‌های قومی و منطقه‌ای به یک فرهنگ عمومی بدل شود.

  • ویسا

روزنامه ویسا نوشته که صلح یک انتخاب افغان‌ها نه، بلکه یگانه انتخاب‌شان است.

به باور نویسنده در همچو شرایطی رئیس جمهور مصروف توسعه قدرت‌اش است و فرصت‌ها را از دست می‌دهد.

به نوشته روزنامه، دامنه جنگ با گذشت هر روز وسیع‌تر می‌شود و برخلاف شعار های آقای غنی اقتصاد کشور در حال بحرانی شدن است.

روزنامه پیشنهاد کرده که شورای عالی مصالحه هرچه زودتر تشکیل شود و این شورا با کمک شخصیت‌های سیاسی ابتکار صلح را بدست بگیرد و هرچه زودتر به جنگ جاری در کشور پایان دهد.

ویسا تأکید کرده که صلح برای افغان‌ها به یک ضرورت حیاتی مبدل شده، چون به باور نویسنده ۴۰ سال جنگ کشور را به سوی بربادی سوق داده‌است.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نوشته، با آن‌که پاکستان بر سران شبکه حقانی و طالبان به شمول ملا برادر تعزیرات وضع کرده، اما با آن هم ملا برادر روز گذشته با هیئت همراهش به دعوت پاکستان به آن کشور رفته است.

روزنامه افزوده که شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان روز گذشته در نشست خبری گفت که این هیئت طالبان را برای مشوره در مورد روند صلح افغانستان دعوت کرده‌اند و قرار است امروز سه‌شنبه (۲۵ اگست) با آن ملاقات کند.

نویسنده پرسیده که چرا با وجود تعزیرات پاکستان هیئت طالبان را به رهبری ملا برادر دعوت کرده آیا این خود نادیده گرفتن پاکستان از تعزیراتش نیست؟

هیواد در پایان مطلب خود نوشته که دعوت پاکستان از طالبان آن هم حین وضع تعزیرات علیه این گروه و ایجاد موانع علیه روند صلح افغانستان هرگز قابل قبول نیست!

XS
SM
MD
LG