لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۶

حکومت افغانستان ۹ مقام‌ را به لوی سارنوالی معرفی و ۳ معین را برطرف کرد


قصر ریاست جمهوری افغانستان "ارگ"

رئیس جمهوری افغانستان سه معین وزارت فواید عامه را برکنار کرد: احمدجاوید همدرد معین مالی و اداری، محمدذکریا محمدی معین حفظ و مراقبت جاده‌ها و حامد علمی معین تخنیکی.

اشرف حق‌شناس، معاون سخنگوی این وزارت در باره برکناری آنها به رادیو آزادی گفت: "سه تن، یعنی همان سه معین بربنیاد حکم رئیس جمهور از سمت‌های‌شان برکنار شده‌اند. ممکن است افراد دیگری بجای آنان به این سمت‌ها معرفی شوند. پیش از این رئیس جمهور با رهبری وزارت نشستی داشت. در این نشست زمانی که در پیوند به تطبیق پروژه‌ها گزارش ارائه کردند، قناعت رئیس جمهور را حاصل نتوانستند. رئیس جمهور فیصله کرد که آنان از وظایف‌شان برکنار شوند."

وحید مجروح
وحید مجروح

از سوی دیگر، وحید مجروح معین عرضه خدما صحی وزارت صحت عامه در گفت‌وگوی ویژه با رادیو آزادی گفته که او قربانی توطئه سیاسی شده است:‌ "آنها یک بار با من تماس نگرفتند. هیچ پیامی به من ارسال نکردند. همچنین هیچ سندی به من ارسال نکردند. از من وضاحت نخواستند. وقتی نام من به لیست اضافه شد و دیروز اعلام شد، تعجب کردم. به ویژه، آنجا که گفته شده حیف و میل منابع کرونا. من مسئولیت عرضه خدمات درمانی را بر عهده دارم. من مسئولیت تدارکات یا مالی و اداری را بر عهده ندارم. من مطمئن هستم که اطلاعات نادرست و بی‌بنیاد است از سوی وزارت به اداره بازرس داده شده و آن سبب شده که متاسفانه به حیث یک قربانی سیاسی در این لیست شامل شوم."

علاوه بر آقای مجروح، فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین و سه معاونش هم به اتهام فساد اداری به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند، آقای فیروز در نامه‌ای گفته که براساس توطئه سیاسی متهم به فساد شده است.

وزیر پیشین وزارت صحت عامه افغانستان با سه تن از معاونش
وزیر پیشین وزارت صحت عامه افغانستان با سه تن از معاونش

همچنین آقای مجروح ادعا كرده كه احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت با او به این دلیل برخورد نادرست می‌کند که وی در تیم آقای فیروز حضور داشته است.

او گفت که با وجود این که آقای عثمانی به عنوان سرپرست وزارت صحت صلاحیت عزل و نصب کارمندان را ندارد، اما ده ها تن را در این وزارت به کار گماشته است.

اما اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت عامه، ادعاهای آقای مجروح معین فعلی این وزارت را رد کرد: "از زمانی که سرپرست وزیر به وزارت آمده، کسی به کدام سمت در این وزارت گماشته نشده است. بیشتر کسانی که هنوز با این وزیر کار می‌کنند، تیم وزیر سابق هستند. تعداد بیشتری از مردم در بیمارستان‌های افغانستان و ژاپن در جریان بحران شیوع ویروس کرونا اشخاص زیادی در شفاخانه افغان‌جاپان گماشته شده بودند که اکنون شمار شان از ۲۸۰ به ۲۵۰ کاهش یافته. در ۳۴ ولایت سرپرست وزیر هدایت داده است تا شمار کارمندان صحی و داکتران در شفاخانه‌ها را به تعداد بیماران تنظیم کنند."

اکمل سمسور
اکمل سمسور

از سوی دیگر، فیروز بشری، سخنگوی اداره بازرس به رادیو آزادی گفت که والیان فعلی بدخشان و میدان وردک و والیان پیشین هرات و نورستان هم به اتهام مدیریت نادرست بودجه مبارزه با ویروس کرونا به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند.

همه این مقام‌ها براساس گزارش اداره بازرس ریاست جمهوری برکنار و به سارنوالی معرفی شده‌اند. این اداره به دنبال انتشار گزارش‌های رسانه‌های داخلی در باره هدر رفتن بودجه مقابله با ویروس کرونا، به دستور رئیس جمهور غنی تشکیل و مأمور بررسی این موضوع شد.

XS
SM
MD
LG