لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۸

قریشی و برادر روی آغاز مذکرات بین افغانان صحبت کردند


شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان همراه با ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

وزارت خارجۀ پاکستان گفته که شاه محمود قریشی و هیئت طالبان در کنار دیگر موضوع‌ها امروز در بارۀ آغاز هر چه زودتر مذاکرات بین افغانان صبحت کردند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان در فیسبوک خود نوشته که او با هیئت طالبان امروز ۲۵ آگست در وزارت خارجه پاکستان دیدار کرد.

قریشی جزئیات بیشتر نداده. اما وزارت خارجۀ پاکستان در اعلامیه‌ای گفته که در این ملاقات در بارۀ چگونگی تطبیق توافق میان امریکا و طالبان صحبت شده.

طاهرخان خبرنگار رادیو مشال گزارش کرده که در ملاقات امروز جنرال فیض حمید رئیس ادارۀ استخبارات پاکستان (آی اس آی) و محمد صادق خان نمایندۀ ویژه پاکستان برای افغانستان هم حضور داشتند.

ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر رهبری هیئت طالبان در سفر به اسلام آباد را به عهده دارد. این هیئت روز دوشنبه وارد پاکستان شد.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان دیروز دوشنبه به خبرنگاران گفت که تمامی موانع فرا راه گفت‌وگوهای بین افغانان برداشته شده.

این که پاکستان چی نقشی می‌تواند در روند صلح افغانستان داشته باشد سمیع یوسفزی تحلیلگر امور سیاسی در پاسخ به رادیو آزادی گفت: "پاکستان در جستجوی این است که در مذاکرات بین افغانان هم نقشی بارز و مهمی داشته باشد، از همین رو که مذاکرات با بن بست مواجه شده امریکا از پاکستان می‌خواهد که در این وقت حساس همکاری عملی کند و پاکستان هم می‌خواهد که بخاطر جلب کمک‌های سیاسی و نظامی امریکا باید طالبان را برای آغاز مذاکرات وادارد. "

آغاز مذاکرات بین افغانان عمدتاً به خاطر تکمیل نشدن روند تبادل زندانی‌های گروه طالبان و حکومت افغانستان از تقریباً پنج ماه به این ظرف همچنان بی سرنوشت مانده است.

هیئت گروه طالبان در اسلام آباد
هیئت گروه طالبان در اسلام آباد

سفر هیئت گروه طالبان به اسلام آباد در حالی صورت می‌گیرد که براساس گزارش رسانه های پاکستانی، اسلام آباد بر ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و سراج الدین حقانی رهبر شبکه حقانی تعزیزات وضع کرده است.

براساس این تعزیزات، جایدادهای ملا برادر و سراج الدین حقانی در پاکستان ضبط می‌شود، بر سفر این دو تن هم محدودیت وضع می‌شود و آنها حق نگهداری اسلحه را هم نخواهند داشت.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به رادیو آزادی گفته بود که این گونه اقدام‌ها می‌تواند روند صلح را با مشکل مواجه کند.

اسلام آباد بارها گفته که از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند اما مقام‌های حکومت افغانستان به این اظهارات به دیدۀ شک نگریسته اند.

XS
SM
MD
LG